Barti és kedves Mindenki!
Gondolkozzunk még egy kicsit tovább és talán eljutunk a végleges megoldásig. Jól eltársalgok magammal és most már pont ott tartok, hogy az áfa miatt sem kell árkülönbözetet elszámolni a deviza beérkezésének napján mert:
A szál nálam most oda vezetett, hogy amit az áfánál árkülönbözetet írtam, azt valószínüleg úgy kell a pénztárkönyvbe lekönyvelni, hogy nem az árbevételi sorba kell plusszolni, hanem a szemjöv.alapba be nem számítható bevételek közé kell írni. Mégpedig azért, mert az elszámolási betétszámláról utaljuk az APEH felé az áfát, s nem a devizaszámláról. Amikor a 12oo eur=132ooo,-Ft-ot fogjuk átváltani forintra, akkor fogja a különbözet az eredményt érinteni. Akkor lesz egy EUR-ban vezetett devizaszámla csökkenés és lesz egy forintszámla növekedés. Ha az átváltáskor a bank 115 ,-Ft-ot ad 1 eur-ért, akkor 1200x115=138000,-Ft kapunk a devizáért. Akkor lehet a kettő különbözetét árf.nyereségként elszámolni. 138ooo-132000=8000,-Ft. Ha a áfa különbözetet az árbevételi oszlopba könyveljük az áfa bevallásakor, akkor kétszer kerül eredményt érintően elszámolásra a különbözet. Egyszer az áfa bevalláskor, egyszer pedig a forint átváltásakor, hiszen a devizában meglévő pénzben benne van az áfa rész is. Az egyéni vállalkozó pénzforgalma azt jelenti, hogy csak a pénzmozgással egyidejűleg enged bármit is az eredmény javára-vagy terhére könyvelni.
Ha az áfa sor előző hó 15-i árfolyamon elszámolt forintösszegét átkorrigálom a szerződéskori MNB hivatalos árfolyamára (-2000,-), akkor +ba ezt az összeget csak az szja alapba be nem számítható bevételek közé írhatom. Ekkor az eredmény mindaddig változatlan marad, amíg csak az EUR-t át nem váltom forintra.
Ha ezzel még közös nevezőre jutunk, akkor tökéletesen összeáll kép. Akkor bizton kijelenthetjük, hogy sem az árbevétel elszámolásakor, sem az áfa korrekciója során nem kell a tárgyidőszakban árkülönbözetet elszámolni. A pénztárkönyben akkor az szja alapba beszámítható bevételként a jóváírás napját megelőző hó 15-i hivatalos MNB árfolyamon könyveljük a deviza jóváírást, az áfa rovatba szintén az előbb említett árfolyamon, amit majd korrigálunk a szerződéskori teljesítési árfolyammal (MNB hivatalos devizaárfolyam a számlán szereplő teljesítési időpontra vonatkoztatva) Az áfa árfolyamkorrekciót beírjuk ellenkező előjellel az szja alapba be nem számítható bevételek közé. Árfolyam nyereséget,vagy veszteséget pedig mindaddig nem könyvelünk, amíg a devizaszámlán lévő deviza nem kerül forintszámlára átvezetésre, vagy készpénzben beváltásra.
Kérlek szépen, válaszoljatok.