Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfás egyéni vállalkozó lakásbérbeadása

Egyéni vállalkozók

Áfás egyéni vállalkozó lakásbérbeadása

HozzászólásSzerző: birozsoka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Azt gondoltam, hogy ez egy könnyű kérdés, de megakadtam. Egy áfa körös egyéni vállalkozó bérbeadja (nem a vállalkozása keretén belül)a saját lakását. Az önálló tevékenységekre vonatkozó szabályok szerint kiván adózni utána. Milyek nyomtatványon jelenti be ezt a tevékenységét? Milyen adószámra vásárol számlakönyvet?(ugye tárgyi mentes a szolgáltatás..)
Köszi!
birozsoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfás egyéni vállalkozó lakásbérbeadása

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. júl. 16, 2007 5:39 pm

Szia!

Ha nem akarja felvenni a bérbeadást a vállalkozói tevékenységei közé, akkor külön adószámot kell kérnie az illetékes apehtól a bérbeadásra, az az adószám 7-essel kezdődik. Természetesen akkor egy külön számlatömböt kell beszerzenie külön erre az adószámra és külön kezelnie a vállalkozási számláktól. Miután az írod, hogy az önálló tevékenység szerint akar adózni utána, választania kell hogy a 10 %-os költségelszámolást vagy tételes költségelszámolást alkalmaz-e rá. Ez a tevékenység valóban tárgyi mentes. Nem lenne mégis egyszerűbb, ha felvenné a vállalkozói igazolványába ezt e tevékenységet is? Akkor nem kellene külön adószámmal és számlatömbbel vacakolni. Mondjuk az áfa bevallásnál akkor arányosítani kéne, de szerintem erre a tevékenységre nem lehet olyan nagyon nagy költségeket elszámolni, úgyhogy a beszerzések nagy részét nyilván az áfás tevékenységhez kapcsolná. (Ezt a gondolatot csak úgy felvetettem, de persze Ti tudjátok.)

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfás egyéni vállalkozó lakásbérbeadása

HozzászólásSzerző: szekeresbea1 » hétf. júl. 16, 2007 6:04 pm

Szia!

Egy adózónak nem lehet két adószáma, vagyis nem kell új adószámot kérnie, ugyanazzal az adószámmal fogja számlázni a bérbeadást is, mint a vállalkozási tevékenységét. A 07T101-es adatbejelentő lapot kell hozzá kitölteni, ahol a 14-es rovatban a magánszemélyként végzett tevékenység rovatba kell beírni az ingatlanbérbeadást.

Persze valóban célszerű beszerezni egy másik számlatömböt, hogy el tudja különíteni a két tevékenységet.

 Üdv: Bea

szekeresbea1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfás egyéni vállalkozó lakásbérbeadása

HozzászólásSzerző: KovacsJ » hétf. júl. 16, 2007 6:50 pm

Szia birozsoka! Én is EV mellett adtam bérbe és nem kaptam másik adószámot, pedig összevont jövedelemként adóztam utána. Már megszünt az EV -om és most sem kaptam másik (7-el kezdődő) adószámot. Nem is értem, 5-ös el kezdődő adószámom van bérbeadói tevékenységre. Kovácsné
KovacsJ
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfás egyéni vállalkozó lakásbérbeadása

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. júl. 16, 2007 7:54 pm

Sziasztok!

Adatmódosító lapon be kell jelenteni a tevékenység megkezdését. Nem fog másik adószámot kapni, mert valóban nem lehet két adószáma a magánszemélynek - ahogy Bea is írja. A lakásbérbeadás tárgyi adómentes tevékenység - bármilyen célra ( pl.: iroda,) történik is a bérbeadás. Célszerű elkülönítetten számlázni illetve kezelni. Ügyelni kell a 07.01-től megváltozott számlavásárlási szabályokra is! Nem EVÁ-s vállalkozóról beszélünk ugye?

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfás egyéni vállalkozó lakásbérbeadása

HozzászólásSzerző: birozsoka » szer. júl. 18, 2007 11:15 am

Én is úgy gondoltam, hogy nem lehet két adószám, azt viszont csak tippeltem, hogy adatmódosítón lehet beadni ezt az újabb tevékenységet. A kitöltési útmutató ebben megerősített. Köszönöm a segítséget mindenkinek!
birozsoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 113 vendég