Adófórum

Adózási és számviteli információk

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

Cikkekhez kapcsolódó vitafórum.

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: bandy » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Ha nem tűnne elég rendszerezettnek ez az írás, annak az az oka, hogy a kiadványaink megrendelőitől hozzám küldött kérdésekre – többre – próbálok meg választ adni benne. Többen panaszkodnak a kettős könyvvitelt vezető könyvelők közül, hogy ha jön hozzájuk egy egyéni vállalkozó ügyfél, szinte nagyobb gondot jelent számukra a nyilvántartások vezetése, mint egy gazdasági társaságé.
bandy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:08 am

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: bandy » kedd júl. 03, 2007 1:34 pm

Tehát: bármilyen jogtiszta szoftware-vel könyvelek, akkor is KÉZZEL KELL VEZETNEM A PÉNZTÁRKÖNYVET?

 

bandy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:08 am

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: validitas » kedd júl. 03, 2007 1:38 pm

Nem kézzel kell, a törvény nem azt írja, csak azt, hogy pénztárkönyvet, és meg is határozza, hogy legalább milyen rovatoknak kell lenniük. Ha azok megvannak, akkor oké.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: Horog » szer. júl. 04, 2007 12:06 pm

Amennyiben az előírt rovatokat tartalmazó (pénztárkönyvnek megfelelően elkészített) Excel táblázatban vezetem a vállalkozásom kiadásait és bevételeit, az nem elfogadható? Át kell másolnom a pénztárkönyvbe is?

Horog 

Horog
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: szisziszeri » szer. júl. 04, 2007 1:43 pm

Nem, azaz tudomásom szerint csak a havonta összegzett sorokat kell átvezetni a pénztárkönyvbe, s mellékelni kell természetesen a programból (akár Excel) kinyomtatott részletezést.

Sziszi

szisziszeri
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:08 am

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: validitas » szer. júl. 04, 2007 1:55 pm

Mióta nem hitelesítik a pénztárkönyvet, szerintem a havi zárósorok felvezetése is felesleges, a számítógépes könyvelés már túlhaladta a kézi írogatásokat. Az excell azért nem jó, mert azért meg kell felelni, pl. zárt rendszernek kell lennie, azaz utólag nem lehet törölni,  módosítani, megmásítani az adatokat, stb. Erről a szoftver készítőjének a nyilatkozata is kell. Üdv: Böbe
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: bmm » szer. júl. 04, 2007 6:03 pm

 

Tíz éve vezetem az egyéni vállalkozó férjem nyilvántartásait.Először kézzel írtam a pénztárkönyvet, most  excellben vezetem, havonta nyomtatom , de mellette felvezetem kézzel a pénztárkönyvbe a havi összesítést .( APEH ellenőrzésem még sosem volt)Elég kevés  az  útmutatás a pénztárkönyv vezetésével kapcsolatban .A hozzászólásokból ítélve elbizonytalanodtam: Vennem kell egy programot, hogy a  zárt rendszer előírásnak megfeleljek? (Ez csak egy ici-pici vállalkozás , épp hogy él -  muszályból...)

bmm

bmm
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: validitas » szer. júl. 04, 2007 6:24 pm

Nem volt szándékomban senkit elbizonytalanítani, de a személyi jövedelemadóról szóló 1995.évi CXVII. törvény 9.§ (3) bekezdése az alábbiakat írja:

(3) A nyilvántartásban adatot rögzíteni, módosítani és törölni csak bizonylat alapján lehet. A nyilvántartásban rögzített adatot módosítani vagy törölni csak úgy lehet, hogy az eredeti adat a módosítást, illetve a törlést követően is megállapítható legyen.

 

Az excell táblázatnál pedig nyilván egyszerű törölni is, meg átírni is adatokat. De lehet, hogy az APEH elfogadja, nem tudom.

Üdv: Böbe 

 

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: vasasida » szer. júl. 04, 2007 7:04 pm

Nekem már volt ellenőrzésem, (ritka emberi módon zajlott), s ott sem merült fel a zárt rendszerről semmi. Ha belegondolsz, a hitelesitetlen pénztárkönyvből is lehet otthon egyszerre 12 is, s tulajdonképpen javitani lehet ugy is, hogy egy éjszaka átirok egy egész könyvet, ha esetleg akkor veszem észre, amikor már értesitést kaptam az ellenőrzés lefolytatásáról. Minden nyilvántartásomat excellben vezetek, a lapokat összefüztem, tehát az 'analitika' vezetésével változik a pénztár nevű főlap adata is.Egyébként nem vagyok könyvelő,csak a logika alapján probálok egyensulyozni, de szerencsére a ti diskurzusotoknak, ezen a fórumon nagyon sokat tanulok.

iduci

vasasida
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Az egyéni vállalkozó és a pénztárkönyv

HozzászólásSzerző: Mano1110 » hétf. júl. 09, 2007 11:17 am

Sziasztok!

Olvasgatlak titeket már egy ideje. A párom most váltotta ki az vállalkozóit fő állása mellett. Nem tartozik az áfa körbe. Magamba mindig vita tárgya, hogy most kell a pénztárkönyv v. nem. A könyvelő akivel beszéltem azt mondta nem kell. Csak elég a Bevétel és költségnyilvántartás.

Most találtam az apeh honlapján a követekezőket:

Pénztárkönyvet kell vezetnie annak az önálló tevékenységet folytató magánszemélynek, aki egyszerűbb adattartalmú nyilvántartást (bevételi és költségnyilvántartást, bevételi nyilvántartást, értékesítési betétlapot) nem vezethet (pl. mert a tevékenységére vonatkozóan áfa-levonási jogot érvényesít) vagy nem választja a vezetésüket.Bevételi és költségnyilvántartást vezethet az önálló tevékenységet végző magánszemély, ha a jövedelmét tételes költségelszámolással állapítja meg, áfa levonására nem jogosult (vagy e jogát nem érvényesíti) és a helyi iparűzési adó alanyaként állandó jellegű iparűzési tevékenység esetén egyszerűsítve határozza meg az adó alapját.

http://www.apeh.hu/print/adoinfo/inf2007/k01.html

Mano1110
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Vitafórum

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég