Szia Erika!
Ha személygépjárműről van szó, nem érdemes a vállalkozásba bevinned, az écs-t nem az általános szabályok szerint számolod el ,a javítást se, jobban jársz a gondosan vezetett útnyilvántatással. Pikikee már kigyűjtötte a módszereket.
*Larsennek!
A gk.költség elszámolási módján év közben valóban nem változtathatsz, de év elején sehol nem kell jelenteni, melyik elszámolási módot választottad. Így januártól kezdve havi bontásban el tudod készíteni az útnyilvántartást, gondolom a vállalkozó feljegyezte nagyjából az üzleti utakat. Júliustól a megnövekedett ktgeket el tudod számolni a folyamatosan vezetett nyilvántartás alapján (az APEH minden hónapban kiadja az adott hóban alkalmazható üzemanyagárat,+9ft/km számolható el. Üzemanyagárak az apeh-honlapon).*
A telefonktg-et minden gond nélkül érvényesíteni tudod, ha a számla az ev. nevére és székhelyére szól (de csak előfizetéses mobilt, vagy vezetékest, ez utóbbinál ha nem elkülönült a lakóhelytől, arányosítással, SZJA tv.3.melléklet). 30 és 70%-os arány azÁfára vonatkozik inkább!Egyéni vállalkozónál,mivel nem adhat magának számlát,vagy természetbeni juttatást,váll.kivétnek számít a magáncélú használat (és ugyanolyan járulékvonzata van),kivéve ha tételes kigyűjtéssel elkülöníti a magán és üzleti célú használatot,és csak az üzletit számolja el költségként.
A telefonnal kapcsolatosan(ha alk.is van,vagy társ.):
"1. A (bruttó) telefonszámla 20 %-a után valljunk és fizessünk be 54 % Szja-t, az ezzel növelt „juttatásra” 29 % TB járulékot és 3 % munkaadói járulékot. (Ennek összege valamivel több, mint a vélelmezett 20 %-os magánhasználat) Vagyis azon felül hogy a telefonszámla ÁFA-jának 30%-áról le kell mondjunk, kb. a telefonszámla 20 %-át (a teljes vélelmezett magánhasználat összegét) fizessük be a költségvetésbe.
2. A tételes számla alapján megállapított magánhasználat összege, mint természetbeni juttatás után fizessük meg a fenti terheket. Számítási módszere megegyezik az előzővel. Csak jelentős többletmunkával és költséggel alkalmazhatjuk.(tételes számla, esetleg olyan technikai háttér –telefonközpont- szükséges ami ezt „tudja”) Természetesen, ha nincs magánhasználat em kell fizetni. 3. A magánhasználatot a juttatásban részesülő megtéríti. (Tételes számla alapján) Ezt a magánszemélynek kiszámlázzuk. (árbevétel || fizetendő ÁFA). Természetesen, ha nincs magánhasználat, nincs mit megtéríttetni sem. 4. A PM álláspontja szerint az is elég ha a (bruttó) telefonszámla 20 %-át a magánszemély megtéríti. (árbevétel||fizetendő ÁFA). Ez a megoldás tetszene a leginkább, de a törvény szövegéből ez így nem olvasható ki, ezért aki ezt a módszert akarja alkalmazni, csak a saját felelősségére tegye. ÁFA-soknál szóba jöhet a 30 % megtéríttetése is, mivel ekkor a telefonszámla teljes ÁFA-ja levonásba helyezhető.
5. Bizonyos esetekbe (veszteséges vállalkozás, nem ÁFA-s, stb) a legjobb megoldás ha a telefonszámlát a kukába helyezzük."