Adófórum

Adózási és számviteli információk

kaució költségként elszámolható?

Egyéni vállalkozók

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: kutacska » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Egyéni vállalkozó bérel egy telephelyet, adószámos magánszemélytől. 2 havi nettó bérleti díjat kifizetett, amit leszámláztak bruttó összeggel 06 hónapban. Most 12-ig befizeti az szja-t utána, mert mivel ki van számlázva le kell vonnia, illetve a nettó összeget költségként elszámolhatja?
Köszönöm a válaszokat.
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: Böbe55 » pén. jún. 29, 2007 10:55 am

Szia!

Szerintem nem lehet költségként elszámolni! 

 

 

 

Böbe55
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: kutacska » pén. jún. 29, 2007 10:57 am

Csak egyéb kiadásba teheti? De az szja-t le kell vonni belőle?
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: Böbe55 » pén. jún. 29, 2007 11:07 am

Mivel egyéni vállalkozóról van szó, ezért egyéb kiadás (amúgy a kettős könyvvitel esetén szállítónak adott előleg), de ez a bérleti szerződéstől is függ, hogy mit tartalmaz (mire ad fedezetet---visszakapja a végén, beszámítják, stb.). Ami pedig az SZJA-t illeti július 12-ig fizetni kell, s vallani is a 0708-as bevalláson (05-ös lapon). Ha éves szinten meghaladja a bérleti díj az 1000.000,- ft-ot akkor 14% EÜ is van utána, amit szintén fizetni és vallani kell utána havonta.

 

Üdv.Zsike 

Böbe55
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: kutacska » pén. jún. 29, 2007 11:22 am

Az 1.000.000-t nem haladja meg, a bevallás része pedig tiszta nekem, van más ilyenem is, csak a kaució nettó összege bizonytalanított el. A bérleti szerződésben az van, hogy a végén beszámítódik az összege. Azt nem értem, akkor ez az összeg hol lesz költség? Mert ha a végén is számlát ad róla, de kifizetnie nem kell mert beszámítják a kauciót, akkor meg az szja lesz dupla, nem?! Kérlek, ha érted, magyarázd el, lehet, hogy butaságokat kérdezek, de sajnos egyenlőre nem látom át az egészet úgy, ahogy kellene. Köszi. Zsuzsa
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. jún. 29, 2007 11:47 am

Szerintem az egész összeg költség (szla végösszege), majd a levont szja-t vissza kell vételezni-apeh-nek utalni. Az utolsó számla fizetendőjéből le kell vonni a kauciót és megint a végöszeg lesz a költség, szja-t visszavétezni - utalni kell.Így a pénzforgalmi szemlélettel teljesen összhangban lesz a költség elszámolás is. Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. jún. 29, 2007 11:59 am

Szia!

találtam egy érdekes dolgot ezzel kapcsolatban, amit szeretnék megosztani veletek. Miért ne lógjon még több minden Damoklész kardjaként a fejünk fölött:

Ez olvasható at alábbi linken:
http://www.magyarorszag.hu/kapcsolat/parbeszed/gazdasag/vallalkozas/tema.html?messageid=93013

Tisztelt Fórumozók, kedves Könyvelők.

Az utcán sétálva nagyon szembeötlik, hogy a lakásbérleti hirdetéseken szinte kivétel nélkül mindegyiken olvasható ez a rendkívül

hibásan használt és elavult jogi kifejezés: KAUCIÓ! Bár elsőre ez nem tűnik könyvelési problémának, de ha elolvassátok a

részleteket, akkor látni fogjátok, hogy bizony az.

Az idegen szavak használata nagyon elterjedt, akárcsak az egyre pocsékabb helyesírás és a gyatra fogalmazás! Ez is egy kirívó példa

arra, hogy a használóiknak halvány fogalmuk sincs ennek a szónak az igazi jelentéséről. Az a jogi intézmény, amely helyett sokan

használják, pl. valamilyen szerződés biztosítékául: az ÓVADÉK!

Még többen alkalmazzák a lakásbérleti szerződésekben, azonban a szövegből és a ráutaló szándékból egyértelműen kiderül, hogy

nem óvadékról, csupán egy jelentősebb összegű bérleti díj előlegről van szó. Itt még az óvadék sem állja meg a helyét, nemhogy a

kaució.

Már egyes könyvelőprogramokban is szerepel ez az idegen kifejezés. Megdöbbenten tapasztaltam, hogy bár az adott program

készítője az óvadékra gondolt, amikor a kauciót írta, az óvadékkal kapcsolatos könyvelési és a számviteli feladatokat mégis teljesen

hibásan vette bele a programba! Emiatt akár baja is származhat a cégnek vagy a könyvelőjének.

Mindezekről ezen e helyen olvashattok részletesen: Kellemes okulást kívánok.

Az óvadék és kaució közötti különbségek


Üdvözlettel
Dr. Fáy András 

 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: kutacska » pén. jún. 29, 2007 12:01 pm

Szia Éva! Eredetileg én is így gondoltam, sőt, pontosan a pénzforgalmi szemlélet miatt még most is logikusnak látom így. De valahol olvastam, hogy nem számolható el költségként, ezért bizonytalanodtam el. Esetleg valami konkrét hivatkozással nem tudnátok alátámasztani? Köszi. Zsuzsa
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: kutacska » pén. jún. 29, 2007 12:15 pm

Köszönöm a linket, valóban tanulságos dolgokat találtam, amiket érdemes átgondolni. A bérleti díj előleg azonban csak megerősít abban, hogy költségként kell elszámolni, de jó lenne ha ezt valaki konkrétan alá tudná támasztani.
kutacska
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kaució költségként elszámolható?

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. jún. 29, 2007 6:34 pm

Sziasztok! Az a baj, hogy számlát nem adnak róla, igy a költségként történő elszámolása nem szabályos. Én is találkoztam ilyennel, a bérleti szerződés megszünésekor beszámitották a bérl. dijba , akkor készült róla számla és akkor volt költség. Üdv. Ani  
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 89 vendég

cron