Adófórum

Adózási és számviteli információk

idegen ingatlan

Egyéni vállalkozók

idegen ingatlan

HozzászólásSzerző: k-eva » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szaisztok !

Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdés megoldásában:

Megszűnő egyéni vállalkozó idegen ingatlanon beuházást végzett 2005-ben. Az ingatlan családi tulajdon (a papáé), van egy mondva csinált bérleti szerződés is, bérleti díj nélkül.

2005-ben időarányosan, 2006-ban egész évre 6% ÉCS-t számoltam el. Most május 31-én visszaadta a vállalkozói ig.-t. Eddig az időpontig elszámolom a 6%-ot, de mi a teendő az el nem számolt beruházási összeggel ? Ez az összeg a tulajdonosnak tulajdonképpen bevétel ( nem neki kellett felújítani), esetleg ki kell számlázni ?

Aki tud erre válaszolni, kérem tegye meg, mert az idő sürget ! Hó végéig el kell készítenem a bevallásokat!

Segítségeteker előre is köszönöm !

Üdvözlettel Éva

k-eva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

idegen ingatlan

HozzászólásSzerző: NErika » csüt. jún. 21, 2007 6:25 am

Szia Éva!

A Számviteli Levelek 2136. Kérdés-válasz hasonló volt, de ott Kft volt az építtető.

a Válasz :

"Amennyiben a beruházást a kft. valósítja meg, első lépésként a teljes összeg a kft. beruházásaként számolandó el, de arányos részét ellenérték nélküli juttatásként indokolt átadni a magánszemélyeknek, amelynek révén a magánszemélyek adóköteles jövedelemhez jutnak. Az Szja-tv. szerint e juttatás nem minősül természetbeni juttatásnak, így összevonandó jövedelemként kell adózni. Ha a beruházást közösen valósítják meg, akkor idegen ingatlanon végzett beruházásként a kft.-t terhelő költségek alapján kell azt állományba venni. "

Tehát a vállalkozó Édesapja jutott így jövedelemhez, ahogy Te is gondoltad.

Üdv Erika 

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

idegen ingatlan

HozzászólásSzerző: szensav » szer. jún. 27, 2007 9:28 am

 

Még adóellenőr koromban láttam hasonló esetben egy ügyes trükköt. Olyan bérleti szerződést kötött a két kft. egymással, hogy a bérbevevő köteles abban az állapotban átadni az ingatlant, ahogy átvette, természetesen a bérbevevő bármilyen átalakítást végezhet saját költségére az ingatlanon, de visszaadáskor ugyan úgy kell kinézni, mint átadáskor, ellenkező esetben x Ft kártérítést köteles fizetni a bérbeadónak. A bérbeadó az átalakítás kölségeit a bérbevevő részére nem téríti meg,  az ingatlan eredeti állapotának helyreállításának költségét bérbevevő viseli, vagy a megfizeti a megállapodás szerinti kártérítést.

Ez nem tanács, csak egy story...

szensav
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

idegen ingatlan

HozzászólásSzerző: k-eva » szer. jún. 27, 2007 2:36 pm

Szia !

Köszönöm a válaszodat. Attól, hogy nem térítik meg neki a berzuházás költségeit, az áfa-t meg kell fizetnie.

Azét lett volna jó, ha kiszámlázza, mert a papa is vállalkozó és a számla alapján ő az áfa összegét le tudta volna vonni. A helyzetet súlyosbítja, hogy most derült ki: nincs május 31-én üres számlája. Tehát,  nem tudja kiírni ! Most azon gondolkozom, hogy ha térítés nélküli átadás történik, az átadó megfizeti az áfa összegét (mivel értékesítésnek minősül) , milyen dokumentumot kell készíteni az átadásról ? Átadás-átvételi jegyzőkönyvet ?

Ezen dokumentumban ha szerepel, hogy az átadó az áfat megfizette, az átvevő levonhatja azt? Közvetelnül a vállalkozási tevékenységhez használt ingatlanról van szó.

Tudok ebben segíteni?

Köszi Éva

k-eva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 30 vendég