Adófórum

Adózási és számviteli információk

Lízingelt tgk. tőkére eső árfolyamváltozása

Egyéni vállalkozók

Lízingelt tgk. tőkére eső árfolyamváltozása

HozzászólásSzerző: kágé » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérdésem csak annyi lenne, hogy lízingelt tehergépjármű esetén a havi számla nem csak kamat és tőke törlesztésre van bontva, hanem külön sorokba fel van tüntetve az árfolyam változásból eredő összeg is.A kamatot költségként a tőkét nem beszámító költségként veszem figyelembe, de a tőkére eső árfolyam változást nem számolhatom el költségként?
kágé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Lízingelt tgk. tőkére eső árfolyamváltozása

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. okt. 19, 2009 8:43 am

Szia!

 

Ha a tgk. üzembehelyezése megtörtént, akkor a tőke árfolyamváltozását a 876/976-os számlaosztályokba kell könyvelni, árfolyamveszteség esetén nem költség lesz, hanem ráfordítás. De az eredményt mindenképpen csökkenti.

Lehet, hogy az év végi értékelési különbözettel kevered? Mert ott lehetőség van a nem realizált árf. veszteség elhatárolására.

 

Üdv. Andi

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Lízingelt tgk. tőkére eső árfolyamváltozása

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 19, 2009 8:52 am

Sziasztok!

A kérdésből úgy látom, hogy egyszeres könyvvitelről (valószínűleg ev.) van szó. Kérdés, hogy milyen lízing? Havi számlát írsz, eszerint nem zárt végű? Azaz a lízing végén a tgk. a tulajdonoba kerül-e vagy csak vételi jogod van? Nem mindegy, ugyanis ha nyílt végű, azaz tartós bérlet tulajdonképpen, akkor a havi részlet is költség, nemcsak a kamat meg az árf.különbözet.

Ha viszont a tulajdonodba kerül a tgk., akkor egy összegben kellett, hogy számlázzák, ezen az összegen veszed be a tárgyi eszköz nyilvántartásba. Havonta csak a törlesztő részek vannak, ez viszont már nem számla, csak valami egyéb bizonylat, értesítő. Ekkor a részletet egyéb kiadásba, a kamatot, árf.különbözetet viszont költségbe könyvelheted. 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Lízingelt tgk. tőkére eső árfolyamváltozása

HozzászólásSzerző: btimes » csüt. nov. 05, 2009 8:36 am

Sziasztok!

 

Egyetértek Böbével, én is így csinálom. A szisztéma, ami alapján eldöntöm, hogy költség-e vagy be nem számító kiadás az az, de szóljatok ha nem jól gondolom, hogy amit kettősbe 86-osba kell könyvelni, vagy egyéb helyre, és korrigálod vele a tánya bevallásban az adóalapot (pl. növeled), akkor azt nem rakom költségbe.

 

Üdv

Timi

btimes
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Lízingelt tgk. tőkére eső árfolyamváltozása

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. nov. 05, 2009 8:40 am

"kamatot, árf.különbözetet viszont költségbe könyvelheted. "

 

Vagy ha árfolyam nyereség van, akkor azt adóalapba beszámító bevételbe.

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Lízingelt tgk. tőkére eső árfolyamváltozása

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. nov. 05, 2009 9:09 am

Sziasztok! Hát ezen én is sokat gondolkoztam korábban, és nem is jól csináltam, mert a devizahitel tőkére jutó árf.különbözetét nem mertem költségként elszámolni.

2009.08.31-én az APEH honlapon megjelent állásfoglalás "Üzleti devizahitelek forintra történő átszámítása során keletkező árfolyamkülönbözet megítélése az SZJA törvény szerint" címszó alatt. Sajnos bemásolni nem tudok.

Az állásfoglalás a válaszadókat igazolja. Üdv. Ani 

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Lízingelt tgk. tőkére eső árfolyamváltozása

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. nov. 05, 2009 9:16 am

5 éven belül korrigálhatod még ebben az évben...
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Lízingelt tgk. tőkére eső árfolyamváltozása

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. nov. 05, 2009 9:18 am

Nem egy nagy összegekről, inkább elvekről van szó nálam, ugy gondolom nem foglalkozom a multtal. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 122 vendég

cron