De nem is azt kérdeztem, hogy hogyan hajtsak be bérleti díjat, hanem hogy ilyen esetben kell-e adózni vagy sem.
Köszönöm.
Szia!
A kauciót nem kell számlázni, mert az csak egy "tartalékpénz". Arra szolgál amire használtad is.
Véleményem szerint (és az Áfa-törvény alapján) a teljesítést megelőzően adott pénzösszegek akkor keletkeztetnek áfa fizetési kötelezettséget, ha azok az összegek ellenértékbe beszámítható
pénzösszeggé válnak.
A kaució eredendően nem ilyen, mert ha minden "normál módon" működik, akkor egy bérleti jogviszony megszünésekor visszajár, soha nem lesz belóle bevétel. Esetedben nem ez történt, tehát a beszámítás időpontjában ÁFA fizetési kötelezettség keletkezett. Erre állítottad ki a havi bérleti dijról szóló számlát és nem lenne kétszeres adózás, ha nem lenne a kaucióról is számla. De mivel van ezért azt le kell helyesbíteni. Ezt követően javaslom egy tértivevényes levéllel való elküldését a volt bérlő felé, amelyben leírod, hogy a kauciót mire használtad fel -számlaszámra, időszakra hivatkozással. Ezt azért is meg kell tenned, mert neki viszont ÁFA fizetési kötelezettsége keletkezik.
Az SZJA-t nem teljesen értem, mert azt a bérbevevőnek kell levonnia (kötelezettségként rendeli el a törvény) ha kifizető. Márpedig egy Ev az az. Amennyiben ennek nem tesz eleget mulasztási bírságot kap(hat) ha felfedik a mulasztását. Amennyibn ő nem tette meg, akkor kell a bérbeadónak megfizetni.
Üdv.P:Zsuzsa.
Szia! tekintettel arra, hogy egyéni vállalkozónak adtad bérbe az ingatlant, adószámos magánszemélyként, az a helyzet, hogy nem megállapodás kérdése, hogy mikor biztosabb az, hogy az APEH-ba bejusson az adó, hanem törvény rendelkezik arról, hogy a kifizetőnek SZJA levonási kötelezettsége van!! Az EGYÉNI VÁLLLALKOZÓ e tekintetben kifizetőnek minősül! Ami azt jelentené, hogy az Ev, amikor a bérleti díjat kifizeti a bérbeadó magánszemélynek, akkor a számla bruttó összegéből levonja az SZJA-t és a nettó jövedelmet fizeti ki a bérbeadónak, a levont SZJA pedig vallja és fizeti az APEH felé..
Ezek szerint vélhetően a kiszámlázott bérleti díjakból egy hónapra eső bérleti díj az, amivel az ev. elmaradt?! De volt egy havi bérleti díjnak megfelelő kaució kérve a bérlet kezdetén... Ha az valóban kaució volt, akkor maga a kaució az nem termékértékesítés és nem szolgáltatásnyújtás....tehát nem számlázandó "értékesítés".
Azt írod, hogy azt a kauciót beszámítottátok az utolsó bérleti díjba --- ha ez így van, akkor a kaució "felhasználásakor" azt a bérleti díj bevételt megszerezted.... Írod, hogy ezáltal az adott hónapra már két számlát jelent (egy a kaució és egy a bérleti díj)... miért keletkezett két számla? Egyrészt az óvadék "kaució" az nem számlázandó tétel, ráadásul ez annál, aki kapja, annál ez egy kötelezettség, aki adja annál pedig követelés, mindaddig, amíg az visszaviszetésre nem kerül az adó részére, vagy azon szerződés kapcsán, aminél ilyen biztosítékot kötöttek ki, a nem fizetés esetén be számításra nem kerül..
Ha több hónapja ment ez a bérlet, és a bérlet kezdetén lett elkérve a "kaució/óvadék", akkor miért lett több hónap múlva számla írva a kaucióról?? (ami egyébként nem számlázandó ügylet)
A bérbeadó a bérbeadásakor a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) előírásai mellett óvadékot kérhet, amelyből a bérleti szerződés nem teljesítése vagy nem szerződésszerű teljesítése esetén a követelését közvetlenül kielégítheti. Az óvadékot csak a kielégítés céljára szabad felhasználni, egyébként az óvadék visszajár. Ezért az óvadékot (a kauciót) annál, aki kapja, a kötelezettségek között, annál, aki fizeti, a követelések között kell kimutatni.---------------------------
Lényegében a kérdésedre már a többiek válaszoltak: ha az adószámos magánszemély nem kapta meg a bérleti díjat, az akkor neki nem bevétel, mert a bevételt nem szerezte meg.
Mivel bizonyítod, hogy mit kaptál meg és mit nem: Mikor a bérleti díjadat megkaptad, akkor az vagy jelentkezett a bankszámládon (nettóban!!), vagy ha kp. fizette, akkor adnod kellett elismervényt arról, hogy a milyen összegben a milyen számlára való tekintettel, mennyi pénzt átvettél.... Ha a kifizető az SZJA-t levonni elmulasztotta, akkor a bérvevő saját maga kell, hogy a kapott pénzből az SZJA-t közvetlenül az APEH-hoz megfizesse.. A kifizető is köteles igazolást kiállítani legalább az adóév végén arról, hogy mennyi volt a kifizetett bruttó bérleti díj és abból mennyi adóelőleget, stb. vont le-- ez lesz a kifizetőtől száramazó bérleti díj jövedelemre vonatkozó '53-as bevallás egyik alapbizonylata.. (és nyilván az általad is vezetett nyilvántartás).
Egyébként mivel kifizetőtől származott a bevételed, illetve kifizetővel álltál kapcsolatban, a kifizetőnél is vizsgálhatják, hogy mikor történtek a kifizetések és azon kifizetéseket a kifizető a '08M bevallásában szerepeltette-e,stb. Az ev. kifizető csak akkor tudta a bérleti díjat költségként elszámolni, ha azt ki is fizette, neked meg akkor keletkezik bevételed/jövedelmed, amikor azt a bérleti díjat így vagy úgy megkaptad. A kaució "felhasználása" az megkapásnak minősül.
Üdv.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég