Adófórum

Adózási és számviteli információk

maradványérték

TAO

maradványérték

HozzászólásSzerző: SZESZE » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Nem tudom volt-e mostanában téma a maradányérték számítása. Ha nyíltvégű pénzügyi lízing keretében vásároltunk tárgyi eszközt, arra is vonatkozik-e a maradványérték nyilvántartása az écs kiszámítása előtt. Eddig nem tudtam, hogy ha maradányértéket is számolunk a tárgyi eszközre, akkor nem  csak az adótörvény által engedélyezett écs-t lehet elszámolni, hanem a számviteli törvény szerinti écs-et is figyelembe kell venni. Kérem segítsetek. Köszönöm SZESZE

 

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

maradványérték

HozzászólásSzerző: kati1012 » hétf. jún. 04, 2007 4:20 pm

Szia!

 

A nyílt végű pénzügyi lízing esetében kikötnek egy maradványértéket, amelyet ha a lízingbevevő a futamidő végén megfizet, akkor tulajdonába kerül a lízingelt eszköz. Az értékcsökkenési leírás kalkulálásánál az alapot úgy kell kiszámolni, hogy a bekrülési értékből a maradványérték levonásra kerüljön.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

maradványérték

HozzászólásSzerző: NErika » kedd jún. 05, 2007 4:42 am

Szia SZESZE!

Bemásolok egy Számviteli Levelek- ben közzétett állásfoglalást a nyílt végű pénzügyi lízing -el kapcsolatban. Az eszközt itt is T16-K 448 könyvelési télellel veszik állományba, így természetesen maradványértéket kell a számviteli törvény szerint meghatározni. Ennek mértékét, számítási módját a Számviteli politikában kell rögzíteni. A számviteli tv szerinti écs (maradványértékkel csökkentett összegre számolva) az lesz adó alap növelő, az adótörvény szerinti écs pedíg csökkentő.

Üdv Erika 

"94. Számviteli Levelek / 2004. november 11.

1933. Nyílt végű pénzügyi lízing elszámolása

Kérdés: Kérem, írjanak részletesen a nyílt végű pénzügyi lízing számviteli elszámolásáról!

A válaszhoz tisztázni kell, mit értünk zárt végű, illetve nyílt végű pénzügyi lízingen.

Az Áfa-tv. nevesítetten a pénzügyi lízinggel nem foglalkozik.

Az Áfa-tv. 6. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján termékértékesítésnek minősül a termék átadása olyan okirat alapján, amely termék határozott időre szóló bérletéről azzal a kikötéssel rendelkezik, hogy a bérlő a tulajdonjogot legkésőbb az utoljára esedékes bérleti díj kiegyenlítésével, illetve a szerződés lejártával megszerzi. (A szakma ezt nevezi zárt végű pénzügyi lízingnek!)

Az Áfa-tv. szerint szolgáltatásnyújtás minden olyan, ellenérték fejében végzett tevékenység, amely az Áfa-tv. szerint nem minősül termékértékesítésnek. Így, ha a lízingszerződésben egyértelműen nem rögzítették a tulajdonjog bérlő általi megszerzését, akkor a pénzügyi lízing az Áfa-tv. szerint nem minősül termékértékesítésnek. Ha a lízingszerződés szerint a lízingbevevő a szerződés időtartamának végén a lízingelt eszköz tulajdonjogát megszerezheti a maradványérték megfizetésével vagy anélkül, illetve a lízingbevevőt elővételi jog illeti meg, amelyről a szerződés megszűnése előtt is lemondhat, akkor az Áfa-tv. alapján szolgáltatásnyújtásról van szó. (A szakma ezt nevezi nyílt végű pénzügyi lízingnek!)

A pénzügyi lízing fogalmát az Szt. 3. §-a (8) bekezdésének 13. pontja tartalmazza. Számviteli elszámolás szempontjából nem lehet különbséget tenni zárt végű, illetve nyílt végű pénzügyi lízing között, számvitelileg csak egyfajta pénzügyi lízing van.

Mivel az Áfa-tv. a zárt végű pénzügyi lízinget termékértékesítésnek, a nyílt végű pénzügyi lízinget szolgáltatásnyújtásnak tekinti, a számviteli előírások pedig mindkét esetet termékértékesítésnek, a kétféle szabályozás közötti kapcsolatot a következők szerint lehet megteremteni:

A pénzügyi lízing keretében átadott termék számlázott - áfát nem tartalmazó - ellenértékét a lízingelt eszköz átadásakor

  • a lízingbeadónál árbevételként (T 198 - K 91-92),
  • a lízingbevevőnél beszerzésként (beruházásként) (T 161 - K 448)

kell elszámolni, függetlenül a részletek megfizetésétől, a tulajdonjog megszerzésétől, illetve annak időpontjától (függetlenül attól, hogy az az áfaszabályok alapján zárt vagy nyílt végű pénzügyi lízingnek tekintendő-e).

Zárt végű pénzügyi lízing esetében az áfaelszámolás és a számviteli elszámolás egybeesik, azonos a teljesítés napja is, az a nap, amelytől kezdve a bérlő (a lízingbevevő) tulajdonosként való rendelkezési jogot szerez, illetve - ha az korábban történik - a terméket birtokba veszi (pénzügyi lízing esetén ez utóbbi a meghatározó).

Zárt végű pénzügyi lízing esetén a lízingbeadó a teljesítés napjával (általában a birtokbaadás napjával) a lízingelt eszköz piaci értékéről számlát állít ki, a számlában felszámítja a fizetendő áfát, és azt könyveli is (T198 - K 91-92 és T 311 - K 467). A lízingbevevő a számla alapján könyveli a beszerzést és az előzetesen felszámított áfát (T 161 - K 448 és T 466 - K 455), majd a rendeltetésszerű használatbavételkor aktiválja a lízingelt eszközt (T 12-14 - K 161). Ezt követően állapítja meg - a lízingbevevőre érvényes Szt.-előírások alapján - az évenként elszámolandó értékcsökkenési leírás összegét.

Zárt végű pénzügyi lízing esetén a lízingdíjat (ezen belül a törlesztőrészletet, illetve a kamatot) a pénzügyi rendezéskor kell általában könyvelni a lízingbeadónál és a lízingbevevőnél is (T 384 - K 198, 973, illetve T448, 872 - K 384). A mérleg-fordulónapi pénzügyi rendezés hiányában az időarányos kamatot a lízingszerződés alapján kell elszámolni (T 3913 - K 973, illetve T872 - K 4821). A lízingdíj könyveléséhez tehát nem kell számla, de nem kell számla azért sem, mert a lízingdíjhoz áfafizetési kötelezettség nem kapcsolódik.

Nyílt végű pénzügyi lízing esetében az eszköz lízingbeadását a számviteli előírások szerint termékértékesítésként kell elszámolni, a fizetendő áfa felszámítása nélkül (az Áfa-tv. előírásai szerint nem termékértékesítés!). Ehhez számlát kell kiállítani, és a számla alapján könyvelni kell az árbevételt a lízingbeadónál (T 198 - K 91-92), illetve a beruházást a lízingbevevőnél (T 161 - K 448).

Mivel az Áfa-tv. előírásai szerint a nyílt végű pénzügyi lízing szolgáltatásnyújtásnak minősül, a szolgáltatásnyújtás ellenértékét (a lízingdíjat) a bérbeadás szabályai szerint kell számlázni úgy, hogy a számla külön tételben tartalmazza a törlesztőrészletet és annak áfáját, továbbá a kamatot (áfamentes). Ezen számla alapján a számviteli elszámolásokban valójában csak a fizetendő, illetve az előzetesen felszámított áfát kell könyvelni (T 311 - K 467, illetve T 466 - K 454) az áfabevallásba történő beállítással egyidejűleg. Nyílt végű pénzügyi lízing esetén is a törlesztőrészletet, továbbá a kamatot a pénzügyi rendezéssel egyidejűleg kell könyvelni (a lízingbeadónál: T 384 - K 198, 973, a lízingbevevőnél: T 448, 872 - K 384). Ettől eltérően csak a mérlegfordulónaphoz kapcsolódó, pénzügyileg nem rendezett kamatot kell könyvelni (T 3913 - K 973, illetve T 872 - K 421).

Abban az esetben, ha a lízingelt eszköz nem megy át a lízingbevevő tulajdonába (mert nyílt végű pénzügyi lízingről van szó, vagy a zárt végű pénzügyilízing-szerződést a lízingbeadó felmondja), akkor a számviteli elszámoláshoz a lízingbeadónak helyesbítő számlát kell a visszavétel időpontjával kiállítania. A helyesbítő számla a visszatérített értéket az eredeti számlázott érték (negatív előjellel) és a használatnak megfelelő elhasználódási érték különbözeteként tartalmazza.

A helyesbítő számla alapján a lízingbeadó a különbözettel helyesbíti a korábban elszámolt árbevételt, de nem visszamenőlegesen (T 91-92 - K 198), és a különbözettel azonos összegben készletre veszi a visszavett eszközt (T 261 - K 814). Amennyiben a 198. számlának egyenlege lenne, azt pénzügyileg rendezni kell.

A helyesbítő számla alapján a lízingbevevő a különbözettel helyesbíti a korábban beruházásként elszámolt értéket, de nem visszamenőlegesen (T 448 - K 161), és korrigálja a bekerülési (a bruttó) értéket (T 161 - K 12-14). Amennyiben a 448. számlának egyenlege lenne, azt pénzügyileg rendezni kell.

A lízingbevevőnek a lízingelt eszközt - mivel az visszaszállításra került - a könyveiből ki kell vezetnie. A helyesbítő számla alapján korrigált bruttó érték és az elszámolt terv szerinti és terven felüli értékcsökkenés figyelembevételével meg kell állapítani a könyv szerinti értéket, amennyiben az pozitív érték, azt terven felüli értékcsökkenésként kell elszámolni (T 8664 - K 128, 138, 148), illetve amennyiben az negatív érték, azzal a korábban elszámolt értékcsökkenési leírást kell korrigálni (T 129, 139, 149 - K 571).

Fontos megjegyezni: a lízingelt eszköz visszavételekor a helyesbítő számla csak zárt végű pénzügyi lízing esetén tartalmaz áfahelyesbítést is."

 

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

maradványérték

HozzászólásSzerző: SZESZE » hétf. jún. 11, 2007 10:18 pm

Kedves Mindenki! Nagyon köszönöm, hogy abban a bizonyos lízing témában segítettetek. Most jutottam el oda, hogy most már akár elmehetek bankosnak is - a Ti segítségetekkel. Kézzel leakasztófáztam, kontíroztam, összeadtam kivontam és minden stimmel. Nem is tudom mi lett volna ha nem segítetek. Hálás köszönet mindenkinek SZESZE Szép jó éjszakát!

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

maradványérték

HozzászólásSzerző: kati1012 » kedd jún. 12, 2007 4:26 am

Szia SZESZE!

 

 

A Te esetedben a mradványértéket könnyű meghatározni, mert adott.

 

Üdv: Kati

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

maradványérték

HozzászólásSzerző: SZESZE » kedd jún. 12, 2007 4:40 am

Szia Kati! Igen mert a lízingszerződésben tényleg benne van, csak a vállalkozótól most kaptam csak meg. De segített a lízingcég is mert nem forintban volt meghatározva. Nagyon köszönöm! SZESZE

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron