Adófórum

Adózási és számviteli információk

vállalkozói járulék mértéke-változott?

Tb, munkaügy, bérterhek

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. jún. 11, 2007 1:21 pm

De a 0708-as nem jelzi hibaként, ha tb alapba 131.000-et írok, váll.járba 65.500.-öt. Ráadásul nekem egy kicsit más is, mert NEM VESZ FEL jövedelmet, de a tb járulékokat megfizeti a 131.000 után. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. jún. 11, 2007 1:25 pm

Garbo, szerintem ez a kitétel, amit ebből az apehos állásfoglalásból most ide másolok, lehetővég teszi, hogy ne kelljen a 131.000 után fizetni a vállalkozóit:

"A fentiektől eltérően mind az egyéni, mind a társas vállalkozóra irányadó az a szabály, hogy amennyiben a tényleges jövedelem (a kivét, az átalányadó alapja, a személyes közreműködésre tekintettel kifizetett jövedelem) kisebb 131 000 forintnál, akkor az egyéni vállalkozó, illetőleg a társas vállalkozás a járulékbevallásban a tényleges jövedelem feltüntetésével bejelentéssel élhet, melynek alapján a járulékot a tényleges jövedelem, de legalább a minimálbér után kell megfizetni."

Mi a véleményed? Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. jún. 11, 2007 1:32 pm

Szia Csirip!

Szerintem akkor ebből az idézetből kifolyólag jó a 65.500.- az alapnak. Üdv. Kata

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. jún. 11, 2007 2:47 pm


Sziasztok!

Már egy párszor megpróbáltam írni, de mindig elszállt a válaszom és egy kissé begurultam. gondolom már ti is jártatok így.

Nos: nem értek egyet Katával, márcsak azért sem, mert a járulékváltozásokkal történt az az anomália, miszerint eltérő volt a vállalkozói

járulék alap az flt. szerint és tb fizetésnél  az egyes pénzügyi tv-k változásainál. Ezt egységesítették most a január 1-i  flt tv

módosításával, ami a fennti apeh állásfoglalásban szerepel. Tehát ha a járulék alapom pl 80 ezer, ezután fizetem a ebj-t is ennyi  a váll

jár . alapom is .

Üdv.
garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. jún. 11, 2007 4:50 pm

Szia Garbo! Igen, már mi is (legalábbis én) jártam úgy ahogy Te is. Szóval akkor úgy kell értelmezzem, hogy akkor fizethetné 65.500 után a vállalkozóit, ha a tb járulékokat is a 65.500 után fizetné. De mivel megfizeti a tb járulékokat a 131.000 után (hiába nem veszi fel a jövedelmet), ezért a váll.jár. alap is a 131.000 lesz. Akkor viszont nekem árp-májusra le kell önellenőriznem a 0708-ast? Üdv. Kata 
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. jún. 11, 2007 5:05 pm

Szia Kata!

A lényeg azon van, hogy a 10. sorban mit szerepeltetsz, hisz az a vállalkozói járulék alapja is. Ha azonban kevesebbet , mint a tb alap, akkor a másik törvény a kulcs, mert az egészségbiztosítási járulékra is a nyugdíjjárulék alap a mérvadó.  Szerintem így viszont az jön ki, hogy minden alap ugyanaz, mégha a program nem jelez hibát akkor is.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: kati1012 » kedd jún. 12, 2007 4:23 am

A vállalkozói járulék

46/B. § (1) Az egyéni és a társas vállalkozó az egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelem után 4 százalékos mértékû vállalkozói járulékot fizet. Ez a rendelkezés nem vonatkozik arra a személyre, aki öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, vagy arra jogosulttá vált. Nem kell vállalkozói járulékot fizetnie annak az egyéni és társas vállalkozónak, aki a vállalkozói tevékenysége folytatásával egyidejûleg munkaviszonyban is áll, illetõleg aki oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytat.

(2) Az egyéni vállalkozó a vállalkozói járulékot az (1) bekezdésben meghatározott járulékalap figyelembevételével havonta a tárgyhónapot követõ hónap 12-éig fizeti meg az állami adóhatóságnak úgy, hogy a járulékalap éves szinten - tekintettel a Tbj. 29. §-ának (4) bekezdésében foglaltakra - elérje legalább a minimálbér naptári évre számított összegét. Az egyéni vállalkozó a vállalkozói járulékot az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint vallja be.

(3) A társas vállalkozót terhelõ vállalkozói járulékot az (1) bekezdésben meghatározott járulékalap figyelembevételével a társas vállalkozás havonta állapítja meg, vonja le, a tárgyhónapot követõ hónap 12. napjáig fizeti meg, és az Art. 31. §-ának (2) bekezdésében meghatározottak szerint vallja be az állami adóhatóságnak. A vállalkozói járulékot éves szinten - a Tbj. 28. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra is tekintettel - a minimálbér után akkor is meg kell fizetni, ha a társas vállalkozó részére jövedelmet nem fizettek és a tárgyév folyamán, a tárgyhónapig bezárólag a megfizetett járulék nem éri el a minimálbér alapulvételével számított járulék összegét.

(4) Ha az egyéni vállalkozó társas vállalkozóként is biztosított, a vállalkozói járulékot csak az egyéni vállalkozásában kell megfizetnie. Amennyiben a biztosított társas vállalkozó egyidejûleg több gazdasági társaság személyesen közremûködõ tagja, a vállalkozói járulékot abban a vállalkozásában kell megfizetnie, amelyben a Tbj. 31. §-ának (5) bekezdése szerint járulékfizetésre kötelezett.

(5) A 42. § (1), (5), valamint (7)-(8) bekezdésében foglaltakat a vállalkozói járulékfizetési kötelezettség teljesítésére vonatkozóan megfelelõen alkalmazni kell. Az egyéni vállalkozó a vállalkozói járulékot forintban fizeti meg, vallja be.

 

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: anit26 » kedd jún. 12, 2007 6:08 am

Szia!!

 

A TB alappal megegyezik. A tényleges jövedelem vagy a min. minimálbér után kell fizetni a váll.járulékot. /4%/

 

 

Anita 

anit26
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd jún. 12, 2007 8:11 am

Ne haragudjatok, de ezt most nem értem (és gondolom Csirip is össze van már zavarodva). Most vagy a tb alappal egyezik meg az alapja, vagy a második mondat Anitánál: a tényleges jövedelem vagy minimálbér után. Ez a kettő üti egymást. És mi van akkor, ha az eddigi 0708-asokat már nem önellenőrizem le, hanem akkor innentől a 131.000-el küldöm a vállalkozóit is? Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

vállalkozói járulék mértéke-változott?

HozzászólásSzerző: anit26 » kedd jún. 12, 2007 8:15 am

Szia!!

A minimum járulékalapot ha nem érem el a 0708A val eleget teszek nem kell külön jelenteni, abban pedig látszik hogy mi a tényleges jövedelmem ami után fizetem a váll. járulékot is ugyanúgy mint a többi TB járulékot. Miért kellene önellenőrizni? 

anit26
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég