Szia!
Nemrégiben az alábbi megoldást kaptam. Nézd meg, hátha segít valamiben.
A kedvezményes osztalék feltételei:
- Ki kell számítani a 2008. adóévi adózott eredmény terhére megállapított összes osztaléknak az elengedett tagi kölcsön összegével egyező részéből az osztalékra jogosult tag vagyoni betétje (részvény, üzletrész, vagyonjegy stb.) arányában rájutó részt.
- A kedvezményes adókulcs feltétele, hogy a kifizetés a beszámoló letétbe helyezésére előírt határnapot követő 30 napon belül megtörténik.
- A megállapítás évében megszerzett bevételként igazolt osztalékból az előző pont szerint megállapított összeggel megegyező rész adója 10%
- Az Szja tv. szerinti 25%-os osztalék alapja a tag számára a megállapítás évében megszerzett bevételként igazolt osztalékból a kedvezményes összeggel csökkentett rész.
- A kifizető az adót az osztalék kifizetésére nyitva álló határidőn belül megállapítja, és a 25%-os adóval terhelt részt és a 10%-os adóval terhelt részt elkülönítve, igazolást ad a tagnak.
- Az adó levonására választható, hogy
o az adót a kifizetőtől kapott igazolás kiállítása napjának negyedévét követő hónap 12.napjáig a magánszemély fizeti meg; vagy
o a kifizető az adót levonja, bevallja és megfizeti.
Fontos tudni, hogy az így teljesített adókötelezettség alapján a magánszemélynek az elengedett tagi kölcsönnel azonos vagyona tekintetében vagyongyarapodás nem vélelmezhető.
Még egy nagyon fontos információ az átmeneti rendelkezésekben, mely nem meglepő módon 12.01-én került be a törvénybe. Ha a társas vállalkozás ilyen körülmények között a tagi kölcsön elengedéséből származó vagyont szerez, akkor az mentes az ajándékozási illeték alól.
A módosító törvény átmeneti rendelkezésével egyidejűleg változik az illetéktörvény is. Az egyre gyakoribbá váló nemzetközi ügyletek miatt szükségessé vált rögzíteni, hogy a törvényt mely esetekben kell alkalmazni.
Ennek megfelelően az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 2. §-a alapján:
„(4) Követelés elengedése, engedményezés, tartozásátvállalás útján vagy más hasonló módon történő vagyonszerzés esetében e törvényt akkor kell alkalmazni, ha a vagyonszerző a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti belföldi illetőségű magánszemély, illetve belföldön bejegyzett szervezet.”
A továbbiakban tehát a nemzetközi ügyletekben nem lesz illeték, viszont a belföldön bejegyzett gazdálkodó szervezetek vagyonszerzése illetékköteles, akár egy elengedett követelés kapcsán is.
- 2008.01.01-től az elengedett tagi kölcsönök kapcsán a vagyonszerző társaságnak illetékfizetési kötelezettsége van.
- Ha 2008 végén elengedett tagi kölcsön a 2008-as beszámolóban osztalékként jóváhagyásra kerül és azt 30 napon belül ki is fizetik, akkor az 10%-kal adózik, és illetékmentességet élvez.
- Ha a 2008 végén elengedett tagi kölcsön kapcsán kimutatott eredmény osztalékként nem kerül jóváhagyásra, vagy azt 30 napon belül nem fizetik ki, akkor a társaságnak, mint vagyonszerzőnek illetéket kell fizetni.Üdv Anna