Szia!
Költségként csak a norma szerintit számolhatod el, amennyiben ettől több kerül elszámolásra, adóalap módositó tételként kell figyelembe venni. A megtakaritás kifizethető de nem kötelező. Az, hogy kártyával fognak tankolni semmit nem változtat az eddigi gyakorlaton, csak a pénzkezelés elmaradásával kevesebb feladata lesz azoknak akiknek eddig feladatuk volt az elszámoltatás, és természetesen a gépkocsivezetőknek is. Azt nem jelenteném ki, hogy nem lehet játszani.
Sziasztok! Úgy tudom, hogy a normátmár egy ideje nem kell nézni, nem adóalap növelő, ha a számlák alapján elszámolt ktg. több, mint a norma szerinti.
Üdv: Böbe
Szia Böbe!
A Kormányrendelet még hatályban van, én úgy tudom.
Szia Kati! A 60/1992.Korm.rendeletre gondolsz?Mert az az SZJA-tv-re hivatkozva a bizonylat nélkül elszámolható mértéket közli. A társ.adó tv.-ben nincs ilyen adóalap növelő tétel, társaság meg a saját járművei után mindenképpen számla alapján számolhatja el a ktgeket. Tehergépjárművekről lévén szó, ajánlatos is, mert - ha a Kft. áfás, nem mentes tevékenységekhez használja - akkor a gázolaj áfáját visszaigényelheti. Persze, ha fizetüa.megtakarítást a dolgozóknak, akkor kell a norma szerinti fogyasztás is.
Üdv: Böbe
Szia Böbe!
Igen a 60/1992 Korm. rendeletre gondoltam. Ezt a rendeletet nem csak magánszemélyek alkalmazzák, hanem társas vállalkozások is. Hogyan, mi alapján lehet elszámoltatni egy alkalmazottat, korlátlanul tankolhat? Nem, ezt régebben is így csináltuk, ha nem volt müszaki norma, akkor e rendelet szerintit vettük figyelembe a korrekciós tételekkel együtt. Az üzemanyagmegtakaritás is e rendelet szerinti számolás függvénye.
Kérdés: Adóköteles jövedelemnek minősült-e az 1998-2000. évek közötti időszakban a munkáltató által az alkalmazottnak üzemanyag-megtakarítás címén kifizetett összeg, ha azt nem a gépjármű vezetője kapta? Az általam képviselt társaság az Szja-tv. [25. §-a (2) bekezdésének a) pontja alapján] adta lehetőséggel élve, 1998. évi taggyűlési határozata alapján - a társaság által üzemeltetett gépjármű használatára tekintettel - üzemanyag-megtakarítást fizetett ki 1998. november és 2000. január közti időszakban három munkaviszonyban lévő ügyvezetője (akik egyben tagok is) részére úgy, hogy egyikük sem vezette az érintett gépkocsit. Az Szja-tv. az érintett időszakban nem határozta meg a "használatára tekintettel" fogalmát.A később megjelent állásfoglalásokba a "használó" fogalma bekerült, de annak pontos tartalmát azok sem határozták meg. Véleményünk szerint a gépjármű kizárólagos használója nem a gépkocsi vezetője, hanem a társaság, mely a gépjárművet kizárólag a vállalkozás érdekében bevételszerző tevékenysége során használja. Elsőként a 2001. január 1-jétől hatályos Szja-tv. tartalmazza egyértelműen, hogy a gépjármű vezetője kaphatja adómentesen az üzemanyag-megtakarítás összegét. A tárgyban kiadott, és egymást is kiegészítő állásfoglalások, valamint a törvény ezen részének 2001. 01. 01-től hatályos módosítása is azt igazolják, hogy nem volt egyértelmű a korábbi szabályozás. A 2000. év májusában megjelent 65/2000. sz. APEH iránymutatás megjelenése után már várható volt a törvény változása, ezért 2000 júniusától már csak a gépkocsivezetők részére fizettünk üzemanyag-megtakarításért.Önrevíziót emiatt a korábbi időszakra nem végeztünk, tekintettel arra, hogy a társaság a kifizetést megelőzően ez ügyben kiadott rendelkezéseket vette figyelembe. Vagyis a társaság annak megfelelően döntött, és jóhiszeműen járt el. Kérem az előbbiekben leírtak megerősítését.
Hosszabban idéztük a kérdező levelében foglaltakat, hogy válaszunkban csak a kérdés lényegét érintő állásfoglalásokra történjen hivatkozás.
Az 1999/127. APEH iránymutatás szerint a munkáltató saját hatáskörben dönthette el az üzemanyag-megtakarítás elszámolásainak gyakoriságát, módszerét, tekintettel arra, hogy ezekről az Szja-tv. 25. §-ának (2) bekezdése nem rendelkezett. Az üzemanyag-megtakarításra vonatkozó elszámolásokat elszámolási időszakonként, külön-külön kellett elvégezni, azokat nem kellett göngyölíteni. Az akkor hatályos Szja-tv. nem határozta meg az üzemanyag-megtakarítás címén elérhető, a munkavállalók részére adómentesen kifizethető összegek jogosultját. Ennek eldöntése a munkáltató hatáskörébe tartozott.
A 2000/65. APEH iránymutatás kiegészítette az 1999/127. APEH iránymutatást. Eszerint a munkáltató az üzemanyag-megtakarításban részesülők körének meghatározásához azokat a munkavállalókat veheti figyelembe, akik a járműve(ke)t használják, és olyan mértékű megtakarítást fizethet ki számukra adómentesen, amekkora az adott járműnél (kinek-kinek az általa használtnál) mutatkozik.
A 2001. január 1-jétől változó szabályok alapján nem számít bevételnek a gépjármű vezetőjénél, így nem kell igazolni az üzemanyag-megtakarítás címén megszerzett jövedelmet akkor, ha az
különbözetét nem haladja meg. Ha magasabb összeg kifizetésére kerül sor, vagy az üzemanyag-megtakarítást nem a gépjármű vezetőjének fizetik ki, akkor azt bérjövedelemként kell számításba venni, ha munkaviszonyban állónak fizetik ki.
Az előzőek alapján a 2000/65. APEH iránymutatás megjelenését követően azok részesülhettek ilyen juttatásban, akik a járművet használják, azaz a gépjármű vezetője, és ezt emelte törvényi szintre a 2001. évtől hatályos szabályozás.
A 2000/65. APEH iránymutatás megjelenését megelőzően az Szja-tv. hivatkozott meghatározása, a kiadott 1999/127. APEH iránymutatás mellett az üzemanyag-megtakarítás címén elérhető, a munkavállalók részére adómentesen kifizethető összegek jogosultját az adott társaság - a munkáltató - saját hatáskörében meghatározhatta. Nem volt kötelező előírás arra, hogy ilyen címen juttatást csak a gépjármű vezetője kaphat.
Szia Kati! Bocsánat, hogy úgy tűnik, vitatkozom, de lehet, hogy csak elbeszélünk egymás mellett. A gépjárművezetők elszámoltatását persze a norma kiszámításával lehetséges megtenni, ahogyan a részükre járó üzemanyag megtakarítás összegét is.
Más azonban a társaság számvitelében az üzemanyagköltség elszámolása. Még az általad idemásolt szöveg is a "munkáltató (társas vállalkozás) által számla (számlák) alapján elszámolt" üzemanyagról beszél, azaz a társaság az üzemanyagok költségei között a számlákkal igazolt, költségeket a társaság a nevére szóló, szabályszermű számlák alapján számolhatja el, és az alapján ÁFA-levonásra is jogosult, ha gázolajról van szó, és egyébként is jogosult lenne. Még régebben, talán 2000-2001. környékén (már nem emlékszem pontosan) valóban társ. adó alapot növelő tétel volt, ha a számlák alapján elszámolt üa.ktg. több volt, mint a norma szerinti, de ez már megszűnt.
Üdv: Böbe
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég