Ha a saját autóját vállalkozása érdekében is használja - s ez a tényleges használat nem több, mint havi 500 km - akkor (ebben az évben még) célszerű az útnyilvántartás nélkül is elszámolható havi 500 km gk.km.térítést alkalmazni, elszámolni. /Ír egy ún. bizonylatot, akár kockás papír, hogy 208.augusztus havi gk.km.átalány 500 km. Gk. rendszáma, típusa, cm3,üzemanyag fajtája, korm.rend.szerinti normája s ráírja a számítást: mondjuk a gk. cm3 szerint 1399 cm3-es (norma: 9l/100 km) az üzemanyaga 95-öö , APEH által közzétett üzemanyagár 2008.augusztusra:317 Ft/ l., s az autónak az üzembentartója vagy ő, vagy a házastársa, akkor:
317*9/100= 1 km-re elszámolható üzemanyagtérítés= 28,53 Ft/km
mivel, saját v.házastartás tulajdon a gk. elszámolhat 9 Ft/km. térítést, öszzesen 28,53+9= 37,53 Ft/km
500 km*37,53= 18.765 Ft aug.havi gk.km.térítés átalány . Nem tudom használtok-e kiadási pénztárbizonylatot, ha igen akkor az adott kifizetés elszámolását hozzátűzitek a kiadási pénztárbizonylathoz és könyvelésre kerül.
Az APEH portálon megtalálod az elszámolható üzemanyag normát, valamint az APEH által közzétetett havonta aktuális üzemanyag árat amivel számolni lehet.
Az egyéni vállalkozóra vonatkozó SZJA tv. mellékletében a jellemzően elforduló költségeknél szerepel, hogy a műszakileg el nem különült költségek tekintetében az adott költségre jellemző arányszám (mutató) alapján lehet költséget érvényesíteni... nyilván arra azért érdemes figyelemmel lenni, hogy ami egyébként is felmerülne az adott személynél (tehát ami nem amitt nő, hogy ott a vállalkozó vállalkozást is folytat) az a vállalkozásban nem költség... Erre így a kérdésedre konkrétan nem lehet választ adni, hiszen nem tudni, hogy az ev. az milyen tevékenységeket folytat, vannak-e elektromos áram fogyasztó vállalkozós gépei, egy elkülönült teljes helyiséget használ-e a vállalkozása érdekében, vagy az a helyiség egyébként a család nappalija, stb.. Sok fórum kérdés volt ebben a témában.- érdemes őket elolvasni.. Üdv.
Mivel az autó nincs a vállalkozásban, hanem a magánszemélyé.. a vállalkozásban közvetlenül üzemanyag számlát, javítási számlát elszámolni nem lehet.
A norma szerinti átalány helyett választhatja azt is, hogy havonta a ténylegesen megtett kilométerre számolja el a gk.km térítést, erről viszont akkor megfelelő útnyilvántartást kell vezetnie, s annak alapján elszámolnia az x km x normaszerinti Ft díjtétellel ...de ez esetben sincs se alkatrész, se más gk-is számlás elszámolható költség... van még más voltozat is, de az sokkal bonyolultabb és hosszú lenne leírni is , s az SZJA tv. általad is hivatkozott mellékletében a gépjárművek költségelszámolásánál szerepel, én az egyszerűbb változatokat írtam le neked..