Adófórum

Adózási és számviteli információk

Gk bérbeadás számla nélkül??

Számlázás

Gk bérbeadás számla nélkül??

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szerintetek létezik olyan, hogy szgk. bérbeadásra magánszeméllyel szerződést kötnek (cég), és a magánszemély nem ad számlát, csak simán kifizetik neki? Ez szerintem semmiképp nem jó így, mert ha számlát nem ad, akkor is jövedelme keletkezik és azután a kifizetőnek vonni kéne a járulékokat. Tudtok erre valami pontosat mondani, hogyan kell csinálni? Muszály a gk. bérbeadáshoz adószámot kérni és számlát kiállítani róla? Vagy valamilyen egyéb összevont jövedelemként is lehet kezelni?

Mielőbbi válaszotokat várom és köszönöm,

Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Gk bérbeadás számla nélkül??

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd júl. 15, 2008 6:13 pm

Szia, Kata,

induljunk ki abból, hogy ha a szgk. bérbeadás a magánszemély részéről folyamatos, akkor az mindenképpen rendszeres gazdasági tevékenységet jelent és mint ilyen, csak adószámmal végezhető. Mint tudjuk, nincs egzakt meghatározása a "rendszeres" fogalmának, így a józan észnek kell megmondani, hogy kb hány hónap, milyen indokkal elfogadható esetleg számla nélkül. (Én egy-három hónapot mondanék legfeljebb, de a három hónapot is csak határozott idejű szerződéssel, és valahol indokolni kellene, hogy a gk átmeneti bérbeadáse egy racionális lépés részéről - pl amíg külföldön tartózkodik, vagy ilyesmi.) A bérleti díjat persze akkor is levonás terheli a kifizető részéről, ha nem rendszeres és ezért nem áfás a tevékenység. Van olyan az szja tv-ben, hogy ingóság hasznosítása az önálló tev. származó jövedelmek között (16.§), aszerint kell kezelni.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Gk bérbeadás számla nélkül??

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd júl. 15, 2008 6:23 pm

Szia Kata!

Éppen a minap olvastam utána egy másik kérdés kapcsán. Egyéb jogcímen kapott jövedelem lesz (Önálló tevékenység - lásd 2007. évi SZJA bevallás kitöltési útmutató) és az erre vonatkozó szabályok szerint kell eljárnia a kifizetőnek. Mérlegelési szempont lehet a melyik variáció éri meg jobban. Anikónak igaza van - bár a "rendszerességet" az ÁFA tv. feszegeti inkább. 

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Gk bérbeadás számla nélkül??

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. júl. 16, 2008 6:39 am

Sziasztok!

Átolvastam amiket írtatok. Valóban a tv. 16§ és a kitöltési útmutató önálló tevékenységből származó jövedelmébe lehet beleilleszteni. Ebben az esetben, ha úgy kezeljük, hogy a költség 10%, a bevételből jövedelem 90%, akkor nyilatkozat alapján csak a 18% szja-t kell vonni belőle? Ha várhatóan nem lesz 1 M feletti a bevétele, akkor százalékos eho nem kell, ugye? Illetve, mivel ezáltal biztosítottá nem válik, én úgy gondolom, hogy a járulékok abszolút nem kellenek. Tehát elvileg csak a 18% szja van. Ti is így gondoljátok? Ezt a folyamatosságot pedig még megbeszélem velük, mert ha az lesz, akkor előbb utóbb úgyis kell neki adószám. Abban az esetben a magánszemély áfássá válik? Arra nem kérhet alanyi mentességet, ezt nem tudjátok?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Gk bérbeadás számla nélkül??

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. júl. 16, 2008 7:05 am

 

Szia Kata !

AZ SZJA bevallás ( 2007 éviben ) a 9.sorba kell  bevallani a az ingóság bérbeadásából származó jövedelmet. Szerintem is isde lehetne beerőszakolni.

 A folyamatosság kérdése az ÁFA tv.előirásait  surolja.

Alanyi adómentességet választhatja, " alanyi adómentesség választására  jogosító  felső értékhatár 5.mill. Ft-nak megfelelő pénzösszeg. (ÁFA tv. 188 § 2.bek. valamint 2 §. a pont együttesen)

üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Gk bérbeadás számla nélkül??

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. júl. 16, 2008 11:31 am

Szia, Kata,

az ehóval kapcsolatban, az egymilliós határ (14%-os ehóval) az ingatlanbérbeadásra vonatkozik, erre az aingóbérbeadásra a 11%-os ehót kell számítani, alsó határ nékül.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Gk bérbeadás számla nélkül??

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. júl. 16, 2008 1:15 pm

Szia Anikó!

Én is épp ezen gondolkodtam, mert ha ez úgy működik, mint pl. a megbízási díj, amely nem éri el a minimálbér 30%-át - tehát nem keletkezik tb bejelentési kötelezettség - akkor ott van a 11% eho. Akkor tehát az szja és a 11% ehot kell a bevétel 90%-a után ebben az esetben is, ha jól értelmezem.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Gk bérbeadás számla nélkül??

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. júl. 16, 2008 1:57 pm

Szia, Kata,

természetesen a bérbeadó itt is választhat tételes költségelszámolást a 10%-os fix hányad helyett. (persze az adón, biztosításon évi 1% amortizáción kívül nem tudom mit számolhat még el...)

 

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Gk bérbeadás számla nélkül??

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. júl. 17, 2008 3:09 pm

Sziasztok Lányok!

Köszönöm a közreműködést! Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 30 vendég

cron