Szia Anikó!
Az alapítvány a célja szerinti tevékenység kiegészítéseként, annak veszélyeztetése nélkül folytathat vállalkozási tevékenységet. Mert gondolom abban egyetértünk, hogy itt a büfé üzemeltetése, hiába zárt körű, vállalkozási tevékenységnek minősül. A nyereséget jól kezelik, azzal nem is tehetnek mást.
Az alapítványok gazdálkodási sajátosságai :Az alapítvány gazdálkodásának is az a jellemzője, hogy alapvetően az alapító okiratban meghatározott cél megvalósítása érdekében kell gazdálkodnia, de a jogszabály lehetővé teszi az: alapítványi célú tevékenység folytatatása mellett vállalkozási tevékenység végzését is, amennyiben az az alapítvány célját nem veszélyezteti.
Az alapítványnak is elkülönítetten kell nyilvántartania a felsorolt részletezésnek megfelelően:
- a vállalkozási tevékenység bevételét,
- az alapítványi célú tevékenység bevételeit (minden olyan bevételt, amely nem a vállalkozási tevékenységhez kapcsolódó befizetés, ideértve a céltámogatást is),
- az alapítvány költségeit (kiadásait),
- a vállalkozási tevékenység közvetlen költségeit,
- az alapítványi célú tevékenység közvetlen költségeit,
- az alapítvány kezelő szervének költségeit (kiadásait) és,
- az egyéb közvetett költségeket (kiadásokat).
Az alapítvány kezelő szervének üzemeltetési, fenntartási költségeit (kiadásait) és az egyéb közvetett költségeket (kiadásokat) - ideértve a közös célra használt immateriális javak és tárgyi eszközök értékcsökkenési leírását is - az alapítványi célú tevékenység és a vállalkozási tevékenység között az előzőekben felsorolt tevékenységek árbevételének (bevételének) arányában kell évente Az alapítvány társasági adója megállapításának speciális szabályai
Az adóalap megállapítása
A társasági adóalap meghatározásánál is lényeges feltétel a kedvezmények igénybevételénél a közhasznú minősítés megléte. Ennek hiányában lényegesen szűkebb a Tao-törvény alapján kedvezményezettként elismert mérték.
Az alapítványnak a társaságiadó-alap megállapítása során az eredmény kimutatásban, eredmény levezetésben a vállalkozási tevékenység adózás előtti eredményéből kell kiindulnia. Az adózás előtti eredményt - más adóalanyokhoz hasonlóan - a törvényben tételesen meghatározott jogcímek szerint növelni, illetve csökkenteni kell, illetve lehet. (Tao-tv. 9. § (2) és (3) bekezdésben előírtak szerint). Speciális szabály az, hogy az adózás előtti eredményt a vállalkozási tevékenységhez kizárólag vagy közvetve felmerülő, kapcsolódó tételekkel kell módosítani úgy, hogy a vállalkozási tevékenységgel kizárólagos összefüggésben álló tételeket maradéktalanul a vállalkozási tevékenységhez közvetve kapcsolódó értékekből a vállalkozási tevékenység bevételének az összes bevételhez viszonyított arányával számított értékben kell figyelembe venni.
A közhasznú szervezetként, a kiemelkedően közhasznú szervezetként besorolt alapítvány, közalapítvány, társadalmi szervezet, köztestület és felsőoktatási intézmény adóalapjának megállapításánál a következő további sajátosságokat is figyelembe kell venni.
- A vállalkozás adózás előtti eredményének 20%-ával az adóalap csökkenthető.
- Adóalap-növelő tételként kell figyelembe venni a kapott adomány összegét, ha az adóév utolsó napján a szervezetnek köztartozása van, vagy az adomány arányosított részét (vállalkozási bevétel részaránya az összes bevételen belül), ha a vállalkozási tevékenysége túllépte a Tao-törvény által meghatározott - az alábbiakban közölt - kedvezményezett mértéket.
- Ezen szervezeteknek társasági adóalapja ténylegesen csak akkor keletkezik, ha a vállalkozási tevékenységének mértéke meghaladja a Tao-tv. által kedvezményezettként elismert mértéket. Vagyis adómentes a vállalkozási tevékenység a megjelölt mértéken belül, az ezt meghaladó vállalkozás lesz adóköteles.
A kedvezményezett vállalkozási tevékenység mértéke:
- közhasznú szervezet esetében az összes bevétele 10 százaléka, de legfeljebb 20 millió forint, (ez azt feltételezi, hogy az összes bevételen belüli részarányt, vagy a 20 millió forint összeg közül az egyik nem teljesülése esetén a mértéket meghaladó vállalkozási bevétel adókötelezettséget keletkeztet)
- kiemelkedően közhasznú szervezet esetében az összes bevétele 15 százaléka.
Amennyiben a szervezet nem rendelkezik közhasznú, vagy kiemelkedően közhasznú minősítéssel, úgy ezen szervezetnek akkor nem kell az adót megfizetnie, ha a vállalkozási tevékenységéből elért bevétele legfeljebb 10 millió forint, de nem haladja meg az adóévben elért összes bevételének a 10 %-át. [Tao-tv. 20. § (1) bekezdés a) pont] amennyiben a vállalkozási bevétel a szabályozott mértéket meghaladja a vállalkozási tevékenység 100 százaléka adóköteles.
Egyenlőre ennyi, ha találok még használhatót, azt természetesen megosztom veled.
Üdv.: Szilvi