EHHEZ MIT SZÓLTOK??? MERT ÉN MÁR SZÓHOZ SEM JUTOK!!!
KÉRDÉS: Tisztelt Adóhivatal!
Az utóbbi időben a könyvelők között kialakult egy különböző értelmezés a készpénzes számlák áfa tartalmának a feltüntetésével kapcsolatosan. Sajnálatos módon a forgalomban lévő készpénzes számla tömbök nyomtatványai nem egységesek.
Vannak olyan készpénzes számla nyomtatványok, amelyen a következő megfogalmazás szerepel az áfára vonatkozóan:
Ø a számla felső részében: „Értéke mely …….% ÁFA-t tartalmaz”,
Ø a számla alsó részében: „A számla végösszege ……. % általános forgalmi adót tartalmaz".
Másik féle számlanyomtatvány:
Ø a számla felső részében: „Értéke mely …….% ÁFA-t tartalmaz”,
Ø a számla alsó részében: „Az áthárított adó százalékértéke: ……%”
- variáció alapján, illetve az Áfa tv. 176. § (2) bekezdése részletezi, hogy mi az eltérés a tv. 169. § -tól, az i) pontban megjelölt helyett az alkalmazott adómértéknek megfelelő, a 83. & szerint meghatározott százalékérték feltüntetése kötelező azzal, hogy egyúttal a j) pontban megjelölt adat nem tüntethető fel. A júliusi tv. változása szerint a 83. § a) a 82. § (1) bekezdésében említett adómérték esetében 20% (visszafelé számított adó) mind a kettő rovatba.
- variácó alapján a felső rovatba a visszafelé számított adót (20%), az alsó részbe az adó százalékértékét – ami 25% - kell feltüntetni? Ami viszont az áfa tv. 176. §-val nincs összhangban.
Az 1. számú számla áfa rovatának jelölése így megfelelő-e, illetve a 2. számú számla változat esetén mi a megfelelő alkalmazási mód az áfa százalék feltüntetésére.
Amennyiben nem megfelelő helyen és értékben szerepel az áfa százaléka, áfa levonásra jogosító bizonylatnak minősül-e ezen készpénzfizetési számla?
Az APEH honlapján is jó lenne látni ezzel kapcsolatosan egy állásfoglalást, mielőtt túlságosan elszaporodnának a számla visszaküldözgetések az ügyfelek között.
Valamint, ha a nyomtatvány gyártói az engedélyt csak egy egységes szerkezetű és egységesen megfogalmazott rovatokkal rendelkező készpénzfizetési számlák előállítására kapnák meg – megelőzve ezeket a fogalmi zavarokat és annak az időtrabló értelmezését.
VÁLASZ: Tisztelt Ügyfelünk!
Hivatalunkhoz címzett e-mailben felvetett kérdésére az alábbi választ adom:
Az általános forgalmi adóról szóló CXXVII. törvény (továbbiakban áfatörvény) 176. § (2) bekezdése alapján a számla egyszerűsített adattartalma azt jelenti, hogy az áfatörvény 169. §-ban felsorolt adatok közül az adó alapja helyett, az ellenérték adót is tartalmazó összegét, illetve az alkalmazott adó mértéke helyett az alkalmazott adómértéknek megfelelő százalékértéket kell feltüntetni azzal, hogy az áthárított adó összege nem tüntethető fel. Fentiekből következően készpénzes számla nyomtatványokon a számla felső részében amennyiben 25 %-os kulcs alá tartozó értékesítés történik - a jelenleg hatályos áfatörvény 82. § (1) bekezdése alapján 25 %-ot, a számla alsó részében az áfatörvény 83. § a) pontja szerinti 20 százalékértéket kell feltüntetni. A százalékérték alatt az áfatörvény vonatkozásában mindig az áfa összegét is tartalmazó (bruttó) összegből kiindulva felülről számolva - 25 %-os értékesítés esetén - 20 %-ot kell érteni.
Összefoglalva készpénzes számla kiállításakor a százalékérték feltüntetése a kötelező ami nem azonos az adó mértékével -, az adó mértékének feltüntetése viszont nem tiltott, csak az adó összege. Észrevételét továbbítjuk, hogy a jövőben a honlapunkon jelenjen meg a készpénzes számlák kiállítására vonatkozóan egy egységes állásfoglalás.
Kérem fenti tájékoztatásom szíves elfogadását.
Az Alkotmánybíróság 60/1992 (XI.17)AB határozatban rögzítettekkel összhangban tájékoztatom, hogy az előzőekben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező erővel nem bírnak.
Tisztelettel:
APEH Közép-dunántúli Regionális Igazgatóság Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály