Szia Katuka! Nyilván, ha az értékesitésekről megállapitható, hogy adod-veszed az ingóságokat, akkor az rendszeresnek minősíthető. Azért nagyjából megállapitható az életszerüség, ha mondjuk a saját feleslegessé váló szekrényedet, vagy esetleg családi örökségeidet értékesited. A piaci érték megállapitása itt elég nehéz, mert egy egyszerü szekrényt ha kihozol az üzletből, már a felét éri.E jövedelemtipusnál szerintem a piaci érték nem igazán müködik a gyakorlatban. Meguntad a szekrényedet, örülsz ha bármennyiért megveszik, mert valóban ez a gyakorlat. Üdv. Ani
t
Az adózás rendjéről szóló tv-ben a következő meghatározás van: vállalkozási tevékenység: az a rendszeres gazdasági tevékenység, amelyet a magánszemély ill. jogi személy, egyéb szervezet saját nevében és kockázatára üzletszerűen végez. Egy akármikor vásárolt, saját célra használt szekrény értékesítése feleslegessé válásakor semmiképpen nem rendszeres, még akkor sem, ha mind a 12 szekrényedet eladod, mert hiányzik a kockázat és az üzletszerűség. Az üzletszerűség kritériuma a profitszerzés mint cél.
Szja törvény szerint a szokásos piaci ár (rövidítve): az az érték, melyet független felek összehasonlítható körülmények között egymás között érvényesítenek vagy érvényesítenének. Ha feltétlenül bizonyítani kell, akkor pl használtcikk üzlet árlistája vagy árajánlata, bizományos árajánlata, esetleg internetes vagy újságban közölt apróhirdetések irányárai jöhetnek szóba.
De évi 200E forintig ne is foglalkozz a kérdéssel (szintén szja törvény).
Szia Katuka!
Az üzletszerűség mellett ott van a rendszeresség kitétel is. Tehát ha Te adod - veszed az ingóságokat pl.: hagyatéki felszámolásokon rendszeresen jelen vagy, azaz ez jelenti a megélhetésedet, akkor ezt a tevékenységet adószám birtokában, vállalkozási keretek között lehet végezni. Amennyiben olyan a tevékenység, amit Adótanács is ír, akkor erről szó nincs. Ebben az esetben arra kell ügyelni, hogy bevallási és adófizetési kötelezettség alá esnek az egyes ügyletek akkor, ha adóévben az összes a nyereséged (értékesítés-beszerzés különbözete) eléri a 200 eFt-os határt, ahogy írja Stencil is.
Egyébként sem bevallási, sem adófizetési kötelezettség nem terhel.
Üdv: P.Zsuzsa
Szia Ani!
Egyetértve Veled, a piaci érték fogalma a magánszemély viszonylatában sztem sem értelmezhető.
P.Zsuzsa
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég