Szia Rozalinda!
Az AM könyv alkalmazása munkaszerződésnek minősül, amely a jogszerű, munkaviszony keretében történő foglalkoztatás egyik formája. A munkáltató és a munkavállaló között munkaszerződés jön létre. Ennek következményeként a munkavállaló a Munka törvénykönyve szerinti kártéritési felelősséggel tartozik az általa okozott kárért. Mértékét a munka tv.könyv VIII.fejezete határozza meg.
Ez érdekes eset. A munkavállaló munkakörével kapcsolatos kötelezettségét munkaköri leírásban kell rögziteni. Ha a munkaköri leírásban rögzitetteket megszegi, akkor felelősségre lehet vonni, az okozott kárt meg lehet térittetni. Az alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztatottak esetében szerintem csak akkor állna fenn a felelősség, ha írásban történtek volna meg a munkavégzés szabályairól szóló utasitások. Sajnos sok esetben a munkavállalók nem rendelkeznek kellő információkkal, hogy igazából mit is kell nekik tenni mi a kötelességük azokra a napokra amikor munkát végeznek. Mindenképp írásban kell rögziteni, arra a rövid időre is, hogy mik a kötelezettségei, és akkor már lehet az okozott kárt vele szemben érvényesiteni.
Kapocsolodva a leirtakhoz. A helybeli ÁFÉSZ-nél az a gyakorlat, hogy az eladó felel az árfeltüntetésért, vagy a szavatossági időért. Ha jön az illetékes hatóság akkor a birság határozatot az eladónak rója ki, nem pedig az ÁFÉSZ-nak, vagy a bolt vezetőnek. Biztos van jogi alapja.
Konkrét esetet tudok, amikor a szomszédasszonyom jött segitségért, hogy 100 000 Ft-ot fizettetett vele a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, szavatossági időn tuli áru miatt, ami az ő általa felügyelt polcon volt. Már majdnem rábeszéltem, hogy inditson munkaügyi pert, de nem mert ujjat huzni a helybeli hatalmassággal, az áfész elnökkel.
Én tamáskodnék kicsit Veletek. Az AM könyves foglalkoztatás lényegében felmentést ad az írásbeli munkaszerződés megkötése alől, de munkaviszonynak minősül. Az AM könyves foglalkoztatást is törvény szabályozza. Ha pedig írásbeliség nélkül létrejött munkaviszony, akkor a munka tv.könyvében szereplő károkozásért is felelősséggel tartozik az AM könyves. Egyébként ha írásbeli munkaszerződés jött volna létre, annak sem lényegi eleme a kártérítés mértékének rögzítése, csak abban az esetben, ha az a munka tv.könyben leírt általános szabályoktól eltérő mértékben kerül meghatározásra. (persze figyelemmel kell lenni a maximum mértékre).Az írásbeliség mllőzése mellett létrejött AM-es viszonyban szeritetek az alkalmi munkavállalónak mindent szabad? Rá ugyanúgy vonakoznak az Mtv-ben leírt általános szabályok, mint a munkáltatóra.
A kérdésfeltevő által ismertetett apeh lláspont azért sem elfogadható, mert hiába lett volna írásban megkötött munkaszerződés, akkor is a munkáltatót büntették volna meg. A munkáltató viszont a büntetést továbbháríthatja a munkavállaló felé az általános mértékben, vagy a munkaszerződésben előírt mértékben. A munkáltatónak mindkét esetben csak bizonyítási kötelezettsége van.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 84 vendég