Adófórum

Adózási és számviteli információk

Dolgozói bérlet könyvelése?

Számvitel

Dolgozói bérlet könyvelése?

HozzászólásSzerző: jucus006 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Elődöm az számlákat úgy kontírozta, hogy 85%-át számolta el, mert nem történik kifízetés a dolgozónak és személyi jellegű ráfordításként.Én az 526-on számolom el levonva az áfát .melyk a helyes
jucus006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:35 am

Dolgozói bérlet könyvelése?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szomb. feb. 08, 2014 4:40 pm

Én nem merném a dolgozó munkábajárása céljából vett bérletről szóló számlából az ÁFÁ-t levonni, még akkor sem, ha a cég veszi meg a bérletet cég nevére szóló számlával...

Az pedig, hogy miként kell könyvelni.. függ attól, hogy a cég vásárolja-e meg a dolgozók részére a munkábajárás bérletet.., attól is, hogy a cég a költségből csak a jogszabályi rendelkezés szerinti 86%-ot állja és a többi részt a dolgozó be kell, hogy fizesse a céghez.., vagy a dolgozó veszi meg a bérletet.. és azt számlával, vagy számla nélkül teszi... vagy a dolgozó csak a bérletet adja le és a bérlet érték 86%-át kapja meg ???

üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Dolgozói bérlet könyvelése?

HozzászólásSzerző: ticus » szomb. feb. 08, 2014 5:10 pm

Helyi utazási bérlet vagy távolsági? Ha távolsági, akkor munkábajáráshoz használja, mert a munkavégzés helyétől eltérő helységben van a lakcíme (ekkor személyi jellegű), vagy a bérlettel ügyfelekhez jár (ekkor kiküldetés)? Az ÁFÁ-t én sem vonom le. A helyi bérlet pedig béren kívülinek minősül.
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Dolgozói bérlet könyvelése?

HozzászólásSzerző: jucus006 » szomb. feb. 08, 2014 7:57 pm

Nekem is az lenne logikus , hogy a távolságit az 526-ra tenném , de akkor helyi 559-re menjen? Én úgy gondolom, hogy lehet mindkettő végül is személyi jellegű egyéb kifizetés.
jucus006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:35 am

Dolgozói bérlet könyvelése?

HozzászólásSzerző: Bakosné » vas. feb. 09, 2014 7:55 am

Munkahelyemen a munkábajáráshoz sok-sok éve a cég veszi meg a dolgozói bérleteket, a számlában szereplő áfát levonjuk, majd a dolgozó által téritett 14 %-ról számlát állítunk ki, ami után megfizetjük az áfát. A helyközi bérlet adómentes, a helyi bérlet adóköteles.
Régebben 2-3 évente ellenőrizték a céget, soha nem volt gond.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Dolgozói bérlet könyvelése?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » vas. feb. 09, 2014 10:51 am

Szia! Lehet, hogy volt ellenőrzés és nem foglalkoztak vele..

Nekem viszont évekkel ezelőtt az ÁFA adónemek oszt-ról azt a választ adták.., hogy az ÁFA a vállalkozási adóköteles tevékenység érdekében felmerült.... vonható le.. és az, hogy a munkavállalónak be kell járnia a munkahelyére, ami munkábajárással kapcsolatos költségét a munkáltató jogszabályi rend.-nek megfelelően köteles megtéríteni..

a munkábajárás bérlet nem a cég adóköteles tevékenységéhez kell, hanem a munkavállaló azon munkatörvénykönyv szerinti kötelezettsége miatt, hogy a dolgozó köteles a munkahelyére bejárni dolgozni..
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Dolgozói bérlet könyvelése?

HozzászólásSzerző: Bakosné » vas. feb. 09, 2014 12:57 pm

De nézték, mert a kimenő számlát is nézték, hogy egy számlát állítunk ki, nem dolgozónként, (dolgozónként a bérből van levonva a 14 %,) és meg is beszéltük velük, hogy így jó, levonjuk a beérkező számlánál az áfát, itt pedig befizetjük a dolgozó által térített összeg után. Azt megjegyezték, hogy egyenként kellene kiszámlázni, de következménye nem volt, áfa hiány nem volt.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Dolgozói bérlet könyvelése?

HozzászólásSzerző: validitas » vas. feb. 09, 2014 3:53 pm

Szia!

A cég fizetheti a teljes értéket is - nem kellene akkor a 14%-ot levonni. Persze ez tulajdonosi döntés kérdése...

Áfát én sem vonok. És sztem személyi jellegű ktg. Számviteli tv. 3. (7):

személyi jellegű egyéb kifizetések: azok a természetes személyek részére teljesített kifizetések, elszámolt összegek, amelyeket a kifizető a természetes személy részére jogszabályi előírás vagy saját elhatározása alapján teljesít, és nem tartoznak a bérköltség, illetve a vállalkozási díj fogalmába.

Ennek sztem pontosan megfelel: természetes személy részére fizeti, jogszabályi előírás alapján.

Üdv
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég