Adófórum

Adózási és számviteli információk

Letiltás munkabérből több vh.

Tb, munkaügy, bérterhek

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Ha valakinek van rutinja a munkabérből való letiltás területén, megköszönném, ha segítene értelmezni az alábbiakból az utolsó mondatot, figyelembe véve, hogy több letiltása van a dolgozónak, tehát elméletileg az 50% vonatkozna.., a letiltandó összeg 430.000 Ft|| kamat, vh.jutalék..

"A letiltás mindig a nettó összegből történik, tehát abból, amit az adós kézhez kapna. Általános szabály, hogy ennek az összegnek legfeljebb 33%-át, de kivételesen 50%-át lehet letiltani. Mindezek mellett az adós részére meg kell hagyni a mindenkori öregségi minimális nyugdíj összegét. Viszont a havonta kifizetett jövedelmnek az a része, amely a mindenkori öregségi minimális nyugdíj ötszörösét meghaladja, korlátozás nélkül letiltható."

Ha a dolgozó nettó munkabére mondjuk 180.000 Ft... a legkisebb öregségi nyugdíj 5-szöröse az 5*28.500= 142.500 Ft...

Ezt akkor úgy kell értelmezni, hogy letiltandó a 142.500 Ft feletti rész egy az egyben || a 142.500 Ft-nak az 50%-a.. tehát példánál maradva: 37.500+71.250= összesen letiltandó: a 180 eFt nettóból 108.750 Ft ??
Vagy hogyan értendő..

Előre is köszi, ha valaki válaszol. Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: ticus » szer. szept. 18, 2013 8:41 pm

Én is így értelmezem. Másik oldalról megközelítve: akinek 142.500,--Ft-nál több a nettó munkabére, az több letiltás esetén 71.250,--Ft-ot kaphat kézhez, a többit le kell vonni.
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. szept. 19, 2013 5:55 am

A levonás közös szabályai

61. § (1)190 A végrehajtás során a munkabérből történő levonásnál azt az összeget kell alapul venni, amely a munkabért terhelő, abból a külön jogszabály szerint levonással teljesítendő adónak (adóelőlegnek), egészségbiztosítási és nyugdíjjáruléknak, magánnyugdíj-pénztári tagdíjnak, továbbá egyéb járuléknak a levonása után fennmarad.
(2) Az (1) bekezdés szerint csökkentett összegből - e törvényben foglalt részletes szabályok szerint - általában legfeljebb 33%-ot, !!!!kivételesen legfeljebb 50%-ot lehet levonni.!!!!

63.§ !!!!!!!!!!!!!A 61. § SZERINTI LEVONÁS UTÁN FENNMARADÓ ÖSSZEGBŐL!!!! korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét.

62. § (1) A 61. § szerinti levonás során mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj [27. § a) pont] legalacsonyabb összegének. Ez a mentesség nem áll fenn a gyermektartásdíj és a szüléssel járó költség (a továbbiakban: gyermektartásdíj) végrehajtása esetén.
(2) Ha az adós több munkáltatótól kap munkabért, az (1) bekezdés szerinti mentesség őt abból a munkabérből illeti meg, amelyet elsőként tiltottak le.
(3) Ha az adós ugyanattól a munkáltatótól egyidejűleg több jogcímen kap munkabért, ezeket az (1) bekezdés szerinti mentesség szempontjából összevontan kell figyelembe venni.

Megcseréltem a § -okat, hogy a 61. után rögtön a 63. legyen olvasható.
Tehát ha 180 ezer a nettó bére, annak 50 %-a 90 ezer ft, marad 90 ezer ft kifizetendő bér, ez kevesebb mint a nyugdíjminimum 5-szöröse, tehát további letiltás nem lehetséges szerintem.
A levonás sorrendjét a 164-167.§-ok határozzák meg, legelőször:
"A végrehajtási költség elsőbbsége"- hogy rohadjanak meg!!!!
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: ticus » csüt. szept. 19, 2013 9:18 am

Így összeszedve lehet, hogy igazad van. Kb. 4-5 éve dolgoztam akkora cégnél, ahol rendszeresek voltak a letiltások, akkor a végrehajtó és a cég jogásza is úgy értelmezte, ahogy írtam.
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. szept. 19, 2013 9:34 am

A 61. § szerinti levonás után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az a része..., nekem úgy egyértelmű, ahogy az előzőben írtam.
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: 3HInfo » csüt. szept. 19, 2013 10:16 am

Szia!
Nekem most van egy olyan munkavállalóm, akinek kb. 6 letiltása van. Szépen sorba van állítva, az első kettő ketyeg neki. Fizetés 50%-át vonjuk egyik 33 másik 17 százalékkal. Marad 71 kb amit megkap és a végrehajtó azt mondta ezt már nem vihetik el.
üdv
Tica
3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. szept. 19, 2013 11:09 am

Kedves Nelly!

Köszönöm, hogy segítettél megvilágosodni. Mikor megláttam, hogy most egy hónapon belül a második végrehajtása érkezik az illetőnek és az egyikre majd számolgassak évi 24% + jegybanki alapkamat 0,33 szerese kamatot, a másikra a jegybanki alapkamatot, meg mind a kettőnél én számolgassam a végrehajtónak járó jutalékot.. elborult az agyam.

De egyébként a Vh-törvényben is jópofa a 63.§... "után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá VONHATÓ".. mi az, hogy végrehajtás alá VONHATÓ..

Ha a dolgozónak mondjuk 320.000.- Ft lenne a nettó bére, akkor 50% levonáson felül maradna neki 160 eFt, ami 17.500 Ft-tal meghaladná a legkis.ör.nyigdíj 5 szörösét.. Ha ez fordulna elő, akkor KÖTELES lennék levonni az 50%-on felül ezt a 17.500 Ft-ot is.., vagy ez a letiltást számoló kénye-kedve szerint történhet.. ha akarja levonja, ha akarja nem?

Mégegyszer köszönöm a segítséget. Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. szept. 19, 2013 11:23 am

Szia Tica! Jó, hogy írtál, ezek szerint Te már rutinos vagy.. Azt írod, hogy az egyik vh-nak 33%.. a másiknak 17 százalék..

Lehet, hogy én tévúton járok? a vh.tv. 64.§.(2) bek.-t én úgy értelmezem, hogy ha nincs külön bírósági eltérő rendelkezése,... akkor pl-dul az 50% letiltásból arra a végrehajtásra fizetem be a levont összeget, amelyik végrehajtási értesítés hamarabb érkezett a munkáltatóhoz.., a következő végrehajtó felé csak akkor fizetődik a munkavállalótól levont összeg, ha a korábban érkezett végrehajtás már kielégítést nyert?

Ezt is rosszul gondolom?
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. szept. 19, 2013 11:46 am

...korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható, ez szerintem úgy értendő, hogy nem kell figyelni semmilyen korlátot, meg százalékot, egy az egyben levonható a nyugdíjminimum ötszöröse feletti összeg, és le is kell vonni, ha van végrehajtói határozat, tehát nincs választás, hogy vagy levonom vagy nem, hanem csak egyszerűen nem kell azon agyalni, hogy mennyi vonható.

Egyébként most, hogy rákerestem, nem egyértelmű válaszokat találok, még jogásztól sem, úgyhogy nagyon izgalmas kérdést tettél fel, ilyeneket írnak:
"Az első tehát egy szubjektív összegbeli korlát (az adott munkavállaló munkabérének meghatározott %-a vonható le), míg a másik egy abszolút korlát (a munkavállalót mindenképpen megilleti az öregségi nyugdíjminimum). Nem esik korlátozás alá azonban a nettó munkabérnek azon része, amely meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét."
http://www.portfolio.hu/gazdasag/levonas_a_munkaberbol_mikor_mibol_mennyit.130100.html

"Viszont a havonta kifizetett jövedelmnek az a része, amely a mindenkori öregségi minimális nyugdíj ötszörösét meghaladja, korlátozás nélkül letiltható."
http://penzugyiutravalo.hu/vegrehajtas-jovedelem-ellen-letiltas/

A 63. §-ban a 61.§ szerinti levonás után maradó összegről van szó.
Kissé megtévesztő is, mert a 61.§ 1. bek.-ben kétféle levonást nevez meg.
van egyszer:
A végrehajtás során a munkabérből történő levonásnál....
másodszor:
adónak (adóelőlegnek), egészségbiztosítási és nyugdíjjáruléknak, magánnyugdíj-pénztári tagdíjnak, továbbá egyéb járuléknak a levonása után fennmarad.

Én nem olvastam előtte magyarázatot, pusztán a tv-re és a saját értelmezésemre hagyatkoztam (tegnap túl is léptem rajta, mert ritkán érint letiltás, de a kíváncsiság csak nem hagyott...), és nekem kapásból az jött le, mint ahogy leírtam.
Ha következetesek akarunk lenni, és ezt a levonást nézzük, vajon most melyik levonásról van szó, a járulékok és egyebek, vagy a végrehajtói követelés levonása, figyelembe véve:
1., a 62.§ (1) szerint: A 61. § szerinti levonás során mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része...- tehát a 61.§ szerinti levonás a végrehajtói letiltásra vonatkozik
2., a IV. fejezet alcímei is a végrehajtói letiltásról, mint LEVONÁS-ról szólnak, levonás a munkabérből, levonás a nyugdíjból, etc., etc., tehát nem a járuléklevonásokról, így
3., a 63.§-ban írt levonás után fennmaradó összeg logikailag a végrehajtónak utalt tartozás levonásáról szólhat véleményem szerint.
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Letiltás munkabérből több vh.

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. szept. 19, 2013 12:04 pm

Még valami, igaz ez már nem szakmai érv, de a fentieken kívül azért az igazságérzetem is tiltakozik.
Gondoljunk csak bele! Van valaki, akinek mondjuk havi 3-400 ezer ft a nettó fizetése. Aki szerint ez gazdagság és utálja a gazdagokat -mert ugye már 200 ezer ft-os bérrel burzsujnak lehet számítani, oszt majd ezeket a a gazdagokat jól megadóztatjuk (ismerős a szöveg gondolom)- az ne olvassa tovább, mellesleg egy 300 ezer ft-os nettó jövedelem nem egy csúcsfizetés, ebből sem lehet annyira kapálózni.
Visszatérve tehát igazságtalannak tartanám, ha pl. ebből a 300-as nettó bérből előbb elvennénk a nyugdíjminimum ötszöröse feletti részt, durván 160 ezret, majd még a maradék 140 ezer felét is (NA NEMÁ'!!!!!). Azért azt lássuk be, hogy ált. mindenki a jövedelméhez mérten rendezkedik be, és ha valaki évek óta beállt egy bizonyos szintre, hát annak a lába alól ugyancsak ki lehet húzni a talajt egy-egy ilyen végrehajtással. Persze, mert nem kell idáig eljutni, meg tartozni, meg stb, stb, meg akkor már levegőt sem venni, sőt meg sem születni.

Egyébként a nyugdíjminimum is mire lehet elég? Jó lenne annak az összegén is emelni, mert nevetséges!
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég