Adófórum

Adózási és számviteli információk

Pénztár helyes vezetése

Ellenőrzés

Pénztár helyes vezetése

HozzászólásSzerző: Feri_2013 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kettős könyvvitelt folytató Kft. esetében a pénztár vezetésénél akadt gondom.
Havi 3-4 kp-s számlája van most csak a cégnek.
Eddig viszont több volt és a pénztárbizonylatokat úgy állítottam ki, hogy 2 heti számlákat vontam össze egy-egy napi dátumozású ki- és bevételi pénztárbizonylatra. Nem mindennap állítottam ki kiadási pénztárbizonylatot a számlák alapján.

Ez így helyes volt?
Ezután, hogy most jóval kevesebb számla van is folytathatom ezt a gyakorlatot?
(pl. van 3-án, 6.-án, 10-én és 13-én egy egy kiadási készpénzes számla, amiket a 13.-i kiadási pénztárbizonylatra vezetek fel.

Ezután is folytathatom ezt gyakorlatot? Vagy van valamilyen feltétele?

Segítségeteket előre is köszönöm.

Feri
Feri_2013
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:37 am

Pénztár helyes vezetése

HozzászólásSzerző: charlotte0831 » kedd jan. 29, 2013 3:14 pm

Szia Feri!
Nem jó gyakorlat! 2000.évi C tv. a számvitelről előírásait be kell tartani.
charlotte0831
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Pénztár helyes vezetése

HozzászólásSzerző: palmika » kedd jan. 29, 2013 4:38 pm

"a) a pénzeszközöket érintő gazdasági műveletek, események bizonylatainak adatait késedelem nélkül, készpénzforgalom esetén a pénzmozgással egyidejűleg, illetve bankszámla forgalomnál a hitelintézeti értesítés megérkezésekor, az egyéb pénzeszközöket érintő tételeket legkésőbb a tárgyhót követő hó 15-éig a könyvekben rögzíteni kell;"

A könyvelő általi pénztárbizonylat kiállítással az is a gondom, hogy annak az lenne a lényege, hogy alá legyen írva az átadó és átvevő részéről is. Ez így nem valósul meg. A törvény azt írja, hogy ha a bizonylat nem hiteles, az ügyvezető aláírásával hitelessé válik, igazolja a gazdasági eseményt. Ezzel az a gondom, hogy még az üv aláírása sincs rajta a könyvelő által kiállított bizonylaton.

A bizonylati rendet a számviteli politika rendezi. A pénzkezelési szabályzat a pénzmozgások elszámolásához szükséges bizonylatokat rögzíed, valamint a pénztár működését.

Ha te a pénzkezelési szabályzatba úgy rendelkezel, hogy hetente - kéthetente egyszer kell elszámolni a kp-ban költött összegekről, akkor minden számlát betehetsz erre a napra, persze a számlán feltünteted az elszámolás, érkezés napját.
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Pénztár helyes vezetése

HozzászólásSzerző: Feri_2013 » kedd jan. 29, 2013 6:07 pm

Szia!
Palmika válasza szerint rávihető kéthetente egy napi pénztárbizonylatra a két hét összes kp-s számlája ha pénzkezelési szabályzatban így rendelkezünk.
Nem értesz egyet?
Feri_2013
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:37 am

Pénztár helyes vezetése

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd jan. 29, 2013 8:56 pm

Szia!

Palmika a következőt írta:

„hetente - kéthetente egyszer kell elszámolni a kp-ban költött összegekről,”

Az elszámolás pedig nem azonos a rögzítéssel.

Palmika javaslata abban az esetben lehetséges, ha előleget veszel fel és azzal a saját szabályzatban rögzítettek szerinti gyakorisággal számolsz el.
Azonban ha szabályosan végigvezeted az előleg felvételt és visszafizetést rájössz, hogy sokkal egyszerűbb és kevesebb munka az, ha az a néhány bizonylatot időrendben kezeled a pénztárban.

A múlthoz: bár már eltörölték, de a múltban figyelni kellett a napi pénztáregyenleget is az pedig az általad vázolt módszerrel meglehetősen nehézkes lehet.
zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Pénztár helyes vezetése

HozzászólásSzerző: charlotte0831 » szer. jan. 30, 2013 6:07 am

Szia Feri!
Palmika hozzászólásával egyetértek, Zspotorkének is köszönöm,hogy próbált rávezetni,szabályosan járj el! Nem nehezebb,bonyolultabb,sőt! könnyebb,nagyon kérlek mielőbb készítsd el belső szabályzataitokat,tartsd be törvényi előírásokat,nem bántásként írtam,sok kellemetlen perctől mentesülhetsz te is,a vállalkozás is.
charlotte0831
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Pénztár helyes vezetése

HozzászólásSzerző: Feri_2013 » szer. jan. 30, 2013 9:50 am

Sziasztok!

Rendben akkor mostantól napi rendszerességgel vezetjük a pénztárt.
De más könyvelő kollégától tanultam ezt a módszert és az Ő esetében az nem is olyan kis cég volt. Ott nem volt előleges elszámolás, egyszerűen 3-4 napi számlát egy napra rögzítettek a pénztárbizonylatra időt megspórolva.

Remélem az eddigi gyakorlatról most, hogy átállunk a helyesre nem kell majd magyarázni a változást a hatóságnak.

Segítségeteket köszönöm.
Feri_2013
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:37 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron