Adófórum

Adózási és számviteli információk

E.v. - magas árukészlet

Egyéni vállalkozók

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: manó0511 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Egy ev. felhalmozott, magas árukészletével (kb 12 mFt, ami a valóságban kb 4-5 mFt) mi a teendő, ha meg szeretné szüntetni a tevékenységét? Azon gondolkodik, hogy kft-t alapítana a testvérével és uazt a boltot vinnék tovább (tiszta lappal :)). Az ev. árukészletét nem szeretné kiszámlázni a cég felé, azonban nekem az 1253-ban fel kell tüntetnem a készletet. Mi a véleményetek?
manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. jan. 03, 2013 7:26 pm

Nem csak fel kell tüntetni a készletet, hanem a megszűnés évében bevétel.
II. Az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésével összefüggő bevételek

Az egyéni vállalkozói jogállás megszűnésének adóévében a megszűnés napján megszerzett vállalkozói bevételnek minősül:

1. a korábban költségként elszámolt és a megszűnéskor meglévő összes készlet (anyag, áru, félkész és késztermék) leltári értéke, a 100 ezer – 1991. december 31-ét követően és 2001. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 30 ezer, 2000. december 31-ét követően és 2006. január 1-jét megelőzően történő beszerzés esetén 50 ezer – forintot meg nem haladó értékű tárgyi eszköz (ideértve a tartalékalkatrészt és gyártóeszközt is) leltári értéke;

2. a gazdasági épület, az üzlet, a műhely, az iroda és az egyéb – kizárólag a jövedelemszerző tevékenységhez használt – ingatlan használati vagy bérleti jogáról való lemondás miatti ellenérték – akkor is, ha azt a magánszemély a megszűnéskor még nem kapta meg –, ha a használati vagy bérleti jog megszerzésére fordított kiadást a magánszemély költségei között bármely évben elszámolta azzal, hogy ha a megszűnés évében az ellenérték összege még nem ismert, akkor az ingatlan használati vagy bérleti jogának megszerzésére fordított összeget kell bevételként figyelembe venni;

3. Az egyéni vállalkozó halála esetén a vállalkozói tevékenységét nem folytató özvegye, örököse által az egyéni vállalkozói tevékenység korábbi folytatására tekintettel az egyéni vállalkozói jogállás megszűnésének napját követően megszerzett bevétel önálló tevékenységből származó bevételnek minősül, és az azzal összefüggő adókötelezettségeket (ideértve a jövedelem megállapítását is) ennek megfelelően kell teljesíteni. Nem számolható el költségként a megszüntetés évéről készített adóbevallás (illetőleg annak önellenőrzése) alapján – a vállalkozói osztalékalap után – megállapított egészségügyi hozzájárulás.

Áfás? Akkor a meglévő eszközök után áfa fizetés is lesz.

Felhalmozott árukészlet; ütögetni kellett volna a pénztárgépet!
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: manó0511 » csüt. jan. 03, 2013 7:44 pm

Persze, hogy áfás. Köszönöm a megerősítést, én is ezen a véleményen voltam.
manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. jan. 03, 2013 7:49 pm

Merthogy ő úgy gondolta, hogy befejezi a tevékenységet minden következmények nélkül? Semmi adófizetés.
Na persze, tiszta lappal indul, de semmi nem fog változni.
Nem tudom milyen jellegű kereskedés, de nem lehetett volna folyamatosan selejtezni is?
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: manó0511 » csüt. jan. 03, 2013 9:41 pm

Miután átvettem a könyvelést elkezdtük a selejtezést. Nem szeretnék az előző könyvelőre panaszkodni, de felhalmozott kb 22 mFt árukészletet, amit már sikerült levinni (többek között selejtezéssel) 12-13 mFt-ra. És állítólag közben majdnem 1 mFt/év áfát befizetett. Utálom ezt, amikor utólag kell okosnak lenni...
manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: manó0511 » csüt. jan. 03, 2013 9:46 pm

Még a selejtezésre visszatérve: Jelenleg három éve könyvelem (kb 10 éve működik): az első adóbevalláskor kb 1 mFt-tot, majd 1,5 mFt-tot mutattam ki selejtként a bevallásban. Nem tudom igazából meddig lehet elmenni ezzel a dologgal, ha selejtezési jegyzőkönyvvel alá van támasztva. A többit sikerült a bevétellel csökkentenem és közben ugyan fizetett nem kevés, de mégsem horribilis áfát.
manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: Bakosné » szomb. jan. 05, 2013 8:34 pm

Kiváncsi lennék, hogy az év végi leltárakat hogyan hozta össze a vállalkozó? Készült tételes leltár? Remélhetőleg az alapján írtad be a bevallásba a leltárkészletet...
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: kaloczy » szomb. jan. 05, 2013 8:57 pm

Hát azért ne a könyvelőre fogjuk már a magas árukészletet :-((( Nem a könyvelő találta ki az árbevétel összegét, és nem a könyvelő szerezte be az árut, továbbá nem a könyvelő feladata az éves áruleltár elkészítése......
És hogy majdnem évi 1 millió áfát befizetett??? Hát az nem olyan nagyon horribilis összeg ám....
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: manó0511 » szomb. jan. 05, 2013 10:39 pm

A korábbi évekre nem találtam leltárt és ahogy az ügyfél szavaiból kivettem, az volt a gond, hogy őt nem is tájékoztatta az idő közben felhalmozott magas árukészletről. Azt már ne kérdezzétek tőlem, hogy ez hogy lehet....meg hogy mi igaz. Egy szó mint száz ott van ez a magas készlet és sajnos nekem kell valahogy megoldanom.
manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

E.v. - magas árukészlet

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szomb. jan. 05, 2013 11:13 pm

Szia ! Szerintem nem neked kell megoldanod, hanem a kedves vállalkozónak és amit majd ad neked bizonylatot azt elszámolod annak megfelelően amiről az szól..

A leltár a vállalkozó aláírása nélkül nem leltár.. az egy semmi. Ha leltárról beszélünk, akkor na nehogy ne tudja már a vállalkozó, hogy mi volt abban a leltárban. Nem írod, hogy egyébként milyen készlet nyilvántartása van.. vagy kifejezetten mondjuk dec.31-re vesz fel leltárt..

Ha a beszerzett áru értéke || előző évről áthozott nyitó és a tárgyévi árueladásból elszámolt bevétel összevetésre kerül.. (besz.ár.. eladási ár, haszonkulcs), akkor azt visszamenőleg is meg lehet állapítani, hogy vajon a régi könyvelő találhatta-e ki azt a magas árukészlet leltárt.., vagy csak utalt a vállalkozónak arra, hogy ... na azért, ha volt a nyitó árukészlet meg az adott évben árubeszerzésre elszámolt x Ft-ot (ami beszerzésnek nyilván az ÁFÁ-ját levonta/visszaigényelte) .. akkor ez nem igazán jön össze az elszámolt bevétellel, hacsak a leltári készlet nem fedezi le a különbséget..

Hogy mi igaz abból, amit a vállalkozó neked mondott.. valóban nem tudni. De abból, amit neked mondott az előző könyvelőről, hogy ő miről nem tudott, csak a könyvelő..stb. én a helyedben nem vállalnám fel a megoldás felelősségét...

Alkalmasint, abba a selejtezési jkv-be azt is le kell írni, mi lett a selejtezett "anyagokkal"... (hulladék gazd.tv..,stb.), hol lett megsemmisítve,stb.., mert gondolom, hogy 1-2 millió Ft értékű valamilyen összetételű leselejtezett "árut", azért nem lehet csak úgy a háztartási szemétbe dobni.. Ha esetleg árkérdeznek, vélhetően azt fogja mondani.., hogy ő semmit nem tud a könyvelő bűvészkedett..

De ahogy gondolod. Üdv.




mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 67 vendég