Adófórum

Adózási és számviteli információk

kezdő egyéni vállalkozó kivétje

Egyéni vállalkozók

kezdő egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: sniki83 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A párom áprilistól lett főfoglalkozású egyéni vállalkozó. Én könyvelem a dolgait, bár még elég kevés a gyakorlatom, így vállalkozói kivéttel kapcsolatban kérdeznék.
Minden hónapban megfizettük a kötelező járulékokat, viszont SZJA-t nem utaltam. A pénztárkönyvbe a szoc.hj.adó összegét költségnek minősülő egyéb kiadásként, a levont járulékokat (nyugd.,eg.bizt.)pedig egyéb kiadásként (költségnek nem minősülő) tüntettem fel. Ez jó így? Mit tanácsoltok, fizessük meg az SZJA-t (gondolom valamennyi késedelmi kamattal)és mikor?, vagy nem túl "szembetűnő", ha egy kezdő egyéni vállalkozó néhány hónapig nem vesz ki kivétet? Eleinte úgy gondoltam, hogy ebben az évben egyáltalán nem lesz kivét, de most már nem tudom...."Természetesen" jelen állás szerint veszteségesek vagyunk.Ha mégis megfizetjük az SZJA-t, akkor a bruttó kivét összege lenne költség, a levont járulékok pedig egyéb bevétel?
A válaszokat előre is köszönöm!
sniki83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:34 am

kezdő egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. szept. 19, 2012 6:05 am

Ha már kivét nélkül is veszteséges, akkor miből fedezi a kivétet?
Lényeges kérdés, hogy mennyi a bevétel, és miből éltek, ha nincs kivét.
A könyvelési tételek jók, ahogy leírtad.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

kezdő egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: sniki » szer. szept. 19, 2012 11:26 am

Kedves Márti!
Köszönöm a választ, de pont ez a kérdésem. Veszteségesek vagyunk, tehát nem tudok kivétet elszámolni. A kötelező járulékokat viszont meg kell fizetni. Egyenlőre az én fizetésemből élünk, illetve otthon megtermeljük a zöldséget, húst stb.
A vállalkozás megkezdése előtti időszak alapján már kb. 3 millió Ft-ot fektettünk be a vállalkozásba (teherautó, gépek, anyag stb.) A kezdés óta kb. 2 millió a költségünk és 1,5 millió a bevételünk. Igazából a gyakorlat részét nem tudom, hogy a NAV ezt mennyire "hiszi el"? Ha mégis elszámolunk év végén (október, november, december) kivétet, akkor legalább 0-ásra hozzuk ki a jövedelmet? Csak mert mindenki arról beszél, hogy hozzuk ki veszteségesre, hiszen kezdő vállalkozó, úgyhogy most már nem tudom.



sniki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:31 am

kezdő egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. szept. 19, 2012 11:43 am

A kivétet nem elég elszámolni, ki is kell fizetni a vállalkozás pénztárából. Van erre a pénztárban pénz?
Gondolom amit betett pénzt, azt kölcsönként fizette be. Szerinted az életszerű, hogy ha van is pénz a kasszában azt nem az adott kölcsön visszafizetéseként veszi ki, hanem vállalkozói kivétként, csak azért, hogy SZJA-t fizessen?
Ha pedig nincs pénz a pénztárban, még ennek kifizetésére is először be kell fizetni még kölcsönt.
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

kezdő egyéni vállalkozó kivétje

HozzászólásSzerző: sniki » szer. szept. 19, 2012 1:48 pm

Kedves Márti!
Igen, jelenleg a pénztárba van a nettó bér kifizetéséhez elég összeg.Ezek szerint inkább a "tőkebetétet" kellene visszafizetnem. Ugyanis volt az I. negyedévben egy nagyobb összegű áfa visszaigénylésem a korábban beszerzett eszközök, anyagok után. Bocs, ha túl egyértelmű a kérdés, de tényleg kezdő vagyok.

Köszönöm
sniki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:31 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 102 vendég