Adófórum

Adózási és számviteli információk

e.v. küldöldi munkavállalása

Egyéni vállalkozók

e.v. küldöldi munkavállalása

HozzászólásSzerző: Dinyus » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Szeretnélek megkérdezni titeket - mivel ilyen esettel még nem volt "dolgom" -, hogy ha egyéni vállalkozó külföldön, pontosabban Romániában vállal munkát, akkor milyen retorziókkal jár ez.
2 fő alkalmazottja is van, egyéb építési munka a fő profilja a vállalkozónak.
További szép napot a kitartó eső ellenére is!
Üdv.: Magdus
Dinyus
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

e.v. küldöldi munkavállalása

HozzászólásSzerző: Bakosné » pén. júl. 27, 2012 12:34 pm

Nem értem... Milyen retorzióra gondolsz? Egyéni vállalkozóként vállalhat munkát külföldön.. Ha számlát állít ki, járulékozik az emberek után..
Mire gondoltál?
Márti
Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

e.v. küldöldi munkavállalása

HozzászólásSzerző: Dinyus » pén. júl. 27, 2012 3:10 pm

Szia Márti!
Arra gondoltam pl, hogy kell-e valamilyen engedély külföldi munkavégzéshez, vagy van-e valami "különleges" dolog, ami nálunk nincs érvényben, de Romániában igen.
Dinyus
Dinyus
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

e.v. küldöldi munkavállalása

HozzászólásSzerző: Tandi » csüt. aug. 09, 2012 4:20 pm

Szia Magdus!

Jutottál valamire a témában, mert korábban én is tettem fel kérdést ezzel kapcsolatban, de sajnos nem kaptam választ. Érdekelne, ha sikerült valamit megtudnod.

Ez volt a feltett kérdésem:
Egyéni vállalkozó kapott lehetőséget Németországban dolgozni. Bejelentett alkalmazottként foglalkoztatják, ebben az esetben itthon nem kell járulékot fizetnie. Viszont a munkák egy részét vállalkozóként kérik, hogy végezze és számlázza. Ehhez egy alkalmazottat is kivisz magával. Van-e ennek valamilyen különösebb feltétele?

A másik lehetősége Svájci munka lenne, viszont ott Magyar cég alvállalkozójaként menne ki. A számlát ebben az esetben Euróban vagy forintban kell kiállítania?
Közösségi adószámmal rendelkezik.

Üdv: Andi
Tandi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

e.v. küldöldi munkavállalása

HozzászólásSzerző: Dinyus » csüt. aug. 09, 2012 5:45 pm

Szia Andi!
Sajnos, én se lettem okosabb egy jottányival sem.....
Gondolom, hogy közösségi adószámot kell kérni a változásbejelentőn.
A számlázás feltehetőleg euro-ban lehetséges. De hogy ehhez kell-e külön devizás vagy valami más számlaszámot nyitni, amire a bevételt utalják, hát fogalmam sincs.
Meg azt se tudom, hogy a számlázás és a pénz megérkezése között eltelt időben az euro és Ft értékének változását hogyan kell figyelembe venni a könyvelésnél.
Tulajdonképpen teljes mértékben tanácstalan vagyok, és a kedvenc APEH-osom se dolgozik jó ideje - ő felvilágosíthatna pl.
Az én egyéni vállalkozóm nincs az ÁFA-körben, de valami olyat is olvastam vagy hallottam egyszer /amikor még nem voltam értintett!/, hogy ettől függetlenül ÁFA-bevallásra kötelezett, még ha nullásan is.
Sajnálom, hogy nem tudok segíteni, ne haragudj!
Üdv.: Magdus
Dinyus
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

e.v. küldöldi munkavállalása

HozzászólásSzerző: Tandi » pén. aug. 10, 2012 6:57 am

Szia!

Természetesen a közösségi adószám kell. Számlázni igen Euróban kell, devizás számlaszám nem feltétlen szükséges, forintos számlára, ha utalnak Eurót azt a bank átszámítja. Könyvelésnél az Euros számlát lekönyveled a teljesítés napján érvényes MNB középárfolyammal átszámítva. Majd amikor átutalják, akkor szintén az utalás napján érvényes árfolyammal számítod át, ha devizás bankszámlára utalnak. Ha nem akkor forintban látod az összeget és a könyvelt valamint az átutalt összeg közötti különbséget árfolyam különbözetként számolod el. (nyereség, vagy veszteség) Az ÁFA bevallást azt sajnos nem tudom, de ha nem ÁFÁS akkor miért kellene? Csak a közösségen belüli számlázást kellene feltüntetni benne és azzal együtt az A60-as bevallást is be kellene adni? Valamint még az foglalkoztat, hogyha alkalmazottat visz ki magával, annak van-e valamilyen különös feltétele?
Nem tudom, hogy amit leírtam az segít-e neked, vagy érthető-e?

Üdv: Andi
Tandi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

e.v. küldöldi munkavállalása

HozzászólásSzerző: Dinyus » pén. aug. 10, 2012 7:22 am

Szia Andi!
Igen, sokat segítettél, köszönöm szépen!
Ha megtudok valamit azokról, amik kérdésesek - Neked is, nekem is -, akkor megírom föltétlen.
Üdv.: Magdus
Dinyus
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

e.v. küldöldi munkavállalása

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » pén. aug. 10, 2012 9:25 am

Sziasztok!

Magdus, Andi: szerintetek nekünk tudni kellene azt, hogy külföldön milyen feltételekkel dolgozhat egy magyar vállalkozó? :OO Ezt inkább a kinti hatóságoktól kellene megkérdezni, mert tagállamonként eltérő feltételek vannak.
Előfordulhat, hogy a kinti munkavégzés miatt kint kell adószámot kérni...

ÁFÁ-ban is különböző szabályok vannak az EU-s értékesítésre, szolg. nyújtásra. Nem mindegy, hogy milyen tevékenységről van szó. Pl. ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás esetén az ingatlan fekvése szerinti államban keletkezik adófizetési kötelezettség.

Az igaz, hogy az alanyi mentes vállalkozó nem járhat el alanyi mentes minőségében, ha EU-ba értékesít vagy szolgáltat. Erről van egy nagyon érthető információs füzet a NAV honlapján /17-es/, érdemes elolvasni!

Andi: ha az ev. Németországban tevékenykedik, akkor be kell jelentkeznie az ottani kamaránál, adószámot kell kérnie, ott fog adózni stb...


Andi
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

e.v. küldöldi munkavállalása

HozzászólásSzerző: Tandi » pén. aug. 10, 2012 10:06 am

Szia Andi!

Köszönöm, hát nem egyszerű az élet...

Andi
Tandi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron