Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bérbeadott ingatlan écs-je

SzJA

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Véleményetek szerint elszámolható-e écs a magánszemély által bérbeadott, egyéb ingatlanként telekkönyvezett ingatlan esetében. A bérbeadónak nincs más jövedelme, így felmerült a bevétel esetleges összevont jövedelemkénti kezelése. Az SZJA tv. önálló tev. kapcsolatos mellékletének vonatkozó pontja nem említi az ingatlant még átalányban sem. (vagy én nem találom!!!)

Köszi a válaszokat: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. ápr. 25, 2007 7:20 am

 

 Szia!

Ezek az önálló tevékenységre vonatkoznak és az SZJA tv. 16, vagy 18 §-a nevesíti a bérbeadót, mint önálló tevékenységet végző magánszemélyt .  

E törvénynek az elismert költségekre és a költségek elszámolására vonatkozó általános rendelkezéseit is figyelembe véve, az e mellékletben foglaltakat kell alkalmazni, ha az önálló tevékenységet folytató magánszemély a jövedelmét tételes költségelszámolással állapítja meg, valamint minden olyan esetben, amikor a magánszemély kiadásainak elszámolása, megtérítése (ideértve a jogszabály alapján történő költségtérítést is) szempontjából minősíteni szükséges, hogy az beletartozik-e az elismert költségek körébe.

Kizárólag üzemi célt szolgálnak azok a tárgyi eszközök és nem anyagi javak, amelyeket a magánszemély önálló tevékenységével (tevékenységeivel) kapcsolatban használ, azokat más célra részben sem használja és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják. Nem minősülhet kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek a személygépkocsi.

A magánszemély költségként számolhatja el a bevétel megszerzésével közvetlenül összefüggő kiadásokat, korlátozott mértékű átalányban értékcsökkenést,

 

Üdv.

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. ápr. 25, 2007 8:01 am

Szia! Én úgy gondolom, hogy ingatlanra a magánszszemély écs-t nem számolhat el. Az Szja tv. 3. melléklet III. 1.pontja Kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközre nem anyagi javakra csak a kormány rendeletben meghatározott regisztrált mezőgazdasági termelő, valamint a mezőgazdasági őstermelő jogosult. Valahol állsfoglalásként is megjelent, sajnos nem jut eszembe hol olvastam, hogy az önálló tev. keretében csak kisértékü fogy.e. számolható el .Remélem jól gondolom. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. ápr. 25, 2007 9:31 am

Sziasztok!

Igen, ezeket én is így tudom nagyjából, de az SZJA 3.sz. melléklet üzemi célt szolgáló eszközök definiciója szerint: ....a magánszemély önálló tevékenységével kapcsolatosan használ és azokat részben sem használja másra valamint ezt a tényt a nyilvántartásai is alátámasztják. (kivéve szgk) A kérdésben szereplő épület egyéb építmény (telekkönyvileg is) és csak és kizárólag bérbeadja. (különálló épület). Belefér-e ez az idézett definicióba?

A másik: 3.sz.mell. III. értékcsökkenés 2. pont : a nem kizárólag uzleti célú eszközök -de itt csak gép, berendezés és felszerelés van a felsorolásban. esetében átalányécs a használatbavétel évében.

Mindezekkel együtt az én emlékeimben is az rémlik, amit Marcsi is említ (csak én sem találom sehol), hogy az önálló tev.végző magánszemély (kivéve az EV-t és az őstermelőt) csak kisértékű eszközöket számolhat el.

P.Zsuzsa 

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. ápr. 25, 2007 11:04 am

Szia Zsuzsa! Megtaláltam amire emlékeztem ime: A bérbeadást nem egyéni v.keretében folytató magánszemély értékcsökkenési leírást csak átalányban és csak a gépek , berendezések és felszerelések esetében számolhat el. Az átalány összege.....)

A magánszemély bérbeadó az építmény után még átalányban sem számolhat el tehát értékcsökkenési leírást.Tekintettel arra, hogy az építmény átalakítására, bővítésére, fordított összegek az écs. leírás alapját alapját növelnék, így e kiadások elszámolására nincs lehetősége a magánszemély bérbeadónak.Ezt egy régi Adó Kódexből másoltam ki de úgy gondolom lényegi változás ezzel kapcsolatban nem volt. Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. ápr. 25, 2007 11:45 am

Sziasztok!

 

Azt olvastam valahol egy cikkben, Dr Szabó Tibor tollából, hogy például az apeh állasfoglalásokat ő nem fogadja el, mivel az ő állításuk, magyarázatuk nem írhat felül egy törvényi rendelkezést, ez végül is vonatkozhat ilyen esetekben a különböző szaklapokban leírtakra is. A törvényi helyet kellene megtalálni, erre nem utal az Adó kódex?

A fenn hivatkozott SzJa törvény-ből idézettek nem mondanak ellen annak, hogy elszámolható  az értékcsökkenési leírás  és mint Zsuzsa írja  ezt nyilvántartás is alátámasztja.

 Talán ráakadunk a törvényi helyre , addig is  üdvözlet nektek

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. ápr. 25, 2007 12:00 pm

Szia! Azzal tökéletesen egyetértek , hogy nem lehet állásfoglalásra hivatkozni, csak figyelemfelhívásnak szántam ,hogy az Szja tv.3.mellélet III. 2.pontja miért nem említi az ingatlat, csak gép , berendezés felszerelést említ amikor az átalányban elszámolható écs-ről ír. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: Cityt » szer. ápr. 25, 2007 2:40 pm

Sziasztok!

Érdekes a kérdés, és alaposan megnéztem az SZJA 3. melléklet III./2.-t. Ott pedig azt írják, hogy elszámolható az écs, de max a bevétel 1%-ig és csak 1-szer.

Elég fura szabály...

Cityt

Cityt
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: kati1012 » szer. ápr. 25, 2007 3:06 pm

Az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem a magánszemély választása szerint vagy az összevont adóalap részeként adózik, vagy e jövedelem után is 25 százalékos mértékű lineáris adót kell fizetni. Ez utóbbi esetben az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem nem része az összevont adóalapnak, a megszerzett bevétel egésze – ideértve a rezsiköltségekre kapott bevételt is – jövedelemnek számít, tehát a bevétellel szemben költség nem érvényesíthető.
kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Bérbeadott ingatlan écs-je

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. ápr. 25, 2007 3:06 pm

Sziasztok!

Hát egy kissé  belekavarodtam, de közben rájöttem, hogy az előzőleg említett úrnak nem teljesen volt igaza, mert az interjúban említett dolgokat igen is visszamenőleg rendezték az SzJA tv-ben

A kavarodást az okozta, hogy megkerestem a pm honlapján a hatályos, módosítások, módosításával kiegészített SzJA törvényt és egyik helyen arra akadtam, hogy valamelyik módosítás mellékletével felülírták a 3. sz melléklet egyes rendelekzéseit, de hogy mit ( hiba biztos bennem van mert már a fehéret is feketének láttam a végén)  arra még nem jöttem rá. Ellenben, ha csak az értékcsökkenés elszámolhatóságának fejezetét olvasom Máriának van igaza, nem számolható el, csak az őstermelőknél.

Úgyhogy elég ellentmondásos ez az egész. Már megint egy dolog, ami többféleképpen értelmezhető.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron