Adófórum

Adózási és számviteli információk

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

SzJA

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Őstermelő részére napos pecsenye kacsákat bérnevelésre az integrátor cég kiad.
A vágásra érett állatokat felvásárlási jegyen
elszámolja teljes értéken, ugyanakkor a jegy mellékleteként felsorolja a
napos allatok értéket amit kihelyezett és a takarmányt. A kettő különbözetét
ütalja a termelőnek. Ez alapeset évek óta. A madár influenza  következtében
az állam két féle támogatást biztosított a 64/2006(IX.11.)FVM alapján. Az
egyik formája a termelőnél kihelyezett állatok kivágása,erre az integrátorok
kapták a pénzt ők osztották szét a termelők között.Az egyik cég úgy járt el,
hogy
a bankon kereszül utalt 632e. Ft-ot kártérítés címen, semmi más.A mási
integrátor mindent
ugyanúgy csinált, mint korábban , felvásárlási jegy, elszámolás , különbség
utalása, csak a mellékletben hivatkozik röviden: madárinfluenza miatti
kivágás.

Kérdésem: A vázolt esetekben a kapott térítés adóalapot képez-e, vagy sem.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

HozzászólásSzerző: kati1012 » kedd ápr. 24, 2007 5:04 pm

Szia Madora!

 

Kinyomtattam a kérdésed, és elgondolkodok rajta. Egyébként ez a mezőgazdasági támogatási rendszer örök homály. Soha nem lehet tudni, mikor,  mit kell adóalapot képező bevételként figyelembe venni. Már annyiszor elgondolkodtam rajta, mennyivel könnyebb lenne az életünk, ha  döntenek egy támogatási fajtáról, rendelkeznének arra vonatkozóan is, hogy adóalapot képező bevételként kell kezelni, vagy adóalapot nem képező bevételként kell rögziteni a könyvekben. Talán egyszerübb lenne.

A támogatást adóalap növelőként könyvelném le.

 

Üdv: Kati

 

 

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd ápr. 24, 2007 5:38 pm

Szia!

 

Bevételnek minősül a káreseménnyel összefüggésben kártérítés címén felvett összeg, tehát adóalapot

növel. Tulajdonképpen az elhullott állatok, vagy elszállított állatok ellenértékét kapta meg az őstermelő.

 

 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd ápr. 24, 2007 5:54 pm

Szia! A 64/2006(IX.11.)FVM r .a károk enyhítése érdekében rendkívüli piactámogatási intézkedéseket hirdet, ennek keretében a termelők  határozattal személyre szólóan kaptak  pl. a késleltetet betelepítés  címen  támogatást ezt én is úgy gondolom mivel támogatás adóalapba beszámító bevétel. Az integrátorok által juttatott összeg nem tudom milyen rendeletre, jogszabályra hivatkozva adták az állatok kivágására, mint kártérítést.Az Szja tv. 1. melléklet 6.pontjába belehet sorolni? Kíváncsi vagyok mások véleményére is. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd ápr. 24, 2007 6:17 pm

Ezen én is morfondíroztam, aztán arra jutottam, hogy az integrátor állományában voltak az állatok, Madora "kihelyezést" említ. Tehát az integrátor adhatta be a kérelmet a tulajdonában levő állatok miatt.

Talán tudni kellene, hogyan aránylott a kártérítés ahhoz az összeghez, amit egyébként bevételként elérhettek volna a termelők. Ha jóval előbb pusztították el az állatokat, mint egyébként a felvásárlás megtörtént volna, akkor a termelő ráfordítása is jóval kevesebb, és akkor a tényleges kára is másként alakul, mint a termelési ciklus végén. Ez csak gondolatkísérlet, nem tudom, mennyiben van jelentősége.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd ápr. 24, 2007 6:52 pm

Szia!

A kihelyezett állatoknál a bruttó könyvelés elve érvényesül, ami azt jelenti, hogy a bevétel a ténylegesen elszállított állatok értéke, költségként a kihelyezéskori érték és a takarmány kerül elszámolásra.

Ha a kártérítés, vagy a kár miatti támogatás összegét nem bevételként számolnád el akkor veszteség érné a bértenyésztőt.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd ápr. 24, 2007 7:27 pm

Köszönöm az aktív közreműködéseteket. Akkor megállapodhatunk abban, hogy a kérdésben szereplő térítés adóalapot képező bevétel? Én úgy érzékelem, minden hozzászólónak ez a véleménye.(egyébként jómagamnak is, csak az őstermelő szeretné ezt a bevételt adóalapba be nem számítandó bevételként kezelni) Még egy megerősítést kérnék.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. ápr. 25, 2007 5:29 am

Szia!

Megerősítésként, ha megnézed a 0653-12 A lapot a 321sor adóalapba beszámító bevétel, alatta lévő sorok ebből valamilyen támogatás , de nincs levonva, csak tájékoztatás. Ha jól emlékszem egyébként a Tbfiz-nél nem kell figyelembevenni, illetve igen, de ha ezzel haladná meg pl. a 7 milliós határt akkor nem kell, de fizetni kell utána. Ennek nem nézetm most konkrétan utána, csak így rémlik.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Madárinfluenza miatt kapott térítés adóköteles-e?

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. ápr. 25, 2007 7:08 am

Garbó! Mégegyszer köszönöm a megerősítést és mindenki másnak a hozzászólást. Sokat segítettetek.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég