Adófórum

Adózási és számviteli információk

NY2012 egyéni vállalkozónak

Egyéni vállalkozók

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: pseniko » hétf. jan. 30, 2012 7:21 pm

Idén kért egyik vállalkozóm nullás adóigazolást, és utólag be kellett adni a nullás 1108-asokat 10-11-12 hóra. Év elején nem volt alkalmazottja, csak májustól szeptemberig, úgy emlékeztem, hogy beadtam a NY-t de tévedtem, ennek ellenére csak az utolsó hónapokat kellett beadni.   Azt szerettem volna kihámozni ebből, hogy elvileg akkor tavaly is hasonló lehetett a helyzet, csak ha már egyszer volt a 1108-on kötelezettség, akkortól kellett beadni a nullást, vagy nyilatkozni az NY-en.

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: Csandrea » kedd jan. 31, 2012 8:29 am

Köszönöm! Megtaláltam a szöveget. Bemásolom:


(2a)232 Az az adózó, aki/amely az adóév során bármely hónapban a (2) bekezdés szerinti bevallás benyújtására volt köteles, az adóév minden ezt követő hónapjára akkor is bevallás vagy a (6) bekezdés szerinti nyilatkozat benyújtására kötelezett, ha az adott hónapban adó- és/vagy járulék kötelezettsége - adó- (adóelőleg-), és/vagy járulékalapot képező kifizetés, juttatás hiányában - nem keletkezett.


Ez már tényleg nem új dolog. Elvileg 2006-tól így van ha jól látom.


Köszi mégegyszer.


Üdv. Andrea

Csandrea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: Kaszas81 » kedd jan. 31, 2012 8:51 am

Sziasztok!


Mivel a fórumozók közt is volt bizonytalanság ezért felhívtam az adóhivatalt is (bár nem igen bízok bennük) de két különböző ügyintézővel is beszéltem (Győr), szerintük a 1212-t, a 1208-t és a 1258-t is be kell adni nullásan vagy az NY-n olyan vállalkozónak is akinek van 8 órás munkaviszonya. Azt ígérték hogy pár héten belül lehet hogy változtatnak rajta, ne kelljen mindenkinek minden hónapban beadni a bevallásokat. A "jó" hír az, hogy a 1258-ról nem tudunk nyilatkozni az NY-n mert a nyomtatvány hibás, tehát be kell adni a 1258-t nullásan meg mellette még az NY-t a 1208-ra és a 1212-re. Ez az egyszerűsítés....


Ez a jelenlegi állapot az adóhivatal szerint, de gondolom mint megszokhattuk minden pillanatban változhat, remélem addig is tudtam segíteni.


Kriszti

Kaszas81
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: tepimail » kedd jan. 31, 2012 9:18 am

Kriszti!


Ez csak azért érdekes, mert nekem is Győr mondta 30-án pont az ellenkezőjét. A trv.helyet is ő mondta, hogy melyik alapján.  /Art. 31.§ (2a)/ Azt mondta, ez a törvényhely mondja meg mikor kell beadni, addig nem. Az ő értelmezésük szerint. Hát akkor most kint vagyunk a vízből! 

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: nmrozika » kedd jan. 31, 2012 9:40 am

Ez a paragrafus ÚJ a törvényben.


 


A31.§ (2a) az ÚJ paragrafus írja le, hogy mikor kell nullás   "kiemeli", hogy csak akkor kell nullás (vagy NY) ha az ADÓÉVBEN már kellett beadni alapbevallást, de valamelyik időszaktól már nem kell.


 


Ami nem változott az a 31.§ (6) a RÉGI, ami azt írja, hogy a nullás helyett (31.§ 2a) lehet NY is, kivétel a soron kivüli.....


 


Az én értelmezésem: Ha az egyéninek nincs alkalmazottja 01.01-én, akkor nem kell beadni semmit, ha februárban van alkalmazottja beadja a 1208-at, a 1212-t, ha márciusban már nincs, akkor havonta küldi a 1208-at,1212-t nullásan vagy NY-et. Az NY küldése azért egyszerűbb a nullás bevallás helyett, mert több nyomtatványt is kivált. Márciustól a 1208 és 1212 nullás helyett elég egy NY , amin mindkét bevallásra lehet nyilatkozni.  (Ha változtatnak az NY-en, akkor márciustól előre is nyilatkozhat...) De január 1-től nem kell előre nyilatkozni!


 


Rozi


(Javítottam:nem 32.§, hanem 31.§)

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » kedd jan. 31, 2012 10:16 am

Sziasztok!


 


Rozinak igaza van, a 32.§ 31. § (2.a) bekezdés 2012.01.01-től hatályos, tehát új szabály!! Ha nincs bevallásköteles kifizetése, akkor nem kell beadnia semmit (hasonlóan a 2009. előtti időszakhoz).


 


Viszont a NY-t egyelőre nem lehet előre beadni egész évre - havi bevallásokra vonatkozóan! Próbáljátok meg kitölteni úgy, hogy 1208-as, havi, 01.01-12.31. időszakra, és hibaüzivel visszadobja.


 


 


 


Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd jan. 31, 2012 10:35 am

Sziasztok!  Hihetetlen, hogy ezzel a tetves NY-el mit össze kell szórakozni..  A szakképzési hozzájárulás éves elszámolású adó/hozzájárulás, amiről évközben havonta előleg bevallást kell adni azoknak, akik a szakképzési tv. szerint alanyai a szakképz.hozzájárulásnak, függetlenül attól, hogy van-e Ft kötelezettség, vagy nincs.


Az NY-en a "b-c" oszlopokba Éves bevallástípus bevallási időszaka...


              a "d-e" oszlopba a havi, negyedéves bevallástípus bevallási időszaka...


Most akkor a havonta nullás 1212-es szakképzési, ami előlegbevallást tekintve havi gyakoriságú, de egyébként éves elszámolású... .. az bevallástípust tekintve  éves, vagy havi és mi a gyakoriság jelölése?


Anno az éves elszámolású, de negyedéves előlegbevallási kötelezettségű utólag nem volt nekik jó: se úgy, amikor adott évre a negyedéves előlegre vonatkozó nyilatkozatot oda írtam, hogy negyedéves, majd a következő évben a tanácsukra oda, hogy éves...   mindkét évben mikor adtam az éves elszámolásról magát a bevallást, akkor azt visszautasították azzal, hogy nem dolgozzák fel, mert nincs megelőző négy negyedévről bevallás.., mikor közöltem, hogy akkor az NY az mi a fene.. és meséljék már elé akkor, hogy végül is az évközi előlegbevallási kötelezettséget az egyébként éves elszámolású adónál melyik oszlopban kellene közölni, mert se így, se úgy nem volt jó  a vége mindig az lett, hogy be kellett adnom visszamenőleg magát a bevallást negyedévenként nullásan pótlólag..


Most ugyanez a dilemmám a szakképzésivel.. és most is arra hajlok, amire 2011-től, hogy nem adok NY-et, főleg 2012-től, amikortól előre nem is lehet nyilatkozni.. hanem adom magát a bevallást nullásan, már ha egyáltalán megteremtették annak feltételét, hogy az nullásan tölthető legyen.. Lásd: 2011.IV.n. évi nullás 1101-es cirkuszt.. sehol se volt jó nekik a nulla..  


Magát az adott bevallási nyomtatványt fel is kell, hogy könyveljék,tehát nyoma van annak, hogy a bevallási kötelezettségének eleget tett.. és nem zavarhatják el az NY-ese mellett a nemleges adóigazolás kérsésnél, hogy nem adott adott időszakra bevallást, nem kell igazolgatni, hogy de az NY az akkor mi volt, ha nem a bevallás helyettesítése,stb.


Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: domászi » szer. feb. 01, 2012 2:10 pm

Sziasztok!


Én most töltötem ki az NY-est, elfogadja az éves nyilatkozatot is ha a havi negyedéves oszlopba irjátok a 2012 0101-2012 12 31.


Az valóban kérdés hogy most kell-e beküldeni vagy nem, de legfeljebb visszadobják Üdv Domászi

domászi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: domászi » szer. feb. 01, 2012 2:10 pm

Sziasztok!


Én most töltötem ki az NY-est, elfogadja az éves nyilatkozatot is ha a havi negyedéves oszlopba irjátok a 2012 0101-2012 12 31.


Az valóban kérdés hogy most kell-e beküldeni vagy nem, de legfeljebb visszadobják Üdv Domászi

domászi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

NY2012 egyéni vállalkozónak

HozzászólásSzerző: Crista » kedd szept. 25, 2012 9:56 pm

Sziasztok, itt a fórumon egy másik kérdéssel kapcsolatban most olvastam, hogy be kell adni a 1258-ast 0-an is minden hónapban... Hát így utólag beadtam, most elkezdték nagyon ellenőrizni, és már teljes a bizonytalanság...
Crista
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 110 vendég