Kedves Marcsi !
Az való igaz, hogy az egyéni vállalkozónál nem szokás üzleti értékről beszélni, azt számszerűsíteni; ennek ellenére amit mondtál, tehát az üzleti kapcsolatok, vevőlista, rendelési szokások, azok bizony mind forintra válthatók, méghozzá törvényesen:
Szerződést mindenképpen kell kötni, hisz' maguk a drótfonógépek, alapanyagok is többet tesznek ki - nyilván - mint 200ezer Ft. A szerződésben szépen le lehet írni, hogy mit ad el az EV: gépeket és eszközöket (leltárszerűen felsorolva) meg rendelés-, vevő-állományt, know-how-t, beszállítói kapcsolatokat, stb.. A gépek és eszközök ára egyenként annyi, amennyi, afelsorolt tételekből álló dolgok ára meg amannyi.
A szerződés a szerződő felek szabad akaratából, megállapodásuk alapján jön létre, vagyis kinek mi, mennyit ér ?
Számlázáskor a szerződés szerinti összegeket kell szerepeltetni, a szerződés szerinti megosztásban. Az áfa-tv. szerint SZJ számot és megnevezést csak a kedvezményes kulcshoz tartozó tételeknél kell feltüntetni, egyébként pedig a magyar nyelv általános használata szerinti megfogalmazás elegendő.
Azt nem mondom, hogy winzol lelki felháborodásával nem értek egyet, de azért nem gondolom, hogy az lenne az egyedül járható út, amit ő leírt, sokkal inkább javasolom az általam tanácsoltak követését.
A szerződő felek akarata, szándéka és tényleges gazdasági esemény nem baj, ha többé-kevésbé fedik egymást. (Ha belegondolok a Kft. helyzetébe, ugyan miért fizetne ki egy halom pénzt zsebből, őneki is szükség van a számlára, a költségre; ő ezt atételt beteheti pl. az immateriális javak közé, és meghatározza, hogy pl. három év alatt írja le, mert annyi kell neki, hogy sajátjaként átvegye azt a tudásanyagot, amiről te is és winzol is beszél. vagy kettő év is elegendő. A megoldás valahol félúton lesz, gyanítom...)
Üdvözlettel:
fgy_ado