Adófórum

Adózási és számviteli információk

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

Egyéni vállalkozók

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

EVÁ-s kieg.tevékenységű EV. tevékenységi köre: könyvelés. Szüneteltetni szeretné a vállalkozását 1 évre. Könyvelést vállalna egy cégnél alkalmi munkavállalóként az erre vonatkozó szabályok betartása mellett. Szerintetek ez járható út? Ugyanis az alábbi mondat jelentését ízlelgetem. "A szünetelés időtartama alatt az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységeket nem végezhet, nem szerezhet új jogokat, illetve nem vállalhat új kötelezettséget." Ez a mondat ex-katedra azt jelenti, hogy az EV.igazolványában szereplő tevékenységet egyáltalán nem végezhet más jogcímen sem? Vagy talán valami más jelentést is lehet e mondatnak tulajdonítani? (esetleg azt jelenti, hogy vállalkozóként nem végezheti e tevékenységet?)Kérlek Benneteket, fejtsétek ki az álláspontotokat. Szeretném e kérdést teljesen tisztán látni.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd nov. 22, 2011 7:58 pm

Én úgy értelmezem, hogy vállalkozóként nem végezhet semmilyen tevékenységet. De alkalmazottként, vagy alkalmi munkavállalóként, bármit csinálhat.


 


Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd nov. 22, 2011 8:26 pm

Szia Madora!


Én úgy gondolom a vállalkozás szüneteltetése alatt munkaviszonyt lehet létesíteni, már pedig az alkalmi munkavállalás munkaviszonynak számít, még, ha egyszerűsítetten is. Sajnos az egészségügyi hozzájárulást

az ez évi 5100.- Ft-t fizetni kell így is. A tiltás szerintem arra vonatkozik, nem számlázhat, költséget nem számolhat el, mint azt tehetné egyéni vállalkozóként
Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd nov. 22, 2011 9:15 pm

Mária! A nyugdíjas, ha szünetelteti a vállalkozását, akkor vissza áll a nyugdíjaskénti biztosítási státusza. Miért kéne egészségügyi hozzájárulást fizetnie, ha alkalmi munkavállalóként tevékenykedik?
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd nov. 22, 2011 9:21 pm

Zsuzsi! Én is akként gondolkodom, mint Te és Mária. Mármint az alkalmi munkavállalói munkavégzés egy másfajta, az EV-től eltérő munkavégzési forma. De ma egy személyes beszélgetésnél mások másként vélekedtek. Ezért szeretném Veletek kitárgyalni a témát. Várok még másoktól is véleményt, sokat segítenétek. Nagyon kevés idő van vissza az évből, így valamerre mozdulni kell, mert az evás forma (és az egyéb vállalkozási forma) adóváltozásai miatt, szinte semmi nem marad a vállalkozási díjból.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd nov. 22, 2011 9:48 pm

Szia Madora!


Közelítsük meg hátulról a dolgot ( de lehet ez az előlröl is:)) Az szja 50 § körül található az átalányadózásra vonatkozó előírás- itt konkrét tiltás szerepel, hogy ez a forma nem választható munkaviszony mellett, de ez a tiltás nem vonatkozik arra az esetre, ha az átalányadózó szünetelteti a vállalkozását, mert ebben az esetben nem veszíti el a jogát, a szünetelés végével ugyanúgy maradhat átalányadózó. ( Ez úgy rémlik itt a tv-i helyen meg is van fogalmazva)


Nos, ha ez így van akkor az egyéb adózási formában müködő ev, akinek ilyen tiltása nincs, hogyan lenne másképp értelmezhető?


A saját bevételszerző tevékenységét, saját kockázatára nem végezheti.


A nyugdíjas ev, ha szünetelteti a vállalkozását nem fizet eü. szolgáltatási járulékot, nem kell bejelentkezni az 1011-en. ( ahogy az 1041-en se ki- se be:))


A többit Zsuzsa és Mária megfogalmazta, én is így gondolom.


 


 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » szer. nov. 23, 2011 9:15 am

A fejtegetésre felmerült bennem a megbízási szerződés. Igaz, hogy járulékfizetés, szja van, de még mindíg járhatóbb út. Egyébként szerintem is lehet szüneteltetés mellet alkalmi munkát vállalni.


Györgyi

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. nov. 23, 2011 9:49 am

Sziasztok!


Bár a szünetelés ideje alatt a vállalkozó kereső tevékenységet folytatónak minősül ( ezért ellátásra nem jogosult) ez azonban véleményem szerint sem zárja ki azt a lehetőséget, hogy alkalmi munkában tevékenykedjen, különös tekintettel arra, hogy az egyszerűsített foglalkozásról szóló törvényben ez a jogállás nincs ott kizáró okként illetve a szüneteltetésre vonatkozó előírások sem tartalmaznak ilyen tiltást.


Amin én még hezitálok az az, hogy vajon tartósan és huzamosan végezhet-e valaki könyvelést alkalmi munkavállalóként, a tevékenység jellege megengedi-e ezt a formátumot? Addig rendben van, hogy alkalmi munkában veszünk fel a gyakorlatban pld. valakit egy betegség, fiz. nélküli szabi, stb. idejére  - de vajon a teljeskörű könyvelői feladat végezhető-e? Erre még nem találtam meg a választ, igaz tiltást sem..

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 23, 2011 12:27 pm

Sziasztok!


Természetesen a nyugdíjasnak nem kell fizetni az egészségügyi szolg. járulékot, figyelmetlen voltam


Zsuzsi, én nem gondolom, hogy  az alkalmi munkánál figyelni kellene a tevékenység  jellegét ,


folyamatosságát, mint pl. a megbízási jogviszonynál. Ebben az esetben a korlát a folyamatos 5, a havi 15 és éves szinten a 90 nap. Amennyiben a cég könyvelése életszerűen „ belefér ” ebbe az időbe, szerintem megoldható, de elképzelhető, hogy van ésszerű magyarázat ennek ellenkezőjére , meggyőzhető vagyok.


Mária 

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EV-szüneteltetése-Alkalmi munkavállalás

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » szer. nov. 23, 2011 1:00 pm

Ez az alkalmi jellegű foglalkoztatás egyre jobban tetszik a könyvelésre vonatkozóan. Havi legfeljebb 5 nap és a kifizetés összegétől függetlenül akkor is csak 1000 Ft a járulék naponta. Mivel azonban nem igazán foglalkozom alkalmival, a kérdés felmerül bennem, hogy az éves 90 nap az 1 munkáltatónál vagy összességében figyelendő-e a részemről....... mert meg kell hogy mondjam Madorával azonosan töröm a fejem a saját dolgom megoldásán, mert ugye mi mindenkinek kitaláljuk a legjobbat, akkor magunknak miért ne.


 


Györgyi

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 114 vendég

cron