Sziasztok
Azt szeretném megkérdezni,nyugdíjas EVA-s egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadás után fizet e SZJA-t ha igen, mi szerint? vagy csak EVA-t és nyugdíjbiztosítási járulékot?
köszönöm
Adrienn
Sziasztok
Azt szeretném megkérdezni,nyugdíjas EVA-s egyéni vállalkozó ingatlan bérbeadás után fizet e SZJA-t ha igen, mi szerint? vagy csak EVA-t és nyugdíjbiztosítási járulékot?
köszönöm
Adrienn
Szia!
Kétféle formában ugyanazon bevétel után adózni (még) szerencsére nem kell. Ha EVA-s vállalkozó és nem választotta a magánszemélykénti adózást a bérbeadásra vonatkozóan, akkor EVA-s a bevétel és az adózási/járulékfizetési kötelezettség is e törvény figyelembevételével történik.
2010. augusztusában napvilágot látott törvénymódosítás ugyanis érdekes kérdést vet fel és elsősorban az egyéni vállalkozóként ingatlan-bérbeadókat érinti. Választása szerint e tevékenységét elkülönítheti az egyéni vállalkozói tevékenységétől és adószám és számlaadási kötelezettség nélkül, ingatlan-bérbeadásból származó vagy önálló tevékenységből származó jövedelemként vallhatja be a jövedelmét. Szakértői vélemények alapján téves az adóhatóság e témában közzétett közleményében az a rész, hogy „nem élhet választási jogával az az egyéni vállalkozó, aki az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá tartozik”. Az egyéni vállalkozó ugyanis nem a vállalkozó kivéttel megegyező módon (költségként) számolja el a bérbeadásból származó bevételét, hanem e tevékenységét elkülöníti az egyéni vállalkozói tevékenységétől. A törvénymódosítás pontos szövege szerint ugyanis „nem minősül egyéni vállalkozónak az a magánszemély, aki az ingatlan-bérbeadási (…) tevékenységéből származó bevételére az ingatlan bérbeadásból származó jövedelemre, vagy az önálló tevékenységből származó jövedelemre (…) vonatkozó rendelkezések alkalmazását választja …”. Márpedig, ha valaki magánszemélyként adózik – az egyéni vállalkozási tevékenységtől elkülönülten -, akkor az EVA alkalmazása fel sem merülhet.
Forrás: http://adozona.hu/blog/20100831_ingatlan_berbeadasa.aspx
Pzsuzsa
(Pzsuzsa! Korábban az volt a helyzet, hogy evás egyéni vállalkozónál nincs választási lehetőség, a bérbeadást csak evás tevékenységként választhatja.
Ez változott a tavalyi módosítás után?
Zsuzsa)
Szia Druszám!
Való igaz, ezt tudtuk mindannyian. Látod a cikk szerint ha nem vállalkozóként csak sima magánszemélyként ad bérbe valaki, a módosítás óta elkülöníthető. Hogy ez szándékos vagy csak ismét a kapkodás végterméke, azt nem lehet tudni. Minden esetre a cikk írója szembemegy az adóhivatali "állásfoglalással" és felhívja a figyelmet a jogszabályi szöveg pontos értelmezésére. Jó lenne ismerni a hivatal ellenőrzési gyakorlatát, netán egy LB határozatot olvasni erről, mert a kérdés nagyon nem mindegy még akkor is, ha az EVA a végnapjait éli.
Sziasztok!
Hát én már teljesen belebonyolodtam ebbe.. Mindenhol mást írnak..
Szóval ha van egy EVA-s egyéni vállalkozó (nyugdíjas), az ingatlan bérbeadás nem szerepel a vállalkozói igazolványába, mint magánszemély adja bérbe, de számlát is állít ki.
Ilyen esetben elkülönülten kell kezelni a magánszemélyes bevételeit mint ingatlan bérbeadás és csak a vállalkozói igazolványban szereplő tételek után kell EVA-t fizetni, vagy a bérleti díj után is csak az EVA-t és a 10% nyugdíjjárulékot és egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetni.
köszönöm
Nem kell még egyszer feltenned a kérdést, értettük.
De az a helyzet, hogy erre nem tudunk egzakt, bomba-biztos választ adni. Mert a tavaly nyári új szabályozás - szerintem - nem tartalmaz semmi olyat, ami felülírná a régebbi elvet, hogy evás egyéni vállalkozó nem adhat bérbe ingatlant magánszemélyként.
Vann cikk, ami szerint ez nem így van. De egy cikkre nem hivatkozhatsz, ha netán ellenőrzés van.
De sajnos sehol nincs leírva, hogy mi a valós eljárás.
Zsuzsa
Én is így gondolom, csa összezvart néhány ezzel ellentétes cikk és az ügyfél nem akarja elhinni,mert a másik könyvelője másképp vallott.
köszönöm szépen
Tudod, hogy ilyenkor mi szokott lenni a jótanács? Leírod, hogy szerinted hogy van. És azt is, hogy amennyiben az ügyfél ragaszkodik a szerinte helyes másik megoldáshoz, akkor Te megcsinálod, de ha mégis Neked van igazad, akkor minden következmény Őt terheli.
És ezt aláírattatod Vele, és jól elteszed.
(És még hozzáfűzném, hogy azt gondolom: ezek után jövőre már nem Veled könyveltet :-((( Tehát ezt is mérlegeld.)
Zsuzsa
Két szempont: Számlát a vállalkozói tömbben állít ki? Akkor ha vállalkozóként EVÁS, ez is EVA alap, és nem SZJA.
A bérbeadott ingatlan bennt van a vállalkozásban, vagy sem? Ha bent van, nem lehet kérdés, EVÁ-s bevétel. Ha nincs bent, hogy adhatja bérbe mint vállalkozó? (Csak az együtt gondolkodás érdekében...)
Márti
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 62 vendég