Adófórum

Adózási és számviteli információk

Munkavállaló halála után fizetendő bér

Tb, munkaügy, bérterhek

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: andiszaz » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kérlek, segítsetek gondolkodni.

Munkavállaló 2010.12.15-én elhunyt. 

Ahogy kell ezzel a nappal kijelentettem. Decemberi 1008-on a munkaviszony végét jelentettem, 0-an, ugyanis nem rendelkezik a család bankszámlával, majd a hagyatéki tárgyalás után kerül kifizetésre a munkabér. NYENYI-t kiállítottam a 2010-es adatokkal. 

Ugye jól gondolom, hogy a további teendő a hagyatéki végzés alapján kifizetni a bért 2011-ben, 1108-on jelenteni (persze a dátum 2010.12. havi lesz), ebből nyugdíjjáruékot már nem kell vonni, mert nem volt egyetlen munkában töltött napja sem?

Még kell valami?

Milyen dokumentumot tudok adni a hozzátartozóknak a ki nem fizetett bérről, amit a közjegyzőnek elvihetnek? Egy 2011-es bérkartonra ha felviszem a mostani járulékokkal, adójóváírás nélkül, az jó lehet?

 

Köszi:

Andi

andiszaz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: szedlacsek » kedd jan. 11, 2011 8:26 am

Szerintem még decemberre kell számfejtened, és majd a hagyatéki végzés alapján fizeted ki, addig ott marad a mérlegedben tartozásként. És a 1008-os vallod még decemberre. A családnak meg átadod a bérlapot egy levél kíséretében, hogy ez a nettó bér a hagyaték része.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: frivi » kedd jan. 11, 2011 8:40 am

Mivel a munkavállaló halálával megszűnt a munkaviszony, a kilépő adatlapokat is el kell készítened és át kell adnod az örökösnek, ő majd kérheti az Apeh-tól a soronkívüli adómegállapítás/elszámolást.
frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: kriszta4 » kedd jan. 11, 2011 8:41 am

Én pontosan így jártam el ebben az esetben, mint Szedlacsek. Szerintem is ez a járható út.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: andiszaz » kedd jan. 11, 2011 9:44 am

Én úgy gondolkoztam, hogy a bér kifizetésekor kell azt bevallani, 2011-ben, amikor az örökösöknek ténylegesen kifizetik. Mert hogy a 08-ason csak ténylegesen kifizetett összegeket kell bevallani. Össze vagyok zavarodva.
andiszaz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: szedlacsek » kedd jan. 11, 2011 10:09 am

Tévedsz. A 08-ason az adott hónapokra járó jövedelmeket kell bevallani. Vagy ha pl.  január 02-án fizeted ki a decemberi béreket, akkor azokat is januárra vallod be????
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: andiszaz » kedd jan. 11, 2011 11:42 am

 Egy korábbi adófórum hozzászólás:

 http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/24721/kifizetetlen-ber-konyvelese?wa=ADO1012

"Szia !

Kifizetetlen bér esetén a 08-as bevalláson nem lehet járulékokat bevallani. Be kell adni a jogviszony miatt, de járulék adatok nélkül. Ha kifizetésre kerül, akkor kell bevallani is. Ezt nem rég mondta egy járulékos szakember az egyik előadáson.

Szerintem szerepeltetni kell a kft. könyveiben a ki nem fizetett bért, de ennek a gyakorlati részét nem tudom.

Éva"

A Tbj. tv. ezt mondja erről:

A járulék és a tagdíj megállapítása, bevallása, megfizetése

50. § (1) A foglalkoztató a biztosítottnak a tárgyhónapban kifizetett (juttatott), járulékalapot képező jövedelem alapján köteles a társadalombiztosítási járulékot, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot, a nyugdíjjárulékot (tagdíjat) megállapítani és a biztosítottat terhelő járulékot levonni. A megállapított tárgyhavi járulékot (tagdíjat) az Art. 31. §-ának (2) bekezdésében és 2. számú mellékletében meghatározottak szerint kell a tárgyhónapot követő hónap 12-éig bevallani, illetőleg megfizetni az állami adóhatóságnak.

 

Hát ezért gondolom, nyilván a január 2-án kifizetett bérekre nem ez vonatkozik.

andiszaz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: szedlacsek » kedd jan. 11, 2011 11:49 am

Márpedig január 02-a sem esik a tárgy hónapba... Sőt... egyetlen másodika sem esik  a tárgyhónapba...

 

Akkor most mi van????  Ezek szerint mindenki (jó, csak 99 %) rosszul csinálja? És az APEH is rosszul ellenőriz?

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: kriszta4 » kedd jan. 11, 2011 11:56 am

Ha lett volna bankszámlája, akkor át is lehetett volna utalni.  Ez is azt támasztja alá, hogy a decemberi bérnél kellett volna figyelembevenni úgy eljárni, ahogyan Szedlacsek az 1. ben megírta.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Munkavállaló halála után fizetendő bér

HozzászólásSzerző: frivi » kedd jan. 11, 2011 12:11 pm

Szerintem Te  az alábbival kevered, de most nem ez a helyzet, a bért kifizetheted január 15-ig, akár letéti számlára is helyezheted, stb.

2007.06.11.

A tárgyhónapban elszámolt, de későbbi időpontban kifizetésre kerülő munkabérek utáni járulékkötelezettség

A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (továbbiakban: Tbj.) 50. § (1) bekezdése szerint a foglalkoztató a biztosítottnak a tárgyhónapban kifizetett (juttatott, elszámolt), járulékalapot képező jövedelem alapján köteles a társadalombiztosítási járulékot, az egészségbiztosítási járulékot, a nyugdíjjárulékot (tagdíjat) megállapítani, és a biztosítottat terhelő járulékot levonni. A megállapított tárgyhavi járulékot (tagdíjat) az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (továbbiakban: Art.) 31. §-ának (2) bekezdésében, és a 2. számú mellékletben meghatározottak szerint kell a tárgyhónapot követő hónap 12-éig bevallani, illetőleg megfizetni az állami adóhatóságnak.

A Tbj. 4. § k) pontjának 1. alpontja szerint járulékalapot képező jövedelem a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban: Szja törvény) szerinti, az összevont adóalapba tartozó, az önálló és nem önálló tevékenységből származó bevételnek azon része, amelyet az adóelőleg számításánál jövedelemként kell figyelembe venni.

Az Szja törvény 48. §-ának 2006. szeptember 1-jétől hatályos (21) bekezdése alapján a munkáltató által megállapított adóelőleget az Art-nak a személyi jövedelemadó-előleg munkáltatóra vonatkozó rendelkezése szerint kell megfizetni, azzal, hogy a rendelkezés alkalmazásában elszámolt adóelőlegként a magánszemély által a befizetésre nyitva álló határidőig megszerzett bevételt terhelő adóelőleg vehető figyelembe.

A ki nem fizetett (vagy később kifizetett) munkabér nem (vagy csak később) képez adóelőleg-alapot, ezért a Tbj. 4. § k) pontjában és az Szja törvény 48. §-ában foglaltak alapján csak a ténylegesen kifizetett összeget (adóelőleg-alapot) lehet járulékalapként figyelembe venni, a munkavállalónak ki nem fizetett munkabért nem.

Az Szja törvény hivatkozott rendelkezésének hatálybalépését követően tehát nem fordulhat elő, hogy a ténylegesen meg nem szerzett jövedelem után történjen adó- és járulékfizetés.

Értelemszerűen az olyan jövedelmeket, amelyek után a járulékok a korábbi rendelkezések alapján már bevallásra kerültek, későbbi kifizetés esetén még egyszer nem kell bevallani, viszont az új szabálynak megfelelően bevallani mindig csak azt a jövedelmet kell, amelyet a magánszemély az adóelőleg befizetésére nyitva álló határidőig megszerzett.

A fentiek szerint kell eljárni minden olyan esetben, amikor a járulékalapot képező jövedelem elszámolása megtörténik, de a jövedelem kifizetésére nem, vagy csak későbbi időpontban kerül sor.

(PM Társadalmi Közkiadások Főosztálya 6551/1/2007,- APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 3302485278)

frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron