Adófórum

Adózási és számviteli információk

Gázolajtámogatás beleszámít?

SzJA

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: F.Juli » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Meg tudnátok mondani, hogy az őstermelőnél, családi gazdálkodónál a gázolaj jövedéki adó visszatérítést be kell-e száítani, ha a 8 millió Ft-os határt számítom? Nincs időm rákeresni, hátha valaki fejből tudja a választ. Köszönöm: F.Juli
F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: kissbeata » hétf. dec. 13, 2010 11:49 am

Szia Juli!

Mind az őstermelőnél, mind a családi gazdálkodónál a jövedéki adó visszatérítés adóalapba beszámító tétel. Ugyan úgy kezeld mint az MVH-s támogatásokat.

Üdv. Bea

kissbeata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: F.Juli » hétf. dec. 13, 2010 1:23 pm

Szia Bea! Próbálom magamat is meggyőzni, csak a témával kapcsolatosan sok ellentétes választ lehet találni, ezért próbálom még boncolgatni: Mivel költségként elszámoltam, bevételként is elszámolom, de itt nincs olyan kitétel, hogy a 8 millió Ft-ba csak "pl. az értékesítés árbevétele" számít, ez pedig nem? Elolvastam a tavaji SZJA litöltési útmutajóát, de nekem nem egyértelmű.
F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: krizsikk » hétf. dec. 13, 2010 2:16 pm

Az őstermelői értékhatárba a támogatás is beleszámít. Hogy mi számít bevételnek az SZJA tv. 2 sz. melléklete tartalmazza. Amiről írsz, az az elszámolásra vonatkozik, (adóalap megállapítására) elsősorban a tárgyi eszközre kapott támogatásnál (van választási lehetőség, ha a támogató a támogatási okiratban nem írt elő konkrét elszámolást.)

Krizsik

krizsikk
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. dec. 13, 2010 3:21 pm

Szia Juli!

 

A nevéből adódóan jövedéki adó visszatérítés, tehát nem támogatás, Az adó visszatérítés bevétel,a támogatásoknál van ilyen is olyan is, az apeh honlapon, ha jól tudom a 6-os információs füzetben találod bővebben.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: F.Juli » hétf. dec. 13, 2010 3:32 pm

Tovább kutatva az APEH honlapján ezt találtam a "Mezőgazdasági őstermelő magánszemély adózásának
alapvető szabályai 2010" cím alatt: Mezőgazdasági kistermelőnek az az őstermelő tekinthető, akinek az adóévben –jogszabály alapján kapott támogatás összegével csökkentett – őstermelői
tevékenységéből származó éves bevétele nem több 8 millió forintnál. (Szja-törvény 3. § 19. pont alapján). Az eredeti kérdés azért merült fel, mert az őstermelő szeretné azokat a kedvezményes szabályokat alkalmazni, amit 8 millió Ft bevétel alatt lehet, de nem volt világos, hogy milyen bevétel számít bele. Nem fogalmaztam pontosan, ezért lehet, hogy a járulék-fizetési kötelezettség miatti hátárra gondoltatok? Vagy még mindíg nem értek jól valamit? F.Juli
F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: F.Juli » hétf. dec. 13, 2010 3:38 pm

Szia Böbe! Azért van nálam ilyen káosz a kérdésben, mert az APEH honlapon találtam pl. azt is, igaz egyéni vállalkozóval kapcsolatosan, hogy".....A vámhatóságtól - a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés feltételeiről és szabályairól szóló 341/2007. (XII.15) Korm. rendelet alapján - visszaigényelt jövedéki adó visszafizetési kötelezettség nélküli támogatásnak minősül,....stb." Most akkor támogatás, vagy nem? Ha egyéni vállalkozó, akkor igen, ha ősteremő, akkor nem? Ezek a jogszabályok...??? És legyen az ember jogkövető.
F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. dec. 13, 2010 4:26 pm

Szia!

Ez hol van a honlapon, amiből kiemelted ezt a részt? - lehet a fától nem találom az erdőt.

Az említett kormányrendelet neve is a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés feltételeiről és szabályairól ír, ez a neve a rendeletnek. Az szja tv 2 sz mellékletben pedig az adóvisszatérítésre külön kitér, és ezt az adót a gázolaj számlákban költségként már elszámoltad, tehát ezek a feltételek is adottak.

Tehát ebből adódóan nekem ez a "támogatás" nem az a támogatás..........

Most már én is kiváncsi vagyok a mások gyakorlatára is , lehet én gondolom rosszul.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: F.Juli » kedd dec. 14, 2010 9:10 am

Szia! Itt találtam, kicsit már régi is, és egyéni vállalkozók különadó alapjával foglalkozik, de attól a megfogalmazás benne van.

http://www.apeh.hu/adoinfo/szja/jovedeki_kulon_alap.html

F.Juli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Gázolajtámogatás beleszámít?

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd dec. 14, 2010 10:04 am

Szia!

 

Ez a különadó megállapításhoz kiadott állásfoglalás, tehát a jelen kérdéshez valóban nem kapcsolható, így marad az szja tv 2 sz melléklet szerinti megállapítás.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég