Adófórum

Adózási és számviteli információk

behejthatatlan követelés

Egyéni vállalkozók

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: benedekjános » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözlök mindenkit!

Egyéni vállalkozóként szolgáltatást végzek (fuvarozás||hozzá kapcsolódó tevékenységek. pl. rakodás, emelés). Sajnos 2006-2007 évről van több olyan számlám, amit nem fognak kifizetni. Egészen pontosan jogerős bírósági végzés van arról, hogy a követelésem behajthatatlan, az adós céget törlik a cégnyilvántartásból. A számlák áfáját annak rendje és módja szerint határidőben befizettem. Azt tudom, hogy ezt az áfát vissza nem igényelhetem. Az lenne a kérdésem, hogy ezt az áfát leírhatom-e az ide év eredményéből, mint hitelezési veszteséget ( ha jól emlékszem a kifejezésre). Vagy is az év végi eredményemet ennyivel csökkenteném. Miiliós nagyságrendű az áfa.

Nagyon szépen köszönöm, ha megtiszteletek a válaszaitokkal.

Üdv: Benedek János.

benedekjános
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: Kiskovács » kedd nov. 23, 2010 6:42 am

Én a bírósági határozat birtokában kiállítanám a mínuszos számlákat róla /ÁFA tv. 77-78. § alapján/, mellécsatolnám a bírósági határozatot és az ÁFA-bevallás 31. sorába mínusz előjellel beállítanám, akkor visszajönne a korábban befizetett áfa.

Amennyiben az eredeti számla összege a bevételek közé be lett könyvelve /bár ezt nem gondolom egyéni vállalkozónál/ akkor ezt a mínusz előjelű számlát is most mínusz előjellel lekönyvelném. De ha akkor nem lett a jövedelem-adó alap megnövelve a bevételek összegével, akkor a könyvelésben most nincs lehetőség a csökkentésre, csupán az áfa-bevallást érintené.

Ezt ne vedd készpénznek, várj még a végső döntéssel. Üdv. Margó

Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: frivi » kedd nov. 23, 2010 7:23 am

A kiegyenlítetlen számla nem lehet bevétel az egyéni vállalkozónál, így nincs mivel csökkenteni az adóalapot!

Az áfa tv. hivatkozott pargarafusai nem a behajthatatlánná vált követelésre vonatkoznak!

Sajnos a befizetett áfa-t egyszerűen bukja az egyéni egyéni vállakozó!

frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: Kiskovács » kedd nov. 23, 2010 8:00 am

Szia! Én is azt írtam, hogy egyéni vállalkozónál nem gondolom, hogy be lett könyvelve bevételként. ((: Másrészt a számlára nem kell ráírni, hogy milyen § alapján állítja ki a mínuszos számlát. Harmadrészt: a kérdező már közel 2 napja vár a válaszra, de arra most sem válaszoltál neki, hogy az idei adóalapját nem csökkentheti a befizetett áfa összegével, csak az én fejemet tudod leharapni. Miért? 
Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: frivi » kedd nov. 23, 2010 8:31 am

Egyszerűen nem értem a reakciódat! Miért haraptam volna le a te fejedet azzal, hogy nem értek egyet veled?

Továbbá kérjek bocsánatot, hogy csak ma vettem észre a kérdést?

De megismétlem:

A behajthatalanság nem alapozza meg a számla érvénytelenítését e kérdező esetében, így nem állíthat ki mínuszos számlát.

Az szja alapja nem fog csökkeni a megfizetett áfával ("bukja").

 

frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: emzéperix » kedd nov. 23, 2010 8:47 am

Egyetértek frivivel minden tekintetben ...  csupán annyit jegyzek meg, hogy ÁFÁ-nál a "bukta" valójában csak a hozzáadott érték után van. Semmiképp nem csökkentheti az SZJA alapját az általa megfizetett áfá-val.

 

emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: benedekjános » kedd nov. 23, 2010 9:01 am

Üdvözlet!

Természetesen csak vevőnyilvántartásban (analitika) szerepelnek a kiállított számlák.

Ez tényleg buktam? Jóhiszeműen befizettem az áfát, vissza nem kapom, és még csak költségként sem vehetem figyelembe??????

Köszönöm a válaszokat : Benedek János.

benedekjános
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: benedekjános » kedd nov. 23, 2010 9:03 am

Mit értesz a alatt, hogy áfa csak a hozzáadott érték után van?

Légyszíves magyarázd meg nekem, mert ezt nem értem.

Köszönöm: Benedek János.

benedekjános
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: emzéperix » kedd nov. 23, 2010 9:13 am

Pld.

Asztalos vagy. Vásároltál anyagot bruttó 100 ezer Ft-ér. Ennek az ÁFÁja 20 ezer Ft. Ezt a 20 ezret anno Te visszaigényelted.

Az anyagot megmunkálod, és a már kész terméket eladod 150 ezerér, ezáltal 30 ezer Ft befizetendő áfád keletkezik.

Tehát összességében 10 ezer a buktád, mivel csak a hozzáadott 50 ezer áfáját bukod.

Nem tudom másképp levezetni, remélem érthető, és mások is hozzászólnak ha esetleg nem jól gondolnám.

emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

behejthatatlan követelés

HozzászólásSzerző: benedekjános » kedd nov. 23, 2010 9:21 am

Köszönöm szépen, teljesen érthető voltál. Ezek szerint semmi teendő nincs könyvelésileg, "csak" a nyilvántartásokból kell kivezetni?

Üdv: Benedek János

benedekjános
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 100 vendég

cron