Sziasztok!
Egy kis gyakorlati segítségre lenne szükségem, kis KFT, Bt-k esetében hogyan kell a pénztárt könyvelni, és mindezt hogyan és mikor kell legkésőbb bizonylatolni, hogy szabályos, védhető legyen és a legkevesebb adminisztrációval járjon? Ti hogyan csináljátok? Tudom a pénzkezelési szabályzatban kell mindezeket rögzíteni, de hogyan is rögzítsem!
Előző munkahelyemen a következő volt a gyakorlat: hó végén (negyedévesek negyedév végén) elhozták az anyagot: pénztárt a könyvelőprogram pénztár naplójába lekönyveltük, bevételi-kiadási pénztárbizonylatotot csak a könyvizsgálatra kötelezett cégeknél kinyomtatuk a könyvelőprogramból, a kicsiknél egyáltalán nem nyomtattunk és nem is írtunk kézzel sem, időszaki pénztárjelentést nyomtattunk úgyszintén a programból havonta. És kész!
Új munkahelyemen mindez a következőképpen kell hogy történjen: elősször a számlák iktatása külön programban, számlán feltüntetve iktatás dátuma, sorszáma. Ezután bevételi-kiadási bizonylatok kézzel történő megírása, hozzátűzése a számlákhoz. Majd kézzel pénztárjelentés készítése, ezután a könyvelőprogram házipénztárában számlák rögzítése, pénztárjelentés nyomtatása és végül a kettősben a pénztár napló könyvelése, a pénztárbizonylatok alapján újra. Pénztárbizonylatokon feltüntetve a könyvelési tétel száma, könyvelés kelte, aláírás. Három különböző modulban, háromszor felkönyvelve ugyanazok a számlák.
Nekem ez borzasztó macerásnak tűnik, az időigényességéről és a fölösleges párhuzamosságokról nem is beszélve, ha pedig egy számla kimarad hihetetlen adminisztációs javítáásal jár.
Szóval hogyan kellene ezt csinálni?
Üdv