Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

Juttatások, költségtérítések

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: 494 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérem szépen szíves segítségeteket: a társas vállalkozó üzleti útján a szálloda költsége és az étel, ital fogyasztás költségelhető? Áfája visszaigényelhető? Kell adót fizetni utána? Köszönöm!
494
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: nagyeva1980 » szer. nov. 17, 2010 7:48 pm

kiküldetési rendelvényt kell írni mellé és akkor a szállás díj elszámolható, ha valóban üzleti utazás volt. 

ha jól tudom az étel-ital az nem számolható el költségként(adózni kell utána ,ebben nem vagyok biztos ), áfa ebből biztos nem vonható.

Vic

nagyeva1980
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: Kiskovács » szer. nov. 17, 2010 7:50 pm

Szia! Régen láttalak! Én nem tenném, mert ezekre a fajta költségek elszámolásokra kifejezetten harap az apeh. Inkább keresni kell olyan ellentételezéseket, amelyek hihetőbbek. És ha nincs elszámolva költségként, akkor már az áfa sem kérdés. Üdv. Margó
Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. nov. 17, 2010 9:28 pm

Sziasztok!

Margó szerinted az üzleti életben nem létezik olyan, hogy üzleti uton van a vállalkozó és munkaebéden találkozik a partnerével? Én nem gondolom, hogy nem. Ahogy Éva is írja nyilván megfelelő adminisztráció szükséges. Az étel ital is -ha ráírja a partner nevét a számlára akivel evett-ivott. ÁFA nem igényelhető, mert azt tiltja az ÁFAtörvény ill. tudni kell, hogy a repi év végén majd adóalap növelő tétel lesz a TAO-ban.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: Kiskovács » szer. nov. 17, 2010 9:42 pm

Dehogynem. Csak mifelénk az apeh azt mondja pl. hogy ilyenkor a vállalkozóra eső adag nem számolható el költségként, mert egyen a saját külön jövedelméből. Azonkívül bizonyítsuk megkötött üzleti szerződéssel, illetve egyéb bármi módon, hogy melyik vállalkozással, milyen ügyben, mi célból stb. Az ilyen bizonyítások sok esetben több macerát követelnek meg, mintha elfelejtjük azt az egy számlát, és a költségelszámolást másképpen próbáljuk meg pótolni.Margó
Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. nov. 17, 2010 10:15 pm

Mifelénk is azt mondja, de bizonyítsa be, hogy azon a számlán rajta van a vállalkozó étkezése is. ( ez persze egy tök idétlen előírás mert majd én nézek amíg az potenciális ügyfél eszik hát nem? Agyrém. Persze van egy olyan előírás is: minden elszámolható, ami a bevételszerző tevékenység érdekében felmerült - hát egy üzleti ebéd annak érdekében merül fel sztem. Egyébként repi adóalap növelő 2010-ben. Abban sincs sztem igaza, hogy minden találkozásból üzleti szerződés lesz. Jó is lenne. A való életet nézve elég sokszor kell üresjáratban futni ahhoz, hogy egy üzlet összejöjjön.

De mindenki maga dönt és nyilván nem lehet átesni a ló másik oldalára sem.

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: Bakosné » csüt. nov. 18, 2010 5:24 am

Munkahelyemet 3 évente ellenőrzi az APEH. (Igaz az utolsó ellenőrzött év a 2008.) A repi számlákra mindig ráírjuk, hogy ki volt vendégül látva: Az üzleti fél részéről, a mi cégünk részéről. Még soha nem kifogásolták, nem kértek szerződést, stb. Nem adóztunk az étkezés után külön sem.

Márti 

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: Kiskovács » csüt. nov. 18, 2010 7:19 am

Persze, igazad van. A legnagyobb disznóság, amivel találkoztam életem során kb. 6 évvel ezelőtti eset: adott egy élelmiszerboltos, aki a tőkehúson kívül mindent árult, még zöldséget és füstöltárut, fagyasztott baromfit és hasonlókat is. A férj és a velük együtt élő gyermek is munkanélküli, és ezen kívül velük élt a 80 éves nagymama a saját huszonezer forintos nyugdíjával. Vagyis gyakorlatilag a boltból éltek. Éveken keresztül téptem a számat az ügyfélnek, hogy amit hazahord a család asztalára kaját + a férj és fia részére dohányt /ez havi cca 80 eFt 4 főre/, legalább beszerzési áron be kellene verni a gépbe. Ezt nem tette meg, persze éveken keresztül veszteséges volt, és az SZJA-t és járulékot is csak a köt. minimum után fizette. Az apeh  berántotta az elmúlt 3 év anyagát ellenőrzésre, könyvelési és matematikai hibát nem talált egyikben sem, elkezdte vizsgálni a család jövedelmét és megállapította, hogy az adott esetben az üzletből több jövedelmet vett ki, mint amennyi után fizette a fizetnivalókat. /Ami persze igaz is volt/ Bekérte a családtagok elmúlt évek jövedelem-igazolásait, összeadta, majd a KSH által kimutatott létminimum 4 főre számított összegéhez viszonyított különbözetet rávasalta = 3 millió Ft. Hiába mondtuk, hogy a család létminimum alatt él, a szemünkbe röhögve válaszolta: de hát nem haltak éhen, itt ül velem szemben!!! Persze a jegyzőkönyvet megkifogásultuk, akkor a 3 millióból lett 1.5 millió, de ez is elég volt ahhoz, hogy a vállalkozó családját teljesen padlóra küldje. Tehát mondhatod Te hogy ő bizonyítson, a gyakorlatban ez nem úgy működik. Ezért van az, hogy én inkább javaslom a cserepes-virág dekorációt /ami sajnos gyorsan elpusztult/, meg irodaszert, meg fesse ki évente a vállalkozás telephelyét stb. mint alapot adni arra, hogy belekössen ilyen jellegű költségelszámolásba. Margó
Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: 494 » csüt. nov. 18, 2010 9:30 am

Köszönöm a segítségeteket! Előre sejthettem, hogy milyen válaszok lesznek, de abban bíztam, hogy "megnyugtattok" :-))  Szerintetek utazási költségnek kell (526), vagy repinek is lehet költségelni ezt a számlát? Ha repinek tudnám leírni, akkor igaz, hogy adóalap növelő, de akkor sem a cégvezető saját zsebéből megy a kiadás. Köszi!
494
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Ügyvezető, társas vállalkozó szállásdíja

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. nov. 18, 2010 9:20 pm

A szállásköltséget belföldi kiküldetésbe kiküldetési rendelvény kitöltése mellett, az étkezést pedig repibe. Természetesen írnék rá partnert. (olyat aki abban a városban lakik, de legalább is nagyon közel)

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron