Adófórum

Adózási és számviteli információk

Osztalék kifizetése?!

TAO

Osztalék kifizetése?!

HozzászólásSzerző: nono49 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!Nem vagyok túl gyakorlott könyvelő, főleg hogy eddig csak veszteséges vállalkozásaim voltak. Most van egy Kft-m, ami nyereséges. 

A gondom a következő: a Kft vezetői egész évben havi szinten vettek ki a bankból  pénzt, amit én tagi kölcsönnek könyveltem. Most szólt, hogy ne legyen tagi, hanem legyen osztalék. Tehát hogy az egész évben kivett pénzt tegyem át osztalék kifizetésre, ami után ő persze megfizet mindent.

Segítsetek, hogy hogy álljak neki, egyáltalán meg lehet oldani?

 

Köszi, Anna 

nono49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Osztalék kifizetése?!

HozzászólásSzerző: farkaskatalin » hétf. nov. 08, 2010 9:45 am

És ez melyik évi osztalék lenne? Előző évek vagy már a 2010-es???
farkaskatalin
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Osztalék kifizetése?!

HozzászólásSzerző: nono49 » hétf. nov. 08, 2010 9:47 am

 Szia,Csak a 2010 évről lenne szó.
nono49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Osztalék kifizetése?!

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. nov. 08, 2010 9:55 am

Szia Anna!

Osztalékról csak az éves beszámoló elkészültekor, taggyűlési határozattal dönthetnek a kft. tagjai. Addig nem beszélhetünk osztalékról.

Ha a társasági szerződésben benne van, osztalékelőleget lehetne fizetni, de ahhoz meg közbenső mérleg kell, ami alapján szintén taggyűlés határoz az osztalékelőlegről, és a kifizetésekor kell levonni, megfizetni az SZJA-t, EHO-t.

Utólagosan ez sem megoldható egyáltalán. A tagoknak adott kölcsönnel is sok gond van. Először, te nem döntheted el, hogy ez kölcsön. Arról kölcsönszerződésnek kell lennie, amiben a feltételek meg vannak határozva: futamidő, törlesztések ütemezése, kamat, stb. Különben nem tudod bizonyítani, hogy kölcsön volt, ellenőrzés pedig személyes közreműködési díjnak minősíti/minősítheti, SZJA- és járulékteherrel együtt.

Ami súlyos bírsággal, késedelmi pótlékkal is jár. A kft. vezetőivel tudatosítani kell, hogy ez így nem működik, ilyen lazán nem lehet bánni a társaság pénzével. Mert az nem az ő pénzük, hanem a társaságé.

A kölcsönnel kapcsolatban - túl azon, hogy szerződés kell - az is gond, hogy ha kamatmentesen adja a Kft, azzal kapcsolatosan SZJA és EHO, vagy TB-járulék kötelezettség keletkezik (jogviszonytól függően). Az SZJA-tv. 72.§ írja a kamatkedvezményből származó jövedelem adózását, ajánlom elolvasni.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Osztalék kifizetése?!

HozzászólásSzerző: nono49 » hétf. nov. 08, 2010 10:12 am

Szia Böbe!

Szerződés az van, meg kamatot is számolunk meg ezeknek a szabályoknak igyekszik megfelelni a cég.

De akkor hogy lehet, vegyem  vissza papíron a tagit dec.31-vel, de akkor ott marad a nagy pt.egyenleg. (összesen kb 3.000.000.- Ft-ról van szó)

és fizessem ki osztalék címén januárba?

Vagy más ötlet??

 

Nagyon köszi 

nono49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Osztalék kifizetése?!

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. nov. 08, 2010 10:42 am

Szerintem ne vedd vissza - épp a pénztáregyenleg miatt. És gondolom a szerződés sem úgy szól. Addig maradjon kölcsön, amíg az osztalékot meg nem szavazzák - mérlegkészítéskor. Januárban még biztos nem lesz kész mérleged.  Utána kifizeted az osztalékot, ők meg visszafizetik a kölcsönt. Így nem ugrik meg a pénztár.

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Osztalék kifizetése?!

HozzászólásSzerző: farkaskatalin » hétf. nov. 08, 2010 11:58 am

Arról nem is beszélve, hogy a taggyűlési határozatot az osztalékfizetésről meg kell küldeni a céginformációs szolgálatnak.
farkaskatalin
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Osztalék kifizetése?!

HozzászólásSzerző: Kisbéka » hétf. nov. 08, 2010 8:45 pm

Szia Böbe!

Szerintem ha visszaveszed a pénztárba a kölcsönöket ahogy írtad, pld. dec.31-én, akkor  lehetőség van még aznap 2010.évi osztalékelőlegként kifizetni, ha egyéb feltételek fennállnak az osztalékelőleg fizetésre, amit pld. dec. 30-i dátumra ( fordulónapra) elkészített közbenső mérleg is alátámaszt.

Persze ahogy előttem is irták taggyűlési határozat, ami tartalmazza a Gt szerinti előírásokat ( visszafizetési kötelezettség, ha később kiderűl nincs fedezet, stb) és az ügyvezetői nyilatkozatot.

Ezeket  gondold át és beszéld meg a vezetőkkel is, ez elvileg nemcsak a Te, mintkönyvelő gondod.  

 

Kisbéka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Osztalék kifizetése?!

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. nov. 08, 2010 10:35 pm

Szia!

Anna kérdezte, nem én. Osztalékelőleget pedig szerintem csak akkor lehet fizetni, ha a társasági szerződés tartalmazza ennek lehetőségét.

És egy csomó felesleges munka dec. 20-ra közbenső mérleget csinálni, mert dec.31-re meg úgyis kell mérleget készíteni.

Mivel a kérdező szerint van kölcsönszerződés, semmi értelme így kapkodni a visszafizetéssel. Azt a szerződésnek megfelelően kellene bonyolítani, ill. nyugodtan maradhat kölcsön mindaddig, amíg a taggyűlés az osztalékról nem dönt a 2010-es mérleg alapján.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég