Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfa-kör váltás

Egyéni vállalkozók

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: garbo50 » vas. okt. 31, 2010 4:40 pm

Sziasztok!

 

Azt hiszem egy kissé elkanyarodtunk az eredeti kérdéstől( elnézést érte), akkor most kanyarodjunk egy picit vissza. A 3 # válaszban arról olvashatunk, hogy " Tavaly és tavaly előtt is vettem számítógép alkatrészeket. Egyrészt ezek még biztos 60 hónapon belül vannak."- továbbá a feltett kérdés arra utal, hogy " Egyéni vállalkozó vagyok"

Akkor most pontosítsuk ezeket. Milyen értéket képvisel a számítógép ( egy elég jó laptop már 200 ezerért kapható), milyeneket az alkatrészek és mik ezek?  Az fenti elméleti polemizálás lehet teljesen elvitt az erdőbe, - mielőtt tovább fejtegetnénk és tornáztatnák az agyunkat ezeket tisztázzuk.

Mik ezek az egyedi értékek, mert a korrekció egyedi értékekre vonatkozik, míg ezeket nem tisztázzuk, csak a megközelítés elméleti marad fars számokkal. Ezek birtokában lehet egy pontosabb számszaki megoldást levezetni.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » vas. okt. 31, 2010 4:43 pm

Természetesen én sem úgy gondoltam, hogy a korrekció és a villámcsapás bárminemű kapcsolatban lenne egymással. A betörés, meghibásodás csak példa volt.

Viszont a válaszodból kiderült számomra a lényeg: tehát ha a tárgyi eszköz használhatatlanná válik, és az egyéni vállalkozó kivezeti, akkor a későbbi alanyi áfamentességre való váltáskor nem kell az áfakorrekciót elvégezni.

Egyébként sajna nem éri meg tovább az áfa körbe tartoznom. Már induláskor hiba volt áfásnak lennem.

Ha a fentit jól értettem, akkor az eredeti kérdésem megválaszoltnak tekintem, és elkezdem osztani a pontokat :). Új vagyok itt, nem tudom, hogy én döntöm e el ki mennyit kap. Remélem sikerül!

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » vas. okt. 31, 2010 4:51 pm

Szia kedves Garbo!

2007-ben vettem azt a konfigurációt, amin jelenleg is dolgozom. Ez kb 150.000 forintos tétel volt, melyet 2008-ban kb 60.000 forinttal tovább fejlesztettem. Ez a kisebbik gond.

A nagyobbik, hogy 2 hónapon belül el kell költenem a 730.000 forintos nyereségemnek megfelelő összeget, különben ennek az áfáját be kell fizetnem. :)

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: garbo50 » vas. okt. 31, 2010 5:05 pm

Az első felére a kérdésnek, az összegek értéke miatt nem kell korrekciót végezned, bár még a pontosítás nem teljes, mert érdekes lenne hogy 2007 év melyik hónap melyik nap, de ez így nem érdekes, mert nincs 10 ezer ft-os különbség. 

A második bekezdésedhez: itt is érdekes- hogy az egyedi értékek mekkorák, azaz nem összességébe kell nézni, hanem például nyomtató - ez is egy darab, billentyűzet, mert a régi már nem tökéletes...... stb.

Tehát ha elolvasod az agytornánkat mi elég nagy áfa összeggel kalkuláltunk, azért gondoltam hogy elvittünk az erdőbe. remélem a végére sikerül kitalálni belőle.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » vas. okt. 31, 2010 5:27 pm

Bevallom ez a 10.000 forintos szál megfogott. Már az elején (3. hozzászólás) linkelt anyagban sem igen értettem...most sem. :)

2007 7. hónapjában lettem EV. 2007 3. hónapjában vettem meg a tárgyi eszközöket (a vállalkozás megkezdése előtt ugyebár 6 hónappal lehet tudtommal előzőleges beszerzéseket végezni). Ezek közül a nagyobb tételek:

monitor: 63.971
memória: 33.600
videókártya: 32.546

a többi hardver 3.000-23.000 közötti árral büszkélkedhet.

2008 5. havában történt egy kis fejlesztés kb 80.000 forint értékben 4.000-23.000 forintos tételenként.

Amit az előző hozzászóláskor nem vettem észre, az a 2008. 9. havi nyomtatóvásárlás 60.000 forint értékben, valamint 11. hónapban egy 17000 forintos fejlesztés.

Na most itt ülök az erdő közepén, ami nem csak, hogy sűrű, de még számokkal is van teli. :)

Azt pedig csak nagyon csendben, és félve kérdezem meg, hogy mi van a nem materiális javakkal, ugyanis -én balga- a jogtiszta szoftvert is megvettem 2008 10. havában 432.000 ropogós magyar forintért.

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: garbo50 » vas. okt. 31, 2010 6:13 pm

Az értékeket tekintve egyedül a szoftver ami lényegében számításba jöhet ( ha nem így van a többiek majd megcáfolnak:))

A 432 ezernek , kerek számokkal számolva , nem a pontosságra törekedve, (azt amúgy sem lehetne, mert pontos bevételi számokra is szükség lenne ) kb 80 ezer ft lehetett a levonható áfája, amit a 2008.10 havi és 2009. 09 havi időintervallumban nem kell figyelni, mert áfás voltál. Ugyanez vonatkozik a 2009.10 havi és 2010.09 havi időre. Most ha 2011-ben alanyi mentességet választasz- és még figyelési időn belül ( 5 év) az eljárás a következő :

Először felirod magadnak, ( majd 2011.októberben), hogy mennyi volt a 2010.október és 2011. szeptember havi össz bevételedből, ami még áfás volt, és mennyi ami már alanyi mentes. Az áfás bevételedet elosztod az áfás+ mentes együttes összegével két tizedesjegy pontossággal  Tegyük fel hogy ez az érték 0,65 lesz. A 80 ezret beszorzod ezzel , 52 ezret kapsz. Ez az 52 ezer, ami figyelembe vehető, tehát korrekcióként 28 ezer ft jön ki, ami fizetendő áfa, mert a 10 ezer ft-ot meghaladja. Ha a kettő közötti különbség 9 ezer ft lenne, nem kellene korrigálnod. ( Ez a 10 ezer Ft-os szabály)

A következő figyelési időszak 2011.10 hótól 2012.09 hó Itt már a számlálóban 0 Ft lesz ( nincs áfás bevételed) a nevezőben pedig az időszak bevétele. 0 osztva valamennyivel 0 eredmény, tehát nincs szorzószám , tehát további korrekció sincs. Ha figyelési időn belül az 5 milliós bevételt elérnéd, akkor  újból el kellene végezned a számítást.

 

Nem tudom érthető e ahogy leírtam, bízom benne a többiek kiegészítenek és akkor már nem csücsülsz az erdő közepén :)))

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » vas. okt. 31, 2010 6:38 pm

Köszi szépen a gyors és lelkiismeretes választ!

Amit leírtál azt értem. Eszerint az a jó, ha az osztás eredményeképp egyhez közeli érték jön ki. Ez meg akkor van, ha ugyebár nincs sok áfamentes bevételem (kvázi bevételem 2011 szeptemberig).

Viszont azt nem értem, hogy:

1. a szoftver miért tartozik az áfa korrekció hatáskörébe? tárgyi eszköz lenne?

2. miért 2010 októberétől kezdődött a vizsgált időszak?

Konkrétan meg tudom mondani, hogy milyen összegű vásárlásokat tervezek a 2010 végi eredményemből. 3db 60.000-70.000 közötti és egy 300.000 forint körüli hardverről van szó. Ezek közül esetleg valamelyik képezheti tárgyát az áfa korrekciónak? Felteszem az utóbbi mindenféleképp.

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: garbo50 » vas. okt. 31, 2010 7:05 pm

Hoppá- most megfogtál, ez valóban szellemi termék és akkor itt már nincs is korrekció.

A többire visszatérve és tovább gondolkodva ( ez a jó agytorna) megvetted az alkatrészeket így ezeket még használni nem tudtad, magad létrehoztál egy konfigurációt amelyet a teljes összeállítás után kezdtél el használni. Akkor itt a használatbavételkor tudtad az addig vásárolt eszközök össz értékéből megállapítani hogy mennyibe került az eszközöd, mennyi volt a levonható áfája. Egy ujabb  lehetőség.

 

A másik oldalról vizsgálva ezek értékcsökkenési kulcsa 33 %, azaz 3 év alatt leamortizálódnak, akkor most figyelnem kell e 5 évig? 

Látod egy egyszerűnek tünő kérdés mennyi variációt rejt? Visszatértünk az eredeti állapothoz és már lehet melléd ülök az erdő közepén. :)) Akkor még elgondolkodhatunk a kérdéseden egy picinykét.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » vas. okt. 31, 2010 7:48 pm

Mi lenne, ha megfordítanánk a dolgot, és abból indulnánk ki, ami biztos?

Ez pedig nem más, mint hogy nem kell áfát korrigálni, ha annak évenkénti származtatott összege kevesebb mint 10.000 forint.
Mivel 60 hónapos (60/12=5) figyelési időről van szó, ezért az 50.000 forintnyi (10.000*5) áfával rendelkező tárgyi eszközök esnek ebbe bele. Tehát bruttó 300.000 forint fölötti értékekről beszélünk.

Nálam csak az Adobe programcsomag esik ebbe bele (de az nem tárgyi eszköz), illetve az idén novemberben tervezett webszerver, azt meg megpróbálom kihozni 299.990 forintból.

Ebben az esetben megúszom az áfa korrigálást, és vígan térhetek át az alanyi áfamentesek boldog csoportjába.

Ez az okfejtés helyes vajon?

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. okt. 31, 2010 7:57 pm

Ha nem szellemi termékről beszélnénk, hanem tárgyi eszközről, akkor sem helyes szerintem a számítási metodika. (25.ös hozzászólás) Ugyanis a bemutatott módszer arra vonatkozik, amikor az áfát amiatt kell megosztani mert nem lehet a beszerzéskor egyértelműen megállapítani, hogy adóköteles, vagy adómentes termékértékesítéssel kapcsolatos a tétel. Az adómentes alatt itt nem az alanyi adómentes státusz  értendő, hanem a tevékenység adómentessége.  Alanyi adómentes időszak alatt nincs áfa megosztás sem. Persze lehet, nem jól értem a választ. 
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 82 vendég

cron