Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfa-kör váltás

Egyéni vállalkozók

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: garbo50 » szomb. okt. 30, 2010 12:32 pm

Sziasztok!

 

Levezetné nekem valaki hogyan néz ki ez a korrekció konkrét számokkal?

Mondjuk a kérdező példájánál maradva: van egy tárgyi eszköze, amit tegyük fel 2 éve vásárolt , értéke 500 ezer ft levonható áfa 100 ezer. A 60 hónapos szabályt figyelembe véve 100/60~1667- 24 hónapra 40 ezer, akkor ez lehetne a levonható áfája? 60 ezret fizetendőbe állít be az utolsó áfás bevallásába?

Mi van akkor ha már mint alanyi mentes 10 hónap után átlépi az 5 milliós értékhatárt? Akkor elvész ~43 ezer áfája? Ugyanis az, hogy ismét korrigálható nincs leírva, vagy legalábbis én nem találkoztam vele.

A fenti polemizálás után nekem a logikus, a korrekcióra, ha a tárgyi eszközt  kivonta a használatából- értékesítette, vagy nem alanyi mentes, hanem a régi megfogalmazás szerinti tárgyi mentes tevékenységet is fog végezni és ez később lép be, itt arányosítani is kell.

A másik variáció, ha pl szgk áfája áfás időszakban nem volt levonható,  de a 60 hónapon belül értékesítem akkor kiszámolhatom az elszámolható részt a 60-as osztószámmal és a fennmaradó időnek megfelelő áfa levonásba helyezhető az eladás áfájából.

Lehet teljesen hibás a megközelítésem- ezért szeretném ha valaki konkrét számokkal levezetné és így a kérdező is világosan látná mit is kell csinálnia ( az én zárójeles véleményem- semmit, csak átjelentkezni am-esnek, de meginogtam:)))

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » szomb. okt. 30, 2010 4:01 pm

Ez alapvetően jó ötlet lenne, de sajna eléggé pluszban jöttem ki idén, és ezt is le akarom vásárolni. Ezt biztos nem lehet értékcsökkenteni.

Egyébként nem tartom korrektnek, hogy évente 50.000 forintonként lehet tárgyi eszközt leírni, ellenben az áfa 5 évig megköti az embert.

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: madora100 » szomb. okt. 30, 2010 4:19 pm

 

Garbo!

2008.06.01-én vásárolt 4oo/e ft +1oo/e ft =5oo/e ft.ért tárgyi eszközt. (gépet) Az áfa 2008.06.hónapban levonásba helyezve. Figyelési idő: 6o hónap, amely 2013.május hónapban jár le. 

2011.01.01-én tér át AM-re, tehát ettől az időponttól alanyi adómentesként  használja az eszközt.  A figyelési idő 2013.május hó-ig tart.  2011.01.01.01-ig kizárólag adóköteles tevékenységhez használták a gépet. 

Visszalévő idő: 2011.01-hó-2013.05.hó

2011-ben 12 hónap, 2012-ben 12 hó, 2013-ban 5 hó, összesen 22 hónap van vissza a figyelési időből.

Visszafizetendő áfa 100000/6o hó x 22 hó = 36667,- Ft  utólagos korrekcióként.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: garbo50 » szomb. okt. 30, 2010 4:47 pm

Szia!

 

Alapvetően azt vezetted le amit én csak én teljes 2 évvel számoltam előtte így volt 100-40=60 , de ez még mindig nem meggyőző arról az oldalról, hogy mi van, ha 2011-ben 10 hónap után hirtelen eléri az alanyi mentes határt és vissza kell lépnie?- elvész a kb 43 ezer?- vagy ezt ujból korrigálhatja?

A másik hogy én még mindig nem vagyok meggyőzve( keményfejű vagyok) hogy ha használatomban marad miért kell ezt a korrekciót elvégezni. Lásd fenti érvelésem, miszerint az úgymond tárgyi esetében értem, azt is értem, hogy mint alanyi az előzőleg áfásként, de le nem vonhatóként a szgk áfáját korrekcióval levonhatom, ha az 5 éven belül értékesítem:))

Egy kis agytornához mit szólsz?-:))

 

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: madora100 » szomb. okt. 30, 2010 9:00 pm

Bocsi, de az ének vetélkedőt néztem.

Én úgy látom az áfa tv-t olvasva, hogy "visszafelé" korrigálni.  csak akkor lehet, ha a t.eszköz rendeltetésszerű használatba vételének időpontjához képest következik be "a meghatározó tényezőkben " történő változás. (áfa tv. 135§(2) bek.)  A használatba vétel időpontjához képest már bekövetkezett (a példádnál)  a változás , amikor 2011.01.01-el AM-re váltott az adóalany. Ha 2011.10.hónapban az összeghatár elérése miatt ismét áfás lesz, ez a használatba vétel időpontjához képest nem jelent változást, mert akkor is kizárólag  áfa köteles tevékenységhez használta az eszközt. Talán ez az érvelés megmagyarázza a szgk. példád áfájának levonhatóságát is. 5 éven belül értékesíted a szgk-t, beszerzéskor nem volt levonható az áfa annak ellenére, hogy áfás volt a cég,így ha áfásként értékesíted, akkor utólag levonhatóvá válik az áfa a figyelési időből még visszamaradó időszakra. Ha AM-ként értékesíted a szgk-t, akkor véglegesen le nem vonható áfában marad az összeg. 

Én azt gondolom, hogy az áfa utólagos kiigazításának ilyenkénti szabályozásával kiküszöbölték, hogy az átlépésekkel (akár evából ki-be)  lehessen játszani az áfával. Mindenesetre nagyon érdekes a téma, jó lenne ha más is bekapcsolódna az eszme-cserébe. Nem állítom 1oo%-ban , hogy jó az érvelésem, de én ezt tudtam kihámozni a tv- ide vonatkozó részéből. Abban viszont biztos vagyok, az utólagos kiigazítást el kell végezni a 2011.01.01-i AM-re történő váltáskor. 

Abban igazad van, hogy használatban marad a tárgyi eszköz, de nem áfás tevékenységet folytatnak vele. 

Jó ez a kis agytorna:)))

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: madora100 » szomb. okt. 30, 2010 9:07 pm

A végkövetkeztetés lemaradt. A példabéli esetnél a fenti hivatkozás miatt véleményem szerint nem lehet az ujboli korrekciót elvégezni. 
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » vas. okt. 31, 2010 7:39 am

És mi történik abban az esetben, ha az áfa figyelési időn belül a tárgyi eszköz használhatatlan lesz?

Pl. az én esetemnél maradva meghibásodik garanciális időn kívül a számítógép, esetleg a fenti kérdező esetében gazdasági totálkáros lesz a szgk, vagy ami bárkinél előfordulhat, hogy betörés/lopás áldozatává válik?

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » vas. okt. 31, 2010 11:20 am

Sziasztok!

Én is úgy gondolom , Madora 14. pontban leírtakkal azonosulni tudok. A kiigazításra

az alábbi Apeh tájékoztató is  felhívja a figyelmet:

  A tárgyi eszközzel kapcsolatos utólagos korrekció az alanyi adómentesség időszakában[az áfatörvény 135. §-hoz]2009.08.11. …………az áfatörvény 135. § (2) bekezdésének alkalmazásában az adóalany által beszerzett tárgyi eszközre jutó előzetesen felszámított - és levont - áfa összegét meghatározó tényezőkben bekövetkezett változásnak kell tekinteni azt is, ha az általános szabályok szerint adózó adóalany utóbb – a tárgyi eszköz beszerzését követően – alanyi adómentességet alkalmaz. Így az áfatörvény 135. § (2) bekezdésében foglalt utólagos korrekciós kötelezettség eredményeként az adóalany pótlólagos adófizetési kötelezettsége a korábban levont, tárgyi eszközökhöz kapcsolódó előzetesen felszámított adó meghatározott része tekintetében fennáll az alanyi adómentes időszakban is, melynek jogalapját az áfatörvény 193. § (2) bekezdésében, 187. § (2) bekezdésében, illetve 135. §-ának (3) bekezdésében foglalt előírások együttes olvasata teremti meg.  

Nem egyszerű a téma az biztos. Nekem is az a véleményem, hogy amennyiben  2011-ben

váratlanul átlépi a mentes határt nincs lehetőség további korrekcióra, de erre az adott időben érvényes törvény tv. alapján lehet talán választ kapni. Az is előfordulhat, hogy jelentkezik valaki , akinek már van gyakorlati tapasztalata.

 

Ha garanciális időn belül történik a meghibásodás, a hiba mértékétől függően javítják, vagy

ki kell cserélni, ha emlékeim nem csalnak, akkor totálkáros gépkocsi esetén van kivétel csupán, a betörés, lopás nem tartozik ebbe a kategóriába.

 
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: cac666 » vas. okt. 31, 2010 11:36 am

Szia!

 

Hogy érted, hogy"a betörés, lopás nem tartozik ebbe a kategóriába."?

Ha tegyük fel betörnek hozzám, és viszik mindenem, akkor a már tulajdonomban sem lévő technikai eszközre fizessem be az áfát? Miközben a tolvaj boldogan játszik a pc-vel valahol. :)

De említhetném a lakástűz esetét, vagy épp a garanciális időn túli meghibásodást. A technikai eszközök egy éves jótállásánál a 60 hónapos áfa figyelés nagyon kifogásolható szerintem.

De, hogy ha bonyolítani akarnám a dolgot, akkor említhetném a vis major esetet is. Pl a villámcsapás miatti feszültségtüskét, ami az elektromos hálózaton belül visz magával mindent. Az e-on nem fog kártéríteni, a garancia erre nem vonatkozik (mert nem a készülék hibájából adódott a tönkremenetel), és a lakásbiztosító sem fog fizetni tudtommal (már, ha van biztosítás).

Szóval a fenti esetekben a vállalkozó mind önhibáján kívül esett el az általa használt tárgyi eszköztől, és ennek ellenére még fizetnie kell rá az áfa korrekciót?

cac666
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Áfa-kör váltás

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. okt. 31, 2010 4:24 pm

Azért nem egészen jól fogod meg a dolgot. Betörés, lopás, kár esetén szó nincs arról, hogy utólagos korrekciót kelljen végezni. Azt a taglalt témánál csak akkor kell elvégezni, ha alanyi adómentességbe lép át az adóalany. Ha 2011.01.01-én az átlépés miatt elvégezted az utólagos korrekciót, s utána bekövetkezik mondjuk a lopás, akkor a pc-t kivezeted a könyveidből a rendőrség jegyzőkönyve alapján. Vagy az e-on -os példa esetén terven felüli écs-vel kivezeted az eszközt. Ezek az események nincsenek kapcsolatban az utólagos kiigazítással. Tessék úgy igazítani a dolgot, hogy az átlépés előtt lopják el a pc-t, s akkor a már visszaigényelt áfa teljes egészében megmarad. :)))Értem, hogy miért füstölögsz, de ha megmaradsz áfa körösnek az eszköz beszerzésének időpontjától számított 5 évig, akkor nincs visszafizetendő áfád.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 87 vendég

cron