Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfa - Saját rezsis beruházás

ÁFA

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: pseniko » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Az Áfa törvény 11 § (2). a. pontja szerint ellenérték fejében teljesített termékértékesítésnek minősül, az adóalany vállalkozáson belül végzett saját beruházása, ha ennek eredményeként tárgyi eszközt állít elő.

Az adóalany 200 millió Ft-ért ingatlant építtet egy építőipari kivitelező céggel. A kivitelező cég  az ingatlant kulcsra kész állapotban adja át, a számlát a teljes építési költségről (anyag, munkadíj, alvállalkozó stb) az ingatlan építéséről állítja ki.
Az adóalany a számviteli törvény értelmében a saját költségei közül az ingatlan létrehozásához szorosan kapcsolódó 2 millió Ft bért és bérköltséget, azaz saját költséget ad hozzá az ingatlan építéséhez, így a beruházás aktivált bekerülési értéke 202 millió Ft lesz.

A fent leírt eset vállalkozáson belül végzett saját beruházásnak minősül-e?
Keletkezik-e, és ha igen akkor milyen összeg után keletkezik ÁFA fizetési kötelezettség?
(Az adóalany az ingatlant kizárólag tárgyi mentes tevékenységhez fogja használni, így amennyiben áfa fizetési kötelezettsége keletkezik a saját beruházás miatt, az érintett áfa összeget nem helyezheti levonásba.)

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: Bakosné » kedd szept. 28, 2010 10:38 am

Ne haragudj az értetlenségemért: Ha kivitelező készíti el, számlázza, akkor milyen bér és közteher a saját beruházás?

Amúgy mi áfa körösek, vagyunk igy levonható az áfánk, de ilyen esetben a bruttó, teljes összegre (az aktiválás összegére) álltjuk be a fizetendő és levonható áfát, ami neked csak fizetendő.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: pseniko » kedd szept. 28, 2010 10:49 am

A számviteli törvény szerint minden a tárgyi eszközhöz szorosan kapcsolódó aktiválás előtt felmerült költség növeli a beruházás illetve az eszköz értékét.

Az építtető felépítette az ingatlant, de mivel a saját cégben volt egy ember aki közreműködött a közbeszerzésekben, tárgyalásokban, ott volt az építkezésen ... , csak ez volt a feladata, a könyvvizsgáló véleményére alapozva, ennek az embernek a bére és járuléka az ingatlan értékét fogja növelni, aktiváláskor az ő dolga is bekerül az értékbe.

Több helyen olvasgattam utána, de sehol sem kaptam egyértelmű választ arra, hogy ha egy kis "saját" értéket adok hozzá egy nagy idegen kivitelező által létrehozott beruházáshoz, akkor az az áfa törvény szempontjából saját váll-on belül végzett beruházásan minősül-e vagy sem.

Nem mindegy hogy kell-e áfá-t fizetnem, vagy nem. És ha igen akkor mennyit?

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. szept. 29, 2010 4:07 am

Hát én még ilyen költséget nem vettem bele egy beruházásba sem. Közbeszerzési ügyintézés, tárgyalás.... Ez miatt fizess sok-sok áfát? Nekem ez sántít. Talán jobb lenne APEH állásfoglalást kérni.

A kivitelező áfájával mit csináltál? Beruházásra tetted vagy levontad?

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: pseniko » szer. szept. 29, 2010 5:49 am

Állásfoglalást kértem tegnap, de nekem sürgős lenne. Nem az áfa miatt, hanem ez egy támogatott projekt és előre kell tervezni a kiadásokat.

A kivitelező fordíott áfás számlát bocsátott ki, és az arra jutó áfá-t befizettük (mivel levonni nem tudtuk a későbbi tárgyi mentes tev. miatt).

Most már kezd tisztulni, de hivatalos törvényi hivatkozást, vagy állásfoglalást nem találtam ez ügyben. Most az a véleményem, hogy mivel nem az adóalany hozza létre a tárgyi eszközt, ő csak hozzáad egy keveset, így ez nem saját rezsis beruházásnak minősül, és így nincs áfa vonzata.

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. szept. 29, 2010 6:00 am

Csak azért kérdeztem, hogy mit csináltál az áfával, mert ha még egyszer számolnád az aktivált összegre, akkor duplán fizetnéd meg, ami biztos, hogy nem helyes eljárás. Úgy emlékszem egyszer adózói kérdés volt, hogy mire kell számolni, és ott írták, hogy nem csak a saját részre, hanem az idegen részre is egyben kell számolni az áfát. Azóta úgy csináljuk, de nálunk nincs olyan tétje, mert mi levonhatjuk az áfát.

Beállítani plusz-minuszban meg mindegy mekkora összeget állítunk.

Adóhátralékod nem lesz, ha a saját rész után megfizeted az áfát, hiszen a többi után meg megfizetted.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: pseniko » szer. szept. 29, 2010 6:03 am

A baj csak az ha tényleg saját rezsis akkor az egész bekerülési (új) érték után kell megfizetni az áfát.  Enci
pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. szept. 29, 2010 6:04 am

http://www.adoforum.hu/?fejezet=4&alfejezet=1&tartalom=1&cid=22875

 Ezt találtam neked. Fizetendő áfa aktiváláskor.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. szept. 29, 2010 6:08 am

De akkor levonható lett volna a beérkező számla alapján.

Vagyis fizetendő és levonható. Aktiváláskor pedig fizetendő az aktivált összeg után.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Áfa - Saját rezsis beruházás

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. szept. 29, 2010 6:16 am

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/8230

Nézd meg Melcsi 8. sz válaszát.

Márti

 

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég