Adófórum

Adózási és számviteli információk

szabadság kiadása gyes alatt

Tb, munkaügy, bérterhek

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: cserebogár » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Van egy dolgozó, aki 2008.07.23-án szült. Jelenleg 2010.07.23-tól gyes-en van. Felgyűlt neki 64 nap szabadsága. Most ismét gyermeket vár, pár hetes terhes. Mivel a gyes összege elég kevés, felkereste a munkáltatót, hogy ő szeretné kivenni a 64 nap szabadságát és ennek lejárta után azonnal táppénzre vetetné magát a szülésig.

A kérdésem az lenne, hogy a munkáltató köteles-e kiadni most a szabadságokat a gyes-en lévő kismamának azzal a tudattal, hogy a ő már tájékoztatta a munkáltatót, hogy a szabadságok kiadása után nem fog visszajönni dolgozni, mert várandós? Mi ilyenkor a munkáltató szempontjából a helyes lépés? Milyen jogai vannak a munkáltatónak és milyenek a kismamának?

 

Köszönöm a előre is a válaszokat, nagy segítség lenne.

cserebogár
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » csüt. szept. 16, 2010 11:49 am

Megszakíthatja a GYES-t, kiveszi a 64 nap szabit majd elmehet betegszabira, utána pedig táppénzre. Vagy: nem szakítja meg a GYES-t, kiveszi a szabit, és elmegy betegszabira majd táppénzre, de ebben az esetben csak annyi napra jogosult táppénzre, amennyit a GYES mellett "ledolgozott" (azaz szabadságon volt), tehát 64 napig.

Ha "fel akarja venni a munkát" - azaz ki akarja venni a szabit - akkor ki kell azt adni számára. De nem is értem, miért csinál ebből progóblémát a munkáltató, valamikor úgyis ki kell adni, vagy ha megszűnik a munkaviszony, ki kell fizetni az ellenértékét. Hogy milyen jogai vannak a munkáltatónak? Ha a várandós felveteti magát táppénzbe, kérhet felülvizsgálatot a MEP/OEP-től, hogy a keresőképtelenség valóban fennáll-e, mert azt azért tudni kell, hogy pusztán a terhesség nem jelenti azt, hogy keresőképtelen is a dolgozó! Ha ezzel élni kíván a munkáltató, akkor annyit még, hogy ezért fizetnie kell, pár éve volt egy ilyen esetem, akkor 15 e Ft-ba került egy ilyen felülvizsgálat megkérése.

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » csüt. szept. 16, 2010 11:49 am

Kis pontosítás: a betegszabi időarányosan jár a részére.

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: cserebogár » csüt. szept. 16, 2010 4:36 pm

Köszönöm a választ.

A kismama nem szeretné megszakítani a gyes-t, sőt így 3 hónapig még rendesen szeretné kapni a fizuját, amit a szabadságok kiadásából adódik, így ez idő alatt egész "jól keres". Majd a betegszabi és a táppénz ellátás időszaka alatt kevésbé jól, de még mindig nem panaszkodhat. Arra nem is gondoltam, hogy csak 64 napig kapna táppénzt. Ha ez letelik, utána mi történik? Marad csak a gyes? 

Időarányos a betegszabi is, ez is oké. Csak ha ez az egész áthúzódik a jövő évre, akkor megjár a 15 nap majd,igaz?

És milyen kilátások vannak a továbbiakban tgyás és gyed tekintetében? Mit vesznek majd ott az ellátás alapjául? Ugye nem volt az ezt megelőző két évben ledolgozott napja. Viszont, ha kiadják neki a szabit, akkor egy kicsivel több lehet majd az ellátás, mert azt beleszámítják, igaz?

De egy a lényeg, ha kéri a kismama a szabadságát most, akkor a munkáltatónak kutya kötelessége kiadni?? Teljesen mindegy, hogy most 64 napot, vagy 3 év múlva a dupláját.

cserebogár
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: kaloczy » pén. szept. 17, 2010 6:30 am

Ugye Te a kismama vagy? 

1. Nem, nem kutya kötelessége kiadni a szabadságokat a kismama óhaja szerint. Akkor köteles kiadni, amikor az akadályoztatás megszűnik, és ez akkor van, amikor a kismama munkára jelentkezik. Most - legyünk őszinték, - erről szó sincs. Tehát a munkáltató nem köteles kiadni.

El lehet játszani, hogy a kismama dolgozni akar, ismét munkába akar állni, így ki kell adni a szabadságokat, majd a szabadságok után a kismama "meggondolja" magát, és mégis marad gyesen. 

2. Ha a kismama nem mond le a gyesről a táppénz alatt, akkor igen kellemetlen meglepetés érheti, mert a gyes mellett csak a minimálbér után jár a táppénz, és nem a fizetés után. Ilyen esetben azt szoktuk javasolni, hogy apuka igényelje a gyest. És így egész terhesség alatt jár a táppénz.

3. Betegszabadság: ha ebben az évben lejár a betegszabadság, és megkezdődik a  táppénz, akkor jövő nem indul újra a 15 nap betegszabadság. 

4. Tgyás és gyed alapja: rögtön táppénznél a betegszabadság, ami a szerződés szerinti bér 70 %-a, de maximum a minimábér kétszerese. Ha előtte szabadság is van, akkor a betegszabadság és a szabadságok számtani átlaga, de itt is maximum a minimálbér kétszerese.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » pén. szept. 17, 2010 11:40 am

Sziasztok."Nem, nem kutya kötelessége kiadni a szabadságokat a kismama óhaja szerint. Akkor köteles kiadni, amikor az akadályoztatás megszűnik, és ez akkor van, amikor a kismama munkára jelentkezik." Persze, lehetünk totál merevek, de bárhogy csűrjük-csavarjuk, akkor is kiveheti a szabit. Persze azt nem kell reklámozni, hogy szabi után rögtön felveteti magát az orvossal. Jelentkezik a munkáltatónál, hogy munkába kíván állni, és ekkor a munkáltatónak az előző évek alatt összegyűlt szabadságokat azonnal ki kell adni. Utána pedig jöhet a betegállomány. A TGYÁS és a GYED alapja, ahogy Zsuzsa írja, a szerződés szerinti bér 70 %-a, a minimábér kétszerese, a táppénzé viszont (ha megszakítja a GYES-t) az Eb.tv.48.§.(5) alapján a korábban folyósított ellátás alapját képező jövedelem (tehát az előző GYED alapját képező jövedelem), mivel nem lesz meg a 180 PEB járulékköteles bérezett nap az irányadó időszakban. Ha GYES mellett kerül sor a táppénzre, akkor a táppénzt a minimálbér, vagy ha a szerződés szerinti bér annál kevesebb, akkor a szerződés szerinti bér alapján kell megállapítani az Eb.tv.48.§.(4) alapján.Üdv, és jó hétvégét mindenkinek. 

 

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: cserebogár » hétf. szept. 20, 2010 1:36 pm

Nem, sajnos nem én vagyok a kismama. Az ügyintéző lennék, és hálátlan feladat ez is, mert a kereszttűzbe vagyok dolgozó és munkáltató között.

Elfogadom a válaszokat, és köszönöm a felvilágosítást. Elmondom a kismamának a lehetőségeket, tanácsot nem adok, döntsön és beszélje meg a munkáltatóval.

 

De ha már gyes-ről van szó... Ha lejárt a gyes, mennyi idő még a felmondási tilalom. Azt olvastam, hogy 30 nap, de hol van ez pontosan rögzítve. Munka Törvénykönyve? De melyik §?

cserebogár
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » kedd szept. 21, 2010 5:23 am

Mt. 90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év, továbbá az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatti keresőképtelenség alatt a táppénzre való jogosultság,

b) a beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés,

c) a közeli hozzátartozó otthoni ápolása vagy gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság (139. §),

d) a külön törvény szerinti emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés, a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság [138. § (1) bekezdés],

e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő,

f) a sor- vagy tartalékos katonai szolgálatnak a behívóparancs, a polgári szolgálatnak a teljesítésre vonatkozó felhívás kézhezvételétől számított,

g) a külön törvény szerinti rehabilitációs járadékban részesülő személy esetén a keresőképtelenség teljes,

h) a külön törvény szerinti, örökbefogadás előtti kötelező gondozásba helyezés esetén az örökbe fogadni szándékozó munkavállalót - közösen örökbe fogadni szándékozó házastársak döntése alapján a gyermek nevelésében nagyobb szerepet vállaló házastársat - érintően a kötelező gondozásba helyezéstől számított hat hónap, illetve, ha a gyermek a hat hónap letelte előtt kikerül a gondozásból, a kötelező gondozás

időtartama.

 

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » kedd szept. 21, 2010 5:23 am

x

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

szabadság kiadása gyes alatt

HozzászólásSzerző: cserebogár » kedd szept. 21, 2010 4:39 pm

Igen-igen, ezt én is megtaláltam, és úgy értelmeztem, hogy X napon lejár a gyes és akár másnaptól már akár fel is mondhat a munkáltató. Bár azt meg kell indokolnia. Ezt a 30 napot csak neten olvastam, de nem találtam rá utaló §-t, így nem tudom, honnan vették.
cserebogár
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég