Adófórum

Adózási és számviteli információk

1986-1988 gyes

Tb, munkaügy, bérterhek

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: hbrigitta79 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az egyik ismerősöm megkeresett, hogy segítsek neki, hogy honnan tud igazolást kérni az 1986-1988 közötti gyes-éről, határozott idejű munkaszerződése szülési szabadság alatt lejárt. Ezután állítólag gyesen volt. Ő passzív gyesnek hívta, és nem emlékszik, hogy egyáltalán kapott-e valamilyen ellátást. Nekem fogalmam sincs a 1986-1988-as gyes szabályokról, jó lenne ha valaki tudna ebben segíteni, vagy esetleg valami joszabály is jó lenne, amibe utána tudunk nézni.

Köszi Brigi

hbrigitta79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd aug. 31, 2010 6:23 am

Egy kis szociológia,  konkrétumok nélkül, mivel elég régi és összetett- hátha segít az elindulásban

 

http://www.communio.hu/meh/eucsp.htm

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: Bakosné » kedd aug. 31, 2010 10:00 am

Megtaláltam benne azt az időszakot. Én 84-ben és 86-ban szültem, és kaptam GYES-t. Mihez kell? Az évek igazolásához? Én úgy tudom, hogy elég a születési anyakönyvi kivonata gyereknek.

Márti

 

Mivel a GYES az alacsony iskolai végzettségűek és keresetűek kivételével a társadalom többi rétegére kevéssé hatott, előtérbe került az a logikus gondolat, hogy a termékenység növeléséhez a közepes és magasabb iskolai végzettségűek és keresetűek gyermekvállalási feltételeit is javítani kell. Ennek a felismerésnek az eredménye lett a 3/1985. (I. 17.) MT sz. rendelet a gyermekgondozási díj bevezetéséről. A rendelet szerint a GYED a gyermek 1 éves koráig jár. Az az anya jogosult rá, akinek a gyermek születését megelőző egy évben legalább 270 nap biztosítási ideje van. Tehát a jogosultsága azonos a terhességi és gyermekágyi segélyével. Összege és annak kiszámítási módja pedig azonos a táppénzével, amiről a 17/1975. (VI.14.) MT sz. rendelet úgy rendelkezik, hogy "ha a biztosítás megszakítás nélkül két év óta fennáll, a táppénz a napi átlagkereset hetvenöt, egyébként hatvanöt százaléka".
     Ez a 65-75% már magas szinten keresetarányos juttatást jelent minden társadalmi réteg számára, tehát a közepes és magasabb keresetű nők számára is megfelelően kompenzálja a gyermekgondozás miatt kieső keresetüket. Meg kell jegyeznem, hogy a közepes vagy magas kereset csak korosztályuk átlagához képest az, de nem a társadalom átlagához képest. A fiatalok keresete ugyanis átlagosan alacsonyabb szokott lenni, mint a középkorúaké vagy mint a társadalom átlagáé. Úgyhogy emiatt a GYED fontossága abban is áll, hogy ha a vertikális redisztribúció szempontjából nézzük, a GYES-nél erősebben javította a társadalom szegényebbik felébe tartozó rétegek helyzetét (ugyanis többen vették igénybe a fiatalok közül, mint a GYES-t), így korántsem tekinthető pusztán egy, a jómódúaknak adott fölösleges szociális juttatásnak, valamiféle "népesedéspolitikai luxusnak". A GYED-et bevezető rendelkezés egyébként felülről limitálta azt. A GYED egyben alulról is limitált, napi összege nem lehet kevesebb az öregségi nyugdíj minimális összegének egyharmincad részénél (tehát a havi összege az öregségi nyugdíjminimumnál). Arról is rendelkezett jogszabály, hogy ha valakinek a GYES kedvezőbb, akkor a GYED helyett azt vehesse igénybe.
     Az 5/1986. (II.27.) MT sz. rendelet kiterjesztette a GYED-et a gyermek 1,5 éves koráig, majd az 56/1987. (XI.6.) MT sz. rendelet a gyermek 2 éves koráig. A GYES-t tehát igyekeztek fokozatosan felváltani a - nők számára kedvezőbb, az állam számára költségesebb -  GYED-del. Elképzelhető, hogy ezt a törekvést az 1980-as évek végén egyre nehezebbé váló gazdasági helyzet akasztotta meg. A GYED egyébként család- és népesedéspolitikai szempontból sikeresebb volt, mint a GYES 1967-es bevezetése vagy az 1973-as csomag, mert azoknál kevésbé növelte ugyan a termékenységet, de a pozitív változás ezúttal tartósnak bizonyult [31]. A GYED egy kiforrottabb, érettebb, átgondoltabb demográfiai hátterű család- és népesedéspolitikának, egyben a "hanyatló

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: hbrigitta79 » kedd aug. 31, 2010 11:00 am

Szia Márti!

Igen, az évek igazolásához kellene. Most, hogy a FIDESZ szinte mindenkit beoltott a 40 év munkaviszony utáni nyugdíjjal, a nyugdíj közelébben lévők az éveiket számolgatják. Bár én egyenlőre óvatos vagyok, szeretném leírva láttni feketén fehéren a jogszabályt. Jelenleg közalkalmazottként dolgozik, és amikor felvették összegyűjtötték az éveit, már akkor se ismerték el ezeket az éveket. Én csak a mostani szabályt ismerem, most úgye csak akkor számít évnek, ha GYES-t kap az illető, és vonják belőle a nyj-t.

Elképzelhető, hogy csak úgy otthon volt és nem kapott semmit, és az évei sem mentek? Már akkor is igényelni kellett a GYES-t. Elolvastam ezt a cikket, de nem sokat segített.

hbrigitta79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: Bakosné » kedd aug. 31, 2010 2:32 pm

A GYES-ből soha nem vontak nyugdijjárulékot, csak a GYED-ből. A GYES (ahogy a neve is mondja, segély jellegű juttatás. Nem növeli az évek számát, csak akkor veszik figyelembe, ha betölti a nyugdijba vonuló a nyugdijkorhatárt, és nincsenek meg az évei a teljes nyugdijhoz. Akkor számolják hozzá a gyereknevelés éveit (hogy konkrétan mennyit nem tudom).

De a 40 évbe ez biztosan nem számít bele, a jelenleg érvényes jogszabály szerint. Persze a változtatnak....

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd aug. 31, 2010 3:18 pm

Szia Márti!

 

Ezt hol találom, hogy a Gyes nem számít bele a szolgálati időbe? Mikor változott ez? én 8 évig voltam Gyesen,( csak Gyesen) A belinkelt tanulmány szerinti 800, illetve a növeltebbeket kaptam, de mind a 8 évet beszámították. Nyugdíjat a jövedelem alapján számítanak, de a szolgálati időbe beszámít.

Biztos arra gondoltál, mikor volt olyan időszak amikor a gyerekek száma, ha nem volt meg a nyugdíjba vonuláskor a tv szerinti szolgálati idő, akkor itt figyelembe vettek éveket, pontosan mennyit már nem 100%-osan emlékszem, de ha 37 éve volt valakinek és volt 3 gyerek például 1 gyerek után plusz 1 évet emeltek a szolgálati időn, ha 36 éve lett volna akkor még egy gyerek után kapott volna + 1 évet. Lehet nem teljesen így, de ez volt a lényege. No ez az ami már nem így müködik, de a gyes, vagy jövedelem nélküli munkanélküli időszak.... stb beleszámítanak a szolgálati időbe.

Lehet változott, de én még nem találkoztam vele, ezért is kérdeztem az elején hol találom, mert attól hogy én nem tudom, még lehet, hogy már így van.

 

Üdv és szép időt, nem ilyen novemberit, augusztusban.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: nyár » kedd aug. 31, 2010 7:24 pm

A GYES-t biztosan beszámítják a szolgálati időbe az 1986-88. években.  Garbo50 véleményét támogatom. 1998-ban mentem rokkantsági nyugdíjba, 1971-ben és 1980-ban szültem, mindkét esetben a gyerekekkel 3 éves korukig itthon voltam, az éveket beszámították.

Az ismerősöd esetleg méltányosságból kaphatott GYES-t. Azt azért nemigen tudom elképzelni, hogy valaki ne emlékezzen arra, hogy kapott-e azokban az években pénzt.

Üdv.: Ica

nyár
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. szept. 01, 2010 4:30 am

Igen, arra gondoltam, amit leírtál, de lehet, hogy nem jól tudom. Törvény szövegét ezzel kapcsolatban nem olvastam.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: hbrigitta79 » szer. szept. 08, 2010 7:32 am

Közben elég sokat gondolkodott az illető,és azt mondta, hogy kapott GYES-t, de valóban akkor nem vontak belőle semmit.

Akkor végülis, ha jól gondolom, akkor a fentiek szerint az évekbe beleszámít, de nincs beszámítható jövedelem ebben a két éveben?

Üdv. Brigi

hbrigitta79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

1986-1988 gyes

HozzászólásSzerző: hbrigitta79 » szer. szept. 08, 2010 7:45 am

Az ismerősöm elég lazán kezeli a dolgait. A munkakönyve megvan, de azon kívül egy papírja sincs. A férjével elég sokat gondolkodtak, és valóban kapott GYES-t.

Ha jól értelmezem a fenti hozzászólásokat, akkor az évekbe beleszámít, de nincs rá jövedelem?

Üdv. Brigi

hbrigitta79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég