Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozás megszűntetése

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: kohnmari » szomb. márc. 10, 2007 4:40 pm

Szia Ani!

Elolvastam az általad idézett 2006. február 20-i állásfoglalást. Csak az arról szól, hogy az alanyi mentes adózó tárgyi eszköz értékesítése beleszámít-e a 4 milliós értékhatárba. Ott a hivatkozott 50 § (1) bek. is azt írja, hogy az alanyi adómentességet választó adóalany - a 7.§.(1) bek..... stb. kivételével - adófizetésre nem kötelezett, de adólevonási jogát sem gyakorolhatja. Itt éppen ez a kivétel áll fenn, az idézett állásfoglalásban is pontosan a 7.§(1) b. pontjára valamint a 39.§-ra utal. Még mindig az a véleményem, hogy amennyiben levonásra volt jogosult, akkor fizetni is kell az adott termék, eszköz esetében. Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: Csigabiga » vas. márc. 11, 2007 7:43 am

Sziasztok, az apeh honlapon lévő tájékoztatást én is úgy értelmezem mint Mari. Igaz a végén az bezavar, hogy nem keletkezik áfa fizetési kötelezettség sem a tárgyi eszköz értékesítésekor, de ez szerintem a számlázásra értendő. Akkor szerintetek is kell a dec.31-i leltárkészlet értékesítésekor áfát fizetni? Még ott akadtam meg, hogy ha értékesíti a tárgyi eszközét ami után anno levonta és esetleg visszaigényelte az áfát, azután hogyan kell időarányosan megfizetni az áfát? A még az amortizációból fennmaradó időszakra eső tárgyi eszköz érték után kell megfizetnie az áfát? Ilyenkor az értékcsökkenési nyilvántartás az alap? Vagy a kiszámlázott értéket kell arányosítani az amortizáció hónapjaival? Ez biztosan egyszerű dolog, csak én nem értem:( Szilvi
Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: kohnmari » vas. márc. 11, 2007 9:01 am

Szia Szilvi! A tárgyi eszközzel kapcsolatosan én úgy értem, ha a használatbavétel időpontjától még nem telt el 60 hónap, akkor az alanyi mentességre való áttéréskor (az adott év utolsó adóbevallási időszakában) kell elvégezni az alólevonási jog keletkezése évére vonatkozó végleges felhasználási aránynak megfelelő módosítást. Ennek módja le van írva 3. számú mellékelt II. részében, nem egyszerű felfogni. Üdv. Mari
kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: zi-zi » vas. márc. 11, 2007 4:04 pm

 

Az alanyi adómentes adóalanynak adófizetési kötelezettsége az áfa törvény 50. §-ában megfogalmazott esetekben keletkezik, illetve ha teljesítésével átlépi az alanyi mentesség értékhatárát. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a szóban forgó eszközöket értékesíti, adófizetési kötelezettsége nem keletkezik csupán akkor, ha az értékesítéssel átlépi az alanyi adómentességre jogosító értékhatárt.
Nem keletkezik adófizetési kötelezettsége az alanyi mentességet választó adózónak, a mentességét megelőző utolsó áfa bevallási időszakában az általa beszerzett termékekhez kapcsolódó előzetesen felszámított adó levonása következtében sem.

Az áfa törvény 7. § (1) bek. b. pontja szerint  ugyanis csak abban az esetben keletkezik adófizetési kötelezettség, ha az adóalany a terméket olyan gazdasági tevékenységhez használja fel, hasznosítja, amely egyébként nem adna jogot az adólevonásra. Mivel az alanyi adómentesség nem gazdasági tevékenység, hanem az adóalany által választott adózási státusz, ezért sem a dec 31-ei készlet sem az alanyi mentesként értékeített eszköz után nem kell Áfá-t megfízetni, persze a 4 milliót nem haladhatja meg az összes (beleértve az eszköz értékét is) bevétele. Üdv:ZI-ZI

zi-zi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » vas. márc. 11, 2007 5:07 pm

Sziasztok! Most már tényleg nem tudom mit gondoljak a témáról. Tény, hogy a gyakorlatban az utóbbi időben előfordult, hogy korábban ÁFA alany később alanyi mentességet választott, a és a korábban tárgyi eszköz után levont ÁFÁ-t nem arányosan nem fizettük vissza. Ezt többször -igaz csak szóban- megkérdeztem, s azt a választ kaptam, hogy nem is kell. Az az arányositást amiről szó van azt mondták akkor kell alkalmazni, ha valaki a beszerzett tárgyi eszközt később tárgyi mentes tevékenységhez használja, vagy megszünéskor. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » vas. márc. 11, 2007 5:22 pm

Szia Zi-zi! Most látom, hogy előző válaszomban kissé zavaros voltam. Akkor szerinted, ha valaki ÁFA alany volt, és tárgyi eszközt vásárolt, majd alanyi mentességet választott, és még nem telt el 60 vagy 120 hónap, arányosan vissza kell-e fizetni az ÁFÁ-t? Ani 
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: Csigabiga » vas. márc. 11, 2007 6:01 pm

Hááát, azt hittem ez egy már kitaposott ösvény... De ne álltassuk magunkat...:( Ahány ember, annyifélét gondol, s ez az apehos ügyintézőkre is értem... Akkor nem kell fizetnie a leltárkészlet után és a tárgyi eszköz értékesítésekor sem kell arányosítani? Szilvi
Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: zi-zi » vas. márc. 11, 2007 7:12 pm

Hello Ani!

Véleményem szerint nem. Vissszafizetési kötelezettsége csak akkor lessz , ha tárgyimentes tevékenységhez használja vagy nem bevételszerző tevékenységhez. zi-zi

zi-zi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » vas. márc. 11, 2007 7:18 pm

Zi-zi legalább már ketten igy gondoljuk, igy kissé nyugodtabb lettem. Ani.
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: garbo50 » vas. márc. 11, 2007 7:40 pm

Szia !

 

A záró leltárkészlet után nem terhel ÁFA fizetési kötelezettség, hisz alanyi mentes vagy , csupán a leltárkészletet beszerzési áron ( amely alanyi mentesnél a kifizetett vételár áfatartalommal együtt) bevételként kell elszámolni. Ez árukészletre, anyagra vonatkozik. A tárgyi eszköz, jelenesetben a  traktor elamortizálódott, mivel 92- es beszerzés  a 20 %- al 5 év alatt, igy szerintem már arányosítási gond sincs vele. Amennyiben jelen esetben még vállalkozóként értékesíted az anyagot( akkor a letárkészletet nem kell bevételként elszámolni) és valamennyi áron a traktort (alanyi mentesen), csupán bevételnövelő. Szerintem ez a legegyszerübb, így biztos nincs az ÁFA- nak melyet előzőleg visszaigényeltél , szerepe. (Valamelyik családtagnak is eladható számlásan még válalkozóként kölcsönösen kialkudott áron )

Üdv. 

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 88 vendég

cron