Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozás megszűntetése

Egyéni vállalkozók

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: iluci » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok !  Tanácsra lenne szükségem és a következőkben szeretném kérni a segítségeteket. 36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozó vagyok, tev.köröm mg. szolgáltatás. Rövid időn belül szeretném megszűntetni a vállalkozásom.Jelenleg áfa alanyi mentes körbe tartozom, de korábban a beszerzéseim során vontam le áfát. A vállalkozás megszűntetése előtt  az adózás - szja, áfa, stb. - vonatkozásában hogyan járnák jobban?

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.

iluci
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. márc. 08, 2007 5:56 am

Szia Iluci! A megszünés időpontjában meglévő árukészlet és nem amortizáció alá vont tárgyi eszköz/kis értékü/ bevétel, tehát az mindenképpen SZJA alapot képez. Az amortizált tárgyi eszköz, ha a megszünéskor még a vállalkozás tulajdona, akkor a későbbiekben ha értékesited, magánszemélyként kell elszámolnod vele SZJA szempontjából. Az ÁFA-t viszont meg kell fizetned. Tárgyi eszköz esetében arányositva kell megállapitani az ÁFA fizetési kötelezettséget, attól függően, hány évig használtad. Szerintem a konkrét számok ismeretében lehetne eldönteni a legjobb megoldásról. Pl. ha sok a költség és SZJA szempontból megteheted, még vállalkozói státusz ideje alatt a tárgyi eszközöket el lehetne adni /igy alanyi mentes/. Üdv. Ani 
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: winzol » csüt. márc. 08, 2007 8:50 am

Kiegészítésként! A kisértkü eszk 50%-on rendezem vissza nyilvántartás szerint. Az anyagokat netto beszáron.Amit lehet rendezz le egy selejtezési jkv-val, innen tovább nincs sem szja sem áfa vonzata a selejtezett készletnek és eszköznek, csak arra vigyázz hogy a sjkv nagyon szabályos legyen, ne egy rossz fecni papír. Lehetőleg 2007.01.02 dátummal csináld meg.Winzol
winzol
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. márc. 08, 2007 9:43 am

Sziasztok! Mindenképpen tudni kellene milyen eszközzel kell elszámolni. Én mg-i szolgáltatási tevékenységnél inkább nagyobb értékü tárgyi eszközökre gondolok, amitől selejtezéssel nehezebb "megszabadulni". Ani 
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. márc. 08, 2007 9:50 am

Osztva az Ani által leírtakat az ÁFA fizetési kötelezettséggel kapcsolatban, ha még nem íródott le nullára a tárgyieszköz ÁFA-t kell utánna fizetni, itt a kiindulópont, hogy előzetes ÁFA felszámításra került a vételkor, mivel akkor nem voltál alanyi mentes. 

Mint mg szolgáltató gondolom nagyértékű gépeket ( traktort stb) vásároltál így azt a megszünés előtt eladhatod kp számlával itt az eladási ár a kölcsönös megállapodáson múlik a vevővel, és ezután kell ÁFA- t fizetni  , költségként elszámolható vele szemben a még el nem számolt értékcsökkenés.

Ha nem értékesíted akkor is úgy kell tekinteni ÁFA szempontjából mintha értékesítenéd és akkor is meg kell fizetni utánna az ÁFA-t  az előzetes levonás miatt. Később azután magánszemélyként értékesítheted, és akkor ingó vagyontárgy értékesítésként szerepel ahol az idevonatkozó jövedelmi érékhatár a mérvadó szja szempontjából.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. márc. 08, 2007 10:02 am

Szia Garbo! Azért értékesitésnél vigyázni kell a piaci értékre is. Ani 

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. márc. 08, 2007 10:04 am

Még egy dolog, ha alanyi mentes korában adja el, tehát még nem szünik meg a tevékenység, nincs ÁFA!
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. márc. 08, 2007 10:57 am

Szerintem itt nem számít hogy alanyi mentesen adja el itt a lényeges az hogy elszámolt ezzel a vétellel szemben ÁFA- t, az értékesítéssel kapcsolatban igazad van, úgy kell megállapítani az árat, hogy ne köthessenek bele. (Teszem fel motorhibás is lehet)

 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. márc. 08, 2007 11:20 am

Ezt a témát régebben már megnéztem, ugy tudom ha alanyi mentes korában értékesiti, nem számit vállalkozásból történő kivonásnak. A motorhibáról pedig jó ha van szerviz igazolás. Visszatérve az első témára, /jó hogy a te-re spec.szab. vannak/ ilyen alapon az alanyi mentességet választó kereskedő a korábban beszerzett árut is áfásan adhatná el. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozás megszűntetése

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. márc. 08, 2007 11:29 am

Szia! Nekem is az a véleményem, hogy  azután az eszköz után amelyre korábban áfát igényeletek vissza, akár  értékesítésre kerül, akár  megszűnéskor  tulajdonban marad  azután  meg kell fizetni az áfát.Természetesen  körültekintően  kell az árat megállapítani, hogy meg lehessen védeni. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 87 vendég

cron