Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kezdő EV néhány kérdése

Egyéni vállalkozók

Kezdő EV néhány kérdése

HozzászólásSzerző: mats » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók!

Egy hete lettem vállalkozó. Patika látogatás a profilom. Áfa mentességet kértem. Az anya cég teljesítmény || áfát számlázna (mint mindenkinek, csak erről nem tudtam).Most az Apeh-nál tudok módosítani, hogy áfás legyek? Vagy meg kell várnom, amíg az 5 millió ft. időarányos részét elérem, hogy áfás legyek? További kérdésem: szgk.-t használok, melynek az üzembentartója vagyok én. Gázolajjal tankolok. A km nyilvántartást vezetni fogom. Ez a legjelentősebb költségtételem, hiszen havonta kb. 4000 km-t vezetek majd. A gázolaj, a javítás, szervizelés  számla áfája szgk. esetében elszámolható, ha majd áfás leszek? 

Az üzemanyaggal kapcsolatban még: inkább apeh ár x norma x km vagy   apeh norma és km alapján  a gyűjtött gázolaj számlákat könyveljem be? Cégautó adót kell fizetnem majd?

 

Kicsit kétségbe vagyok esve, ezért kérema  segítségeteket. Az anyacégnél ketten háromfélét mondtak. Gondoltam, profiktól kérek segítséget, melyet előre is KÖSZÖNÖK. Rita

mats
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kezdő EV néhány kérdése

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd jún. 01, 2010 4:30 pm

Rita!

Nem fogod tudni egyedül csinálni, keress egy megbízható könyvelőt. 

Az, hogy áfa-mentes lettél, nem probléma. Az anyacégnek látnia kell az adószámodból, hogy Neked (pontosabban majd Te számlázol anyacég felé, vagy az anyacég számlázza helyetted, ha olyan a konstrukció) nem számolhat fel +áfát,  Ha ezt nem tudja, onnan sikítva kell menekülni, egy percig sem szabad dolgozni nekik.

Személygépkocsi esetében hiába gázolajjal megy, az áfa nem igényelhető vissza, akkor sem, ha áfa-körös vagy. Javítások esetében dettó. Szóval az autó esetében áfát felejtsd el.

Cégautó-adót fizetned kell, attól a naptól kezdve, ahogy elkezdesz kilométert írni. Ha útnyilvántartást vezetsz, akkor gázolaj-számlát nem kell gyűjtened. (Nem baj, ha kérsz és megőrzöd, nem nem az alapján lesz a könyvelés, hanem az útnyilvántartás alapján.)

De a legfontosabb, hogy keress könyvelőt!!!

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kezdő EV néhány kérdése

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd jún. 01, 2010 4:31 pm

Ja, és év közben nem lehet módosítani az áfa-körön, csak és kizárólag akkor, ha eléred az 5 millió Ft-ot. Ha jövőre nagyon áfás akarsz lenni, akkor dec. 20-ig bejelented az apeh felé. 

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kezdő EV néhány kérdése

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. jún. 02, 2010 4:00 am

Szia!

Ha nem léped át az 5 milliós határt, akkor nem jó neked, hogy ÁFÁ-s legyél, mivel szinte semmi a levonható -ÁFÁ-s költséged. Fizetni pedig előfordulhat, hogy te még nem kaptad meg a pénzed, de már fizetni kell az ÁFÁ-t.

Úgyhogy nyugodtan várd meg, hogy átlépd az időarányosan számított ÁFA korlátot.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Kezdő EV néhány kérdése

HozzászólásSzerző: Bakosné » szer. jún. 02, 2010 8:42 am

Amúgy én is osztozok Zsuzsa véleményében, keress könyvelőt.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Kezdő EV néhány kérdése

HozzászólásSzerző: ferenc.szucs42 » csüt. júl. 22, 2010 12:26 pm

de ha az anyacég áfaalany akkor ő felszámolhatja az áfát bárkinek, csak ha az EV számláz (s egyes van az adószámában) akkor ő nem. vagy nem? vagy ezt akartad mondani és én értettem rosszul? Cégautó adót meg nem akkor kell fizetni, ha9ft/km + km*apeh üag árnál több költséget számol el? 
ferenc.szucs42
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Kezdő EV néhány kérdése

HozzászólásSzerző: Bakosné » pén. júl. 23, 2010 6:15 pm

Az egyéni vállalkozónak ha 1-es van az adószámában (nem mindegy, hogy hol, hátulról a harmadik) akkor nem számolhat fel áfát. Mivel az esetleges vásárlásakor Ő nem vonhatja le az ÁFÁ-t, a költségei tartalmazzák azt, így a bevételének is fedeznie kell a le nem vonható ÁFÁ-ját is.

Cégautóadót nem csak a magasabb összegű költségtérítés esetén kell fizetni.

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 54 vendég

cron