Az osztalékelőleg az egyik megoldás, ami valóban 25%-os szja-val adózik, de miután a 10%-os osztalék eredménytartalékból vehető csak ki, ezért a tárgyévi eredményt 25 vagy 35 fogja terhelni. Szóval lehet, hogy összességében nem lesz több az adóelőleg.
Az osztalékelőleget eho nem terheli, a törvény szerint azt csak a 25 illetve a 35 %-os adót viselő osztalék esetében kell fizetni. Amikor osztalék lesz az osztalékelőlegből, és van túlvont szja, akkor esetleg azt lehet eho-ra fordítani.
A másik megoldás lehet még, hogy ha a számviteli politika megengedi, hogy akár február elején elfogadjuk a beszámolót (mérlegkészítés időpontja január 31). Ekkor már akár február 2-án kifizethető az osztalék. Ekkor a menetrend a következő: február 1-i dátummal készül a beszámoló (amit úgyis csak májusban kell postázni.....), február 2-vel kiadási bizonylatra helyezzük az osztalékot, 2007. február havi bevallásban bevalljuk az osztalékot, március 12-ig megfizetjük az adóját.
Ekkor "csak" 1 hónapig magas a pénztár, és 11 hónapig alacsony. Az átlag már kedvezőbb. Sőt még azti is ki lehet használni, hogy januárban a kiadások nem minden nap kerülnek kifizetésre a pénztárból. A szabály szerint ugyanis csak azokat a napokat kell figyelembe venni, amikor változás van. Nem az a fontos, tehát hogy melyik napra szól a számla, hanem hogy mikor lett a pénztárból kifizetve. Ha januárban mondjuk csak minden pénteken van kifizetés, akkor az egész évi arányban még kevesebb súllyal szerepel. Fontos persze a pénzkezelési szabályzat....