Szia! Amennyiben nem akarja szüneteltetni vállalkozását a GYES ideje alatt, akkor
alkalmazottat kell foglalkoztatnia, mert személyesen nem végezheti azt a tevékenységet,
melyet a vállalkozói igazolványban megjelölt. Ebben az esetben maga után nem kell fizetni járulékot A gyermek egy éves kora után dolgozhat, de akkor fizetni kell a járulékokat is. Majd javítanak mások, ha nem jól gondolom. Mária
Sziasztok!
Ahogy Mária írja, vagy ha dolgozni akar a vállalkozásában, nem igényli a gyest. A gyermek egy éves koráig gyes mellett nem végezhet kereső tevékenységet (ha nem vesz ki váll. kivétet akkor is annak minősül), egy éves kor után gyes mellett is végezheti a váll. tevékenységet, de ekkor legalább a minimálbér után járulékfizetésre kötelezett (vagy TJK, HA MARAD).
A vállalkozás előtt nem volt munkaviszonya? GYED-re nem lenne jogosult?
üdv:Nelly
Szia !
Igen elmehet GYES-re amennyiben:
Forrás:
Sarkadi Gyöngyi
A terhességi gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át, 2010. április 30-a után született gyermekek esetében 365 napon át biztosított volt, és a biztosítás tartama alatt, vagy azt követő 42 napon belül szül, vagy a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának, illetve a biztosítási jogviszony megszűnését követően táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.
A tgyás mértéke a napi átlagkereset 70%-a. A tgyásból jövedelemadó-előleg kerül levonásra.
A 168 nap elteltével a következő naptól gyermekgondozási díjra (gyedre) jogosult a gyermekét saját háztartásában nevelő biztosított szülő (akár az apa is), ha a gyed igénylését, - a gyermeket szülő anya esetében pedig a szülést- megelőzően két éven belül 180 napon át, 2010. április 30-a után született gyermekek esetében 365 napon át biztosított volt. Gyedre jogosult a terhességi gyermekágyi segélyben részesült anya is, akinek a biztosítása a tgyás folyósítás ideje alatt szűnt meg, feltéve, hogy a tgyás jogosultsága a biztosítási ideje alatt keletkezett.
A gyed legfeljebb a gyermek két éves koráig jár, erre az időre a Munka törvénykönyve alapján a szülőt fizetés nélküli szabadság illeti meg, amelyet írásban kell kérni a munkáltatótól.
A gyedről bővebben külön blogbejegyzésben lehet olvasni.
A gyed mértéke a napi átlagkereset 70%-a, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a. Ez az úgynevezett gyed maximum (2010-ben havi bruttó 102 900 Ft).
A gyedből jövedelemadó-előleg és nyugdíjjárulék kerül levonásra.
Gyermekgondozási segélyre a jogosultság az alábbi módon áll fenn:
- a 2010. május 1. előtt született gyermekek esetén hároméves korig
- akinek a gyermeke 2010. április 30-a után született, és nem jogosult az anyuka a gyermeke kétéves koráig gyedre, ezen gyermekek után kétéves korukig
A gyes alanyi jogon járó ellátás, aki nem jogosult tgyásra, gyedre, az ezt az ellátást igényelheti meg a lakóhelye szerint illetékes Államkincstárnál.
A gyes összege a mindenkori öregségi nyugdíjminimummal egyezik meg.
Az újszülött gyermek után jár az egyszeri anyasági támogatás, ha az anyuka legalább négyszer, koraszülés esetén legalább egyszer megjelent terhesgondozáson. Ezt az ellátást a szülést követő hat hónapon belül lehet benyújtani az Államkincstárhoz.
A családi pótlék szintén alanyi jogon járó támogatás, gyermekenként havonta fizeti ki az Államkincstár.
A tgyás és gyed igénylésével kapcsolatban további információk és letölthető nyomtatványok a
www.oep.hu oldalon találhatók.
A gyesről, az anyasági támogatásról és a családi pótlékról a www.allamkincstar.gov.hu oldalon vannak további részletes tájékoztatók és az igényléshez nyomtatványok.
Igen, a 1058 saját magáról, azon jelöli majd a kieső időt, és 0-ás lesz, az alkalmazottról pedig a 1008.
üdv:Nelly
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 52 vendég