Adófórum

Adózási és számviteli információk

ingatlan az szja-ban

SzJA

ingatlan az szja-ban

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Én nagyon félek az ingatlanos szja-s bevallásoktól, ezért segítségeteket kérem. A hagyatéki teher (temetési költség, számlával igazolt egyéb ktg, földhivatali eljárási illeték) levonható e költségként, vagy azt már az illetékbe beleszámolták?

A közjegyzői munkadíj a hagyatéki eljáráshoz levonható e kötlségként?

Vett a jövedelemből magának új lakást a magánszemély. Bevallom, nem igazán tudom értelmezni, hogy akkor ezt most az újabb törvény szerint hogyan veheti figyelembe? Mert nem a 63§ (2)bekben felsorolt férőhelyet vett, hanem lakást.

Köszönöm előre is a válaszokat.

Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ingatlan az szja-ban

HozzászólásSzerző: birozsoltne » szer. ápr. 21, 2010 8:26 am

Szia!

 

A hagyatéki végzésen rajta szerepel, hogy a temetési költség a hagyatéki teher része), levonni csak azt lehet, ami az értékesítéskor felmerül (hirdetési díj, ügyvédi, közjegyzői költség, stb.)

Persze mindent számlával kell igazolni.

 Ha a jövedelemből új lakást vesz a magánszemély, azt nem lehet figyelembe venni, azt kell megnézni, hogy mikor szerezte az ingatlant, és mikor értékesítette azt.

Már megszűnt a különbözet szerinti adózás.

birozsoltne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

ingatlan az szja-ban

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. ápr. 21, 2010 8:29 am

Szia!

Igen, tudom hogy megszűnt, de valami olyasmi rémlik, hogy valamiképpen mégis lehet kérni az adóhatóságtól, hogy vegyék figyelembe....

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ingatlan az szja-ban

HozzászólásSzerző: birozsoltne » szer. ápr. 21, 2010 8:33 am

Az útmutatóban le van írva, hogy mit lehet levonni, és ott egyértelműen csak a férőhelyet említi, mint kedvezményt.
birozsoltne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

ingatlan az szja-ban

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. ápr. 21, 2010 8:34 am

Szia, Kata, az ingatlanos dolgok tényleg nem egyszerűek, olyan banánhéj-jellegűek...

Az illetéknek csak az alapjába számították a felsorolt költségeket, nem az illetékből vonták le, ezért a bevétellel szemben számításba vehető költségként. A közjegyzői munkadíj annyiban számítható be, amennyiben csak ehhez az ingatlanhoz kapcsolódik. 

Az új lakás vétele miatt kedvezményt most már kérelmezni kell a 63.§ (7)-re hivatkozással. Nekem is volt most egy ilyenem, megírtuk a kérvényt és az szja bevallással együtt (mely tartalmazta a kiszámított adót mint kötelezettséget) postáztuk. Az eredményről sajnos még nem tudok beszámolni. 

Remélem, tudtam segíteni, üdv: Anikó

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingatlan az szja-ban

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. ápr. 22, 2010 2:56 pm

Köszönöm  a válaszokat. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ingatlan az szja-ban

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd ápr. 27, 2010 12:06 pm

Sziasztok!

Segítsetek kérlek, mert ettől most teljesen megzavarodtam. Elhunyt a férj, az ingatlant 1/2 tulajdoni hányadnként jegyezték be a házastársnak (házastársi vagyonközösség) és az örökös lánynak, tehát fele-fele tulajdon. A törvény azt írja, hogy a közös tulajdon értékesítése esetén a tulajdoni hányadnak megfelelően kell a bevételt figyelembe venni.

De: az ingatlan eladásakor a szerződést úgy írták meg, hogy a lány rész pl. 900 ezer, a házastársé pl. 1100 ezer. Tehát a bevétel itt tényszerűen nem fele-fele arányban oszlik meg. Most ezt akkor hogyan számoljam?

Köszönöm! Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ingatlan az szja-ban

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd ápr. 27, 2010 12:22 pm

Szia, Kata,

A vonatkozó bekezdés (4§. (5)) úgy kezdődik, hogy "ha e törvény másként nem rendelkezik" - márpedig alapvetően úgy rendelkezik a törvény, hogy a (tényleges) bevétel mínusz költség a jövedelem, és csak ha a bevétel összegszerűen nem állapítható meg (mert mondjuk a közös tulajdonnál csak a teljes vételár szerepel), akkor kell a tulajdoni hányad szerinti megosztást alkalmazni. Itt a szerződés tartalmazta a tényleges bevételt.

Üdv: A. 

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ingatlan az szja-ban

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd ápr. 27, 2010 12:27 pm

Szia Anikó!

Én is így gondoltam, mert ez így lenne logikus, de miután azt elolvastam, elkezdtem agyalni és belezavarodtam. Köszi, hogy kitisztáztál :-)

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron