Adófórum

Adózási és számviteli információk

egyéni vállalkozás indulása

Egyéni vállalkozók

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: cherrytea » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni pár kérdésben. Férjemnek váltunk ki egyéni vállalkozóit, 40 órás munkaviszonya mellett. (Tevékenységek: egyéb kategóriába sorolt gazdasági, számítástechnikai szolgáltatás, nyelvoktatás). Én szeretném intézni a könyvelését. Sokmindent elolvastam és felfogtam már, de még mindig vannak fehér foltok. Legyetek szívesek, erősítsetek meg, illetve tanácsoljatok az alábbi kérdésekben.

Indulással kapcsolatos kérdések:

1.      1. miután bejelentkezik egyéni vállalkozónak, ugye a 10T180-at nem kell beadni, ha már magánszemélyként eddig is elektronikusan végezte az adóbevallását?

2.      2. OEP felé be kell-e még jelentkezni?

3.      3. KSH felé: adatlap  - kinek kell ilyet beadni?

4.      4. Helyi adó hatálya alá bejelentkezés a székhely szerinti Önkormányzat felé:  jól látom, hogy most ezt is az APEH intézi? Akkor az Önkormányzatnál már nem is kell jelentkezni? APEH-hez milyen nyomtatványon kell bejelentkezni? Vagy nem kell előre bejelentkezni?

 

Bevallások:

5. Az adónaptár kérdésére, hogy „Milyen gyakorisággal kell Önnek az államháztartással szembeni egyes adókötelezettségekről bevallást benyújtania?” mi a válasz? Mitől függ? Nagyon kevés jövedelemre számítunk eleinte…

Milyen bevallást kell beadni és milyen gyakran (alkalmazott egyelőre nem lesz, alanyi áfamentes lesz és semmi egyéb nincs):

6. Csak a1058-t? Havonta vagy negyedévente? (Nem lesz kivét.)

7. Az első (töredék) hónapnál az egész hónapot kell ráírni vagy csak amióta megvan a vállalkozás?

8. Mit jelent az, hogy nullásan adom be: mindenhova 0-t írok, vagy nem írok be semmit?

9. Ha az NY-est adom be, írhatok-e rá hosszabb időszakot (pl év végéig), vagy azt is mindig havonta/negyedévente be kell adni?

10. Kértünk közösségi adószámot. Ebből következik-e valamilyen bevallási kötelezettség? Nem szereztünk be közösségen belül új közlekedési eszközt vagy jövedéki terméket, csak esetleg néha számlázunk szolgáltatást.

11. Miért hozza ki az adónaptár az 1001-est? Nem látok rajta semmit, ami vonatkozna ránk. (az autóra csak az 500km-t szeretnénk elszámolni, azt úgy tudom, nem kell vallani). Ha be kell nyújtani, akkor milyen gyakran?

 

Hát jó sokat kérdeztem… előre is köszönöm a segítséget!

cherrytea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. ápr. 18, 2010 5:50 pm

Szia!

1./ Szerintem kell újra a 10T180, mert a vállalkozás "adószámára" nem érvényes.

2./OEP felé már nem kell.

3./KSH felé kell, (majd megkeresem a nyomtatványt !)

4./2010-ben induló vállalkozásoknak a helyi adót bejelentkezés az  APEH-hoz a 10THIPA nyomtatványon.

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. ápr. 18, 2010 6:05 pm

5./Ha ÁFÁ-s vagy, akkor kezdő negyedévente a 1065-ön. A 1001-et kezdő évente (2011.febr.25), akkor is ha nincs "egyéb járulékokkal, adókkal kapcs. kötelezettséged, ezekből leggyakrabb a Szakképzési és a cégautóadó)

6./1058-at ha van munkaviszony, és nincs kivét, akkor nem kell , de én ajánlanám "megállapítani magatoknak" valamennyi Tevékenységre Jellemző Keresetet, ami után fizetitek a járulékokat és az SZJA-t, mert 2010-től ez kedvezőbb mint év végén osztalékgon adózni.

7./ Csak a vállalkozás kezdetnek napjától, azaz amikortól van adószáma a vállakozásnak.

8./ Hát ez változó. Az NY-en nem kell a NULLA sem.

9./Az NY-re lehet előre is "évet" jelölni, de nem mindig kedvező. Az én véleményem, hogy a bevallás határideje előtt döntsük el, hogy arra az időszakra igaz-e az NY.

10./Ha lesz közösségi szolgáltatás, akkor az ÁFA gyakorisággal egyidejűleg be kell adni a 10A60-ast.

11./ Szerintem csak figyelmeztet. Mint az elején írtam, évente 1-szer be kell adni, vagy NY-en nyilatkozni.

Mindenképpen várdd meg mások véleményét is, hiszen a válaszadásban is lehet hibázni. Üdv.

 

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. ápr. 18, 2010 6:21 pm

A KSH bejelentkezéshez: Sajna én tavaly csak céget jelentettem be a ksh honlapjáról letölthető 1032/07-en, most bizonytalan vagyok az egyéni vállalkozóval kapcsolatosan.
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: cherrytea » hétf. ápr. 19, 2010 10:18 am

Köszi szépen a gyors választ, Napraforgó! Sokat segítettél!

Még egy kicsit értetlenkednék, he lehet:

- ugye a szakképzésit csak alkalmazott után kell fizetni?

- A 6. pont válaszához:  "1058-at ha van munkaviszony, és nincs kivét, akkor nem kell"- Úgy érted, egyáltalán nem kell, amíg nincs kivét? De akkor ugye kell helyette az NY? Milyen gyakran?

Tervezzük, hogy én majd alkalmazott leszek 4 órában, START Plusz kártyával, ami nemsokára meglesz (munkanélkülin vagyok). Addig úgyis mínuszban leszünk, utána meg bérként megkapnám, amit keresünk, tehát a férjemnek nem lenne kivétje sem és nyeresége sem. Azon gondolkozunk, ez megoldható-e úgy, hogy a (meglehetősen változékony) munkához/bevételeinkhez igazodjon a bérem, de közben meglegyen a fél munkaidő, mert a START kártyának az feltétele.

Tudom, elég komplikált, de sajnos a főállású egyéni vállalkozót nem tudtuk régebben fenntartani, mert annyi bevételünk nincs, ezért gondolkozunk ezen (a számlaképesség meg kéne...)

Légyszi, ha tudtok, mondjatok véleményt, hogy működőképes-e szerintetek, amit tervezünk.

Előre is köszi!

cherrytea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. ápr. 19, 2010 3:07 pm

Szia!

A szakképzési hj alapja azonos a TB járulék alapjával, tehát ha van kivét, akkor van szakképzési si.

A 1058-at (munkaviszony melletti ev-nak) mindaddig nem kell beadni, NY-t sem, amíg  első kivétet nem eszközöl. Innetől kezdve minden hónapban kell küldeni vagy az 58-ast vagy az NY-t!

Ha majd alkalmazott leszel, azt majd a 08-on kell vallani, és gyakorlatilag úgy működik mint az 58-as, hogy az első után minden hónapban be kell küldeni (akkor is ha pl.kilépett az alkalmazott), vagy az NY-en nyilatkozni.

Véleményem szerint működőképes amit tervezel, és az is nagyon jó, ha lesz alkalmazott. Bár ha a vállalkozás "bírná", talán negyedévente érdemes lenne valamennyicske váll.kivétet  eszközölni, hogy a TJK-nak is eleget tudjatok tenni.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. ápr. 19, 2010 3:24 pm

Csak annyiban egészíteném ki, hogy a kivét után nincs szakképzési, mivel azt csak alkalmazott után kell fizetni, ha az alkalmazott Start kártyás ott sincs szakképzési alap. 
garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » hétf. ápr. 19, 2010 3:27 pm

Sziasztok!

Szerintem ev-nek nem kell szakképzésit fizetni, csak akkor, ha van alkalmazottja.

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. ápr. 19, 2010 3:35 pm

Sziasztok! Igazatok van!!!  Megzavart a TB alap. Bocsi...
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyéni vállalkozás indulása

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. ápr. 19, 2010 3:58 pm

1058-as kitöltési:

Havonta, a tárgyhónapot követő hó 12-éig:

 

 

fizeti meg és vallja be a saját személyére vonatkozó járulékokat (tagdíjat) és egyéb adatokat az egyidejűleg több biztosítási jogviszonyban álló, kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozó (az az egyéni vállalkozó, aki az egyéni vállalkozás folytatásával egyidejűleg legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal rendelkezik

vagy közép-, illetőleg felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat vagy társas vállalkozóként is biztosított és a társas vállalkozás részére tett nyilatkozatban azt választotta,

 

hogy járulékfizetési kötelezettségét társas vállalkozóként teljesíti), ha van vállalkozói kivétje, átalányadózó egyéni vállalkozó esetén van átalányban megállapított jövedelme,

 

KJ.

 

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 94 vendég

cron