Adófórum

Adózási és számviteli információk

közösségi adószám???

Nemzetközi adózás

közösségi adószám???

HozzászólásSzerző: mbori » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Újból a segítségetekre lenne szükségem, a kérdést a 10. hozzászólás alatt található!

 

Négy kérdésem lenne:

1.szlovákiai magánvállalkozó nyújtott 2009-ben szolgáltatást (a) gabonatárolók javítás, b) ácsmunkák) Magyarországon. Szlovákiában nem áfakoteles, és nem áfafizeto Magyarországon sen. Volt-e Magyarországon valamilyen kotelessége az apeh-hel szemben? Elvégezte a munkát, kiszámlázta (áfa nélkul, hisz nem áfafizeto), semmi mást nem csinált. Elmulasztott valamit?

2. Ugyanerre az esetre 2010-ben  mi vonatkozik?

3. szlovákiai magánvállakozó magyarországi cégtol bérel webtárhelyet. A magyarországi cég áfával számlázza ki az évi bérletet. A szlovákiai EV nem áfafizeto sem Magyarországon, sem Szlovákiában. Ez így helyes?

4. szlovákiai EV (nem áfafizeto Magyarországon és Szlovákiában sem) árut vásárol Magyarországon. A számla áfával van kiállítva. Jo ez így?

Koszonom a választ!!!

mbori
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

szlovákiai EV: ÁFA?

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. márc. 29, 2010 11:13 am

Szia!

És miért nem áfa fizető? Ezt fontos lenne tisztázni. Ugyanis 2010-ben még az alanyi menteseknek is kell  közösségi adószámot kérniük, ha más tagállamba szolgáltatást nyújtanak, vagy onnan igénybe vesznek.

Egyébként, a 3. esetre: ha nem adóalany a szlovák fél, akkor áfásan kell kiállítani a számlát, mert a teljesítés helye ekkor a szolgáltatást nyújtó székhelye.

4. eset: ha nincs közösségi adószáma, akkor helyes.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szlovákiai EV: ÁFA?

HozzászólásSzerző: mbori » hétf. márc. 29, 2010 2:23 pm

Koszi a gyors  választ. Szlovákiában az áfakoteles, aki elér egy bizonyos osszegu forgalmat. Ez az EV nem éri el. Magyarországon pedig nem tudom, hogy kellett-e volna adószámot kérnie. 2009-ben kulfolddel kapcsolatban ezek a konyvelési esetei voltak, amit megirtam. Ha o nyujtott szolgaltatast 2009-ben, akkor kellett volna adószámot kérnie Magyarországon? Az az igazság, hogy az apehtol nem kaptam választ ezekre a kérdéseimre (mailben), az adohivatalban pedig azt válaszolták, hogy ennyire nincsenek kiiskolázva... Szoval nem tudtam honnan megszerezni az információkat....

Tehát a 3. kérdéshez visszatérve: 2009-ben ez így rendben volt, de 2010-ben nem, mert mindenképpen kellett volna magyarországi kozosségi adóoszámot kérnie?

mbori
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

szlovákiai EV: ÁFA?

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. márc. 29, 2010 2:46 pm

Az 1. esetben 2009-re igazán nem tudom, hogy hol kellett volna az ev-nek áfát fizetnie. A magyar áfa-tv.szerint a teljesítés helye ingatlanon végzett szolgáltatás esetében az ingatlan fekvési helye. De kérdés, hogy mit mond erről a szlovák áfa-tv? (remélhetőleg ugyanazt). Ha a telj.hely Mo, lehet, hogy itt kellett volna bejelentkeznie és adóznia, ugyanis az áfa-törvény szerint adóalany az, aki belföld területén gazdasági tevékenységet végez.

2010-ben ebben szerintem nem változott a helyzet, remélem, nem tévedek. Azért várd meg más véleményét is.

A 3. ponthoz: szerintem ha nem adóalany a szlovák fél, akkor tavaly is magyar áfával kellett  kiállítani a számlát. Áfa-tv. 36.§ szerint (mert a 46.§ - mint kivétel - csak adóalanyok esetében igaz).

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szlovákiai EV: ÁFA?

HozzászólásSzerző: mbori » hétf. márc. 29, 2010 3:04 pm

Koszi!!! Es fuggetlenul a kiszamlazott osszeg nagysagatol szerinted kellett volna kozossegi adoszamot kernie?Szlovakiaban is ugyanaz ervenyes az ingatlanon vegzett szolgaltatasokra. De eddig ugy  tudtam, hogy osszegfuggo a dolog...
mbori
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

szlovákiai EV: ÁFA?

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. márc. 29, 2010 3:10 pm

Csak akkor kellett volna adószámot kérni, ha adóalanynak nyújt, vagy attól vesz igénybe szolgáltatást, függetlenül az összeg nagyságától. Az összeg nagysága a termékbeszerzések esetében szempont.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szlovákiai EV: ÁFA?

HozzászólásSzerző: mbori » hétf. márc. 29, 2010 3:19 pm

Hat, ez sajnos egy Zrt. volt... Milyen buntetes jar, ha elmulasztott adoszamot kerni?
mbori
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

szlovákiai EV: ÁFA?

HozzászólásSzerző: mbori » hétf. márc. 29, 2010 4:07 pm

még egy kérdés, hogy tisztán lássam a dolgokat: Szlovákiában kellett volna adoszámot kérni vagy Magyarországon is?
mbori
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

szlovákiai EV: ÁFA?

HozzászólásSzerző: validitas » kedd márc. 30, 2010 6:38 am

Magyarországon biztos kellett volna, a szlovák adótörvényt nem ismerem. Max. mulasztási bírságot szabhatnak ki, de erre nem szoktak (kopp-kopp-kopp) .:-))) Azért mielőbb pótold.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szlovákiai EV: ÁFA?

HozzászólásSzerző: mbori » kedd márc. 30, 2010 10:02 am

Koszi a választ. És szerinted akkor is pótolja, ha a jovoben nem áll az EV szándékában hasonlo szolgáltatást nyújtani? Tehát ha ezután nem lenne ilyen kotelessége?
mbori
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Következő

Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég