Sziasztok!
Szeretném ha megerősítenétek a következő kérdésben.
Mezőgazdasági őstermelő saját tulajdonú szöllőjében termelt
borát palckozva értékesiti.
Őstermelői tevékenység árbevételnek minősül-e?
Köszi.
Szia Bagipista.
"A saját gazdaságban termelt szőlőből, saját gazdaságban készített szőlőmust, sűrített szőlőmust, félkész szőlőbor, hordós szőlőbor értékesítése akkor számít őstermelői tevékenység bevételének, ha a magánszemély ezeket a termékeket 2 litert meghaladó kiszerelésben az adott évben kifizetőnek és/vagy termelői borkimérésben végső fogyasztónak értékesíti, és az értékesítésükből származó bevétel együttvéve az évi 7 millió forintot nem haladja meg. Ha meghaladja, vagy ha nem kifizető részére is értékesít, akkor az egész bevétel nem számít az őstermelői tevékenység bevételének. "
Szia bezi02 !
milyen bevételnek számít a palackozás és értékesítés bevétle? ez már külön kisker tevékenység ? vállalakozói igazolvány kell már ilyenkor? és végzettség? engedélyek ? ez engem is nagyon érdekelne.! Köszönöm Mari
Nem tudok a kérdésre válaszolni. Amit ide bemásolok az talán valamennyit segít.El kell olvasni az említett Kormányrendeletet. Ott talán minden kérdésedre választ kapsz.
"A termelői borkimérés alatt az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló 4/1997. (I. 22.) Kormányrendeletben szabályozott módon történő értékesítést kell érteni. Eszerint a termelői borkimérési tevékenység keretében a kiskereskedelmi értékesítésen túlmenően borkóstolás is lehetséges, azonban ez esetben biztosítani szükséges a kézmosás és a kóstoláshoz használt pohár mosogatásának lehetőségét. Mosogatási feltétel hiányában egyszer használatos vagy ajándék pohár szükséges. Elvitelre történő értékesítés és borkóstolás közvetlenül hordóból is történhet.
Ha a mezőgazdasági őstermelőnek a saját termelői borkimérésében – saját gazdaságában készített borán kívül – bármilyen más termék (pl. nem saját előállítású őstermelői termék, pohár, borosüveg) eladásából, illetve valamilyen más szolgáltatásból is van bevétele, akkor azokat a bevételeket és a hozzájuk kapcsolódó kiadásokat az őstermelői bevételektől és költségektől elkülönítetten kell nyilvántartania. Ezek nem vehetők figyelembe az őstermelés jövedelmének megállapítása során (sem bevételként, sem költségként), az ilyen bevétel az önálló tevékenység (vagy egyéni vállalkozói tevékenység) bevételének számít. Ha az őstermelői és más költségek egy számlán jelennek meg (pl. a termelői borkimérés villanyszámlája), akkor a költségeket a különböző típusú bevételek arányában megosztva kell az egyes tevékenységeknél figyelembe venni. Ha a magánszemély e tevékenységével összefüggésben vagy egyébként az őstermelői igazolványt kiváltotta, az ellenérték kifizetésére az adóelőleg levonás szempontjából akkor is alkalmazhatók a mezőgazdasági őstermelőre vonatkozó előírások, ha a bevétel a 4 millió forintot meghaladja."
Szia! Én úgy gondolom, hogy a lényeg az, hogy csak kifizetőnek és nem fogyasztónak értékesítheted. Adózási módod válaztásátől függően, vagy felvásárlási jegyt kapsz, vagy számlát állítasz ki.
Viszont a palackozáshoz engedély (és nem is akármilyen) kell! És itt kerül képbe, hogy a palackozást kiadják-e őstermelőnek, vagy vállalkozóvá kell-e válni. Ezt az engedély kiadásához szükséges információknál tudakold meg. Ha kiadják magánszemélynek, akkor mint őstermelő továbbadhatod.
Ui:És számolni kell a környezetvédelmi termékdíjjal is a palackozáskor.
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég